Mina konserter

Jag har försökt samla alla mina konsertbesök i en enda lång rad. I kronologisk ordning. Det är naturligtvis inte så att Nature-föreställningen 1971 är min första konsertupplevelse men det är den som jag med säkerhet kan datera. Mest beroende på att jag recenserade nämnda konsert.
   Nedanstående lista är Örebro-förankrad, staden jag är född i och alltid har arbetat och bott i. Följaktligen är det också där jag har varit på flest konserter. Därför förekommer ortsnamn efter konsertlokal endast vid konserter utanför Örebros stadsgräns. I exempelvis Stockholm, Linköping, New York, Arboga, Göteborg, London, Kumla eller Uppsala.
   Vill ni söka konserter med en viss artist rekommenderar jag Ctrl+F-funktionen som gör det lätt att navigera över sidan. För att snabbt få klarhet i hur många gånger jag har sett U2, vilket år jag såg Ulf Lundell flest gånger eller när och var jag såg Billy Bragg första och enda gången.
   Det finns frågetecken på några ställen och det har säkert smugit sig in felaktigheter. Upptäcker ni, kära läsare, några misstänkta fel eller konstigheter får ni gärna mejla på adressen till höger. Eller har ni egna upplevelser från konserterna är ni också välkomna att skriva.

Vänd listan (tidigaste först)

2017

FOLK AT HEART: DET ÄR KÄRLEK/BILLIE GANT/BUCKLIGA BOOTS/ONE LITTLE MOUNTAIN/MAJORNAS 3DJE ROTE/COUNT VASELINE/DIMPKER BROTHERS/BILLIE GANT/SÉBASTIEN DUBÉ & SIMON NYBERG/AD HOC-ORKESTERN 6/1 Scandic Grand
FOLK AT HEART: FANS OF OTHERWISE/SÉBASTIEN DUBÉ & MATRIA JOHANSSON/MIKAEL PERSSON & THE RIGOLETTOS/DSH5/DIMPKER BROTHERS/MAJORNAS 3DJE ROTE/DAVID TALLROTH 7/1 Scandic Grand
ELLEN SUNDBERG/THE BLOAKES/GOOD HARVEST/THE BLAND/THE VANJAS 31/1 Equal at Heart
AARON LEE TASJAN/THE BLACK LILLIES/ELLEN SUNDBERG 4/2 Scandic Grand
PLURA 24/2 Västerås Konserthus
CORDOVAS/WILL COURTNEY 10/3 Scandic Grand
NISSE HELLBERG 16/3 East West Sushi
TULLAMORE BROTHERS 17/3 Clarion Hotel
ULF DAGEBY BAND 24/3 East West Sushi
"FRÅN BOWIE TILL WADLING" NIKOLA/KARIN WISTRAND/DAVID SÖDERGREN/SISTERS IN ARMS/DUBBELMAN/LES GORDONS/MARTIN BENGTSSON/MOHLAVYR/MEADOWS 6/4 Nikolaikyrkan
MAJORNAS 3DJE ROTE 7/4 Närkes Kulturbryggeri
THE STROLLERS 12/5 Frimis Salonger
THE BAND OF HEATHENS 15/5 Scandic Grand
EILEN JEWELL 30/6 Mastodont
"PACKMOPEDSTURNÉN 17" GÖRAN SAMUELSSON/SHIRLEY CLAMP/PETER CARLSSON/LOUISE HOFFSTEN/NORDMAN 2/7 Hennikehammars Värdshus
PER GESSLE/GOOD HARVEST/STRANDELS 8/7 Gustavsvik
IVORY TUSK/AHI/THEODORE/DRONNINGEN/THE MAGNETTES 30/8 Live at Heart
CALVIN ARSENIA/CROOKED TREES/CADILLAC JUNKIES/CELEIGH CARDINAL/FABRIZIO CAMMARATA 31/8 Live at Heart
ROB MOIR/GÖRAN SAMUELSSON/APRIL THE FIRST/DSH5/GÖRAN SAMUELSSON/THE VANJAS 1/9 Live at Heart
SOFIA KARLSSON/ONE LITTLE MOUNTAIN/SAM BROOKES/AF SCHERP/MOHLAVYR 2/9 Live at Heart

2016

FOLK AT HEART: THE BLAND/LAKESON & FRIENDS/DAVID SÖDERGRENS HOT FIVE/AD HOC-ORKESTERN/ROANOKEANS/SHOUTIN' RED/IDA BLOMQVIST 8/1 Scandic Grand
FOLK AT HEART: OLLE UNENGE/MATHILDA WAHLSTEDT/SHOUTIN' RED/DAVID SÖDERGRENS HOT FIVE/DIMPKER BROTHERS 9/1 Scandic Grand
MAGNUS LINDBERG 3/2 Heaven's Door
DIMPKER BROTHERS/OSTEN AF 27/2 East West Sushi
ANNA TERNHEIM/VIKTOR OLSSON 28/2 Conventum
GILL LANDRY 10/3 Rosengrens Skafferi
GUNNAR DANIELSSON 12/4 Umami/Live at Heart, Konserthuset
LINDGREN & UNENGE 14/4 East West Sushi
BANDITOS/THE WINCHESTER WIDOWMAKERS 8/6 Kulturhuskällaren
OLLE UNENGE 12/6 Svalbo Café
"PUTTE I PARKEN": TIMO RÄISÄNEN 18/6 Slottsparken
RAYLAND BAXTER/RICHARD SMITT 29/6 Rosengrens Skafferi
RICHARD LLOYD/THE BLAND 6/7 East West Sushi
NIKLAS STRÖMSTEDT 15/7 Slottet Live
RICHARD LINDGREN 24/7 Svalbo Café, Nora
PACKMOPEDSTURNÉN 16 GÖRAN SAMUELSSON/DREGEN/LOVE ANTELL/ELIN RUTH/ROGER PONTARE Sillegården, Västra Ämtervik
SOPHIE ZELMANI/MAGNUS LINDBERG 11/8 Lasse i Parken, Stockholm
JON DEE GRAHAM/GÖRAN SAMUELSSON 31/8 Live at Heart
OLLE UNENGE/KRIS GRUEN/THE JOHNNY McCUAIG BAND/THE WINCHESTER WIDOWMAKERE/TANGERIN/OLLE UNENGE/JIMMY NORDIN 1/9 Live at Heart
THE BLAND/NORTHERN INDIANS/BY THE BLUEBIRD/LUDWIG HART & THE RUMOURS/THISELL/I'M KINGFISHER/THE BLAND/MAYBE CANADA/HEGE/CRASH N RECOVERY 2/9 Live at Heart
LES GORDONS/DSH5/MIKAEL PERSSON & RIGOLETTOS/THE BLOAKES/THE JOHNNY McCUAIG BAND/MATHILDA WAHLSTEDT/MITCH GRAINGER/NORTHERN INDIANS 3/9 Live at Heart
JON DEE GRAHAM 10/9 Nikolaikyrkan
RICHARD LINDGREN BAND 12/11 Folk & Rock, Malmö
"BOB DYLAN" MARTIN ALMGREN/DAVID SÖDERGREN/MATHILDA WAHLSTEDT/MOHLAVYR/DROTTNINGEN/OLLE UNENGE/SISTERS IN ARMS 24/11 Nikolaikyrkan
NICK LOWE and LOS STRAITJACKETS 4/12 Nalen Stockholm
MEADOWS/STIKO PER LARSSON/ROANOKEANS 15/12 East West Sushi/Musikhjälpen

2015

FOLK AT HEART: SHOUTIN' RED/BASKO BELIEVES/TULLAMORE BROTHERS/LUNDH & FOLKESSON/STIKO PER LARSSON/DAVID SÖDERGRENS HOT FIVE/OLGA PETTERSSON/RICHARD LINDGREN/MATHILDA WAHLSTEDT 2/1 Scandic Grand
FOLK AT HEART: SPÖKET I KÖKET/DAVID SÖDERGRENS HOT FIVE/OLLE UNENGE med band/RICHARD LINDGREN/RICHARD LINDGREN/DAVID SÖDERGRENS HOT FIVE 3/1 Scandic Grand
TYLA GANG 17/1 East West Sushi
SHAMROCK 7/2 Level
FIRST AID KIT/JO ROSE 20/2 Conventum
MATHIAS LILJA 5/3 Saluhallen
TULLAMORE BROTHERS 14/3 Clarion Hotel
ELLEN SUNDBERG & THE WIDOWMAKERS 1/4 Scandic Grand Hotel
RICHARD LINDGREN & MANDOLIN BROTHERS/SHOUTIN' RED 15/4 Stampen, Stockholm
RICHARD LINDGREN & MANDOLIN BROTHERS/SHOUTIN' RED 17/4 Örebro Saluhall
BIRDLEGG 25/4 Örebro Saluhall
THE SADIES 27/4 Scandic Grand
PHIL CODY + RICHARD LINDGREN 29/4 Folk å Rock, Malmö
DAVID SÖDERGRENS HOT FIVE 30/4 East West Sushi
MAGNUS LINDBERG 5/6 East West Sushi
ULF LUNDELL 26/6 Slottet Live
PUGH/GOOD HARVEST/JEREMIAS BAND 27/6 Slottet Live
TULLAMORE BROTHERS 8/7 Turistgården, Ven
NISSE HELLBERG 10/7 Stadsträdgården
DOUG SEEGERS/GOOD HARVEST 12/7 Stadsträdgården
TULLAMORE BROTHERS 25/7 Stadsträdgården
PACKMOPEDSTURNÉN 15 GÖRAN SAMUELSSON/NISSE HELLBERG/SARAH RIEDEL/EBBOT LUNDBERG/CAROLINE AF UGGLAS 1/8 Sillegården, Västra Ämtervik
THE BLOAKES/THE MIGHTY STEF/BANDITOS/THE BAGARI-HAYES PROJECT 2/9 Live at Heart
CRASH N RECOVERY/SWITCHBACK/FLORA CASH/CRASH N RECOVERY/WEST OF EDEN/KOLONIEN/PETUNIA & THE VIPERS 3/9 Live at Heart
LEAH NOBEL/ESSE QUAM VIDERI/SWITCHBACK/DSH5/RICHARD LINDGREN/OLLE UNENGE BAND/LES GORDONS 4/9 Live at Heart
FANNY HOLM/RICHARD LINDGREN/BOBBY SANT/JIMMY NORDIN/OLD LOST JOHN/JUNIOR SCULLY/NORTHERN INDIANS/RICHARD LINDGREN/GUNNAR DANIELSSON/FU*K 5/9 Live at heart
MOHLAVYR 25/9 East West Sushi
STEVE FORBERT 28/9 Scandic Grand
FOURHANDS 3/10 Nikolaikyrkan
WILLY CLAY BAND 3/10 Clarion Hotel
PY & BARK 3/10 East West Sushi
EILEN JEWELL/MISS TESS 16/10 Scandic Grand
SANNE SALOMONSEN-MATS RONANDER-BENNETH FAGERLUND 28/10 Hjalmar Bergmanteatern
ROGER KARLSSON/BJÖRN LYCKLIG 30/10 East West Sushi
ULF LUNDELL 14/11 Conventum
BOBBY SANT/SEAN TYLA/HANNAH ALDRIDGDE & JETBONE/MOHLAVYR/SEAN TYLA 21/11 Rubber Duck Saturday
THE TEMPERANCE MOVEMENT/HANNAH ALDRIDGE & JETBONE/JETBONE 23/11 Clarion Hotel
CARLA 27/11 East West Sushi
THE BAGARI-HAYES PROJECT+SERGEI KOTIKOV 8/12 Nikolaikyrkan
THE SHAMROCK 11/12 Harrys
T-BLUES SWEDEN 19/12 Närke Kulturbryggeri

2014

"FOLK AT HEART": MATHIAS LILJA/MOHLAVYR/WAHLSTRÖM & BENDER/NICLAS EKHOLM & CO/MATHILDA WAHLSTEDT/OLLE UNENGE/COUNTRY OF ORIGIN/RICHARD LINDGREN ACOUSTIC BAND 3/1 Scandic Grand Hotel
"FOLK AT HEART": MEADOWS EVER BLEEDING/GOOD HARVEST/RICHARD LINDGREN ACOUSTIC BAND/TULLAMORE BROTHERS/FU*K/BAGARI-HAYES PROJECT/MATHIAS LILJA/MATHILDA WAHLSTEDT/OLLE UNENGE/BAFOONS/RICHARD LINDGREN ACOUSTIC BAND 4/1 Scandic Grand Hotel
PETE & THE POETS 18/1 East West Sushi
MATHIAS LILJA 23/1 Saluhallen
GOOD HARVEST 31/1 East West Sushi
MARIE FREDRIKSSON 21/2 Conventum
NATIONALTEATERNS ROCKORKESTER 22/2 Conventum
SIMON NYBERG/MALIN EDBLAD 27/2 Musikhögskolan
DI LEVA 28/2 Hjalmar Bergman teatern
MICKEY JUPP & MO WITHAM 7/3 The Woolpack Inn, Boot, Cumbria, England
MATS RONANDER & JIMMY ULLER ROCK & BLUESBAND
15/3 Folkets Hus, Askersund
MATHIAS LILJA 22/3 Harrys
RICHARD LINDGREN & OLLE UNENGE 28/3 Växthuset
WEEPING WILLOWS 30/3 Hjamar Bergman teatern
ANDERS WENDIN 4/4 East West Sushi
BASKO BELIEVES 11/4 Scandic Grand
MAGNUS LINDBERG 25/4 Stadsträdgården
NICK LOWE/FIRST AID KIT 26/4 Pet Sounds, Stockholm
NICK LOWE 26/4 Nalen, Stockholm
ISRAEL NASH 29/4 Ritz/Nivå
MATHIAS LILJA 8/5 Örebro Saluhall
RICHARD LINDGREN 17/5 Il Buttero, Stockholm
"ROLLING ROOTSY REVUE" ELLEN SUNDBERG/BASKO BELIEVES/WE MET TOMORROW/MATRACA BERG/DOUG SEEGERS/WILLY CLAY BAND/JASON ISBELL and THE 400 UNIT/ISRAEL NASH 28/6 Katalin, Uppsala
ANDERS F RÖNNBLOM BAND 4/7 Stadsträdgården
PACKMOPEDSTURNÉN 14 GÖRAN SAMUELSSON/TINA AHLIN/SOFIA KARLSSON/KAJSA GRYTT/JACK VREESWIJK 25/7 Kyrkan, Västra Ämtervik
PERSSONS PACK/DAVID SÖDERGRENS HOT FIVE 26/7 Stadsträdgården
PACKMOPEDSTURNÉN 14 GÖRAN SAMUELSSON/TINA AHLIN/SOFIA KARLSSON/KAJSA GRYTT/JACK VREESWIJK 5/8 Pub Cornelis, Grythyttan
DOUG SEEGERS/ELLEN SUNDBERG & THE WIDOWMAKERS 15/8 Stadsträdgården
DOUG SEEGERS/ELLEN SUNDBERG & THE WIDOWMAKERS 16/8 Stadsträdgården
DOUG SEEGERS/ELLEN SUNDBERG & THE WIDOWMAKERS 17/8 Stadsträdgården
"LIVE AT HEART" JARON FREEMAN-FOX & SIMON NYBERG/ELLA THE BIRD (SIOBHAN WILSON)/SHOUTIN' RED/BLK NOIRE 3/9 Örebro
"LIVE AT HEART" JIM AND SAM/ GOOD HARVEST/ DAVID URWITZ/GUNNAR DANIELSSON/GOOD HARVEST/ BOBBY SANT/ CARLI & JULIE KENNEDY 4/9 Örebro
"LIVE AT HEART" BROTHERS AMONG WERA/THE BLOAKES/HILDUR/ NICLAS EKHOLM /BOBBY SANT/DAVID SÖDERGRENS HOT FIVE/ MATHILDA WAHLSTEDT/ LES GORDONS/BROTHERS AMONG WERA 5/9 Örebro
THE DIN/MATHILDA WAHLSTEDT 6/9 Prinsgatan
"LIVE AT HEART" FU*K/G2/MARIA LECK/THYRA/ SAGA/ YONDER/ THE BLAND 6/9 Örebro
PERSSONS PACK 4/10 Nalen, Stockholm
THE MAHARAJAS 31/10 Plektrum/Club Octopussys Garden
DEADMAN 3/11 Level
OLLE UNENGE med BAND 22/11 Clarion Hotel
ANDERS F RÖNNBLOM BAND/BJÖRN WALLGREN & VÄRLDENS BÄSTA BAND 12/12 East West Sushi
DAVID SÖDERGRENS HOT FIVE 27/12 East West Sushi

2013

TULLAMORE BROTHERS 25/1 Clarion Hotel
BILLY BREMNER 27/1 Akkurat, Stockholm
TONI HOLGERSSON/INDIGO 1/2 Stadsträdgården
THE HIVES/THE FUME 2/2 Club 700
FIRST AID KIT 6/2 Conventum
TRIPLE TROUBADOURS 2 12/2 Clarion Hotel
AOIFE O'DONOVAN 23/2 East West
TULLAMORE BROTHERS 16/3 Clarion Hotel
TYLA GANG 17/3 Akkurat, Stockholm
IDDE SCHULTZ & SULO 23/3 East West
DEADMAN/DEADSTRING BROTHERS 25/3 Scandic Grand Hotel
RICHARD LINDGREN & OLLE UNENGE 29/3 Havana Bar & Grill
RICHARD LINDGREN 30/3 Clarion Hotel
RICHARD LINDGREN & OLLE UNENGE 3/4 Bishops Arms
RICHARD LINDGREN 5/4 Stadsträdgården
NIKOLA SARCEVIC 10/4 East West Sushi
OLLE UNENGE & CO 12/4 Stadsträdgården
TOMAS ANDERSSON WIJ 13/4 Clarion Hotel
OLLE LJUNGSTRÖM 14/4 Södra Teatern, Stockholm
ANNA STADLING 19/4 East West Sushi
TULLAMORE BROTHERS 4/5 East West Sushi
BOBBY SANT/CHRISTY HAYS/CHARLIE PIERCE 11/5 East West Sushi
GÖRAN SAMUELSSON 13/5 The Big Ben, Stockholm
PERSSONS PACK 25/5 East West Sushi
THE TEMPERANCE MOVEMENT 3/6 East West Sushi
DUCKS DELUXE feat. BRINSLEY SCHWARZ 7/6 S/S Blidösund, Stockholm
LEE BAINS III & the GLORY FIRES 22/6 East West Sushi
RICHARD LINDGREN BAND 26/6 Stadsträdgården
EILEN JEWELL/RICHARD LINDGREN 29/6 privat
OLLE UNENGE & RICHARD LINDGREN 30/6 Svalbo Café
RAY DAVIES/ELVIS COSTELLO & THE IMPOSTERS/NICK LOWE/JUSTIN CURRIE 12/7 British Summer Time, Hyde Park, London
TULLAMORE BROTHERS 20/7 Stadsträdgården
GYLLENE TIDER/LINNEA HENRIKSSON 21/7 Brunnsparken
THE MERCY BROTHERS 30/7 Brf Räven
"SOMMAR DELUXE" OLLE LJUNGSTRÖM/AMANDA JENSSEN/MONEYBROTHER 2/8 Brunnsparken
GÖRAN SAMUELSSON & JACK VREESWIJK 3/8 Sillegården, Västra Ämtervik
RICHARD LINDGREN/GEORGE SHAID/MATHIAS LILJA/LOUISE LEMÓN/DUNJA/ÖREBRO KAMMARKÖR/EDITH BARLOW 20/8 Stortorget
"LIVE AT HEART" MATHIAS LILJA/MARIE LALÀ/THE CAUTIONARY TALES/JEREMIAS SESSION BAND/PETE & THE POETS 4/9 Örebro
"LIVE AT HEART" DORIS HOPP/TOOT/THE BANDETTES/HOUSE OF SONGS/DAVID SÖDERGRENS HOT FIVE/NICLAS EKHOLM/MATHIAS LILJA/THE BANDETTES/THE MIGHTY STEF 5/9 Örebro
BLACK RIVER STRING BAND/TULLAMORE BROTHERS 6/9 Skolgatan
"LIVE AT HEART" SARA NORDENBERG/BLACK RIVER STRING BAND/TULLAMORE BROTHERS/SLOW FOX/ELLEN SUNDBERG 6/9 Örebro
FAVORITE HIPPIES/SLOW FOX/ELLEN SUNDBERG/RICHARD LINDGREN 7/9 Rosengrens Skafferi
"LIVE AT HEART" FAVORITE HIPPIES/BASKO BELIEVES/LANDSTROM/HEGE BRYNILDSEN/RICHARD LINDGREN BAND/LANDSTROM 7/9 Örebro
DAVE EDMUNDS BAND 26/9 Scalateatern, Karlstad
THE BAGARI-HAYES PROJECT 10/10 Clarion Hotel
LARS WINNERBÄCK 19/10 Conventum Arena
THE TEMPERANCE MOVEMENT/JOSHUA JAMES BAND 21/10 East West Sushi
MATHIAS LILJA 31/10 Örebro Saluhall
RICHARD LINDGREN 9/11 Level Bar & Kök
ISRAEL NASH/ELLEN SUNDBERG 15/11 Clarion Hotel
TULLAMORE BROTHERS 20/11 Bishops Arms
BOB WOODRUFF 24/11 Rockklubben Räven
MATHIAS LILJA 28/11 Örebro Saluhall
TULLAMORE BROTHERS 28/11 Clarion Hotel
BOB WOODRUFF/MATHIAS LILJA 30/11 East West Sushi
ELDKVARN 6/12 Kulturhuset
OLLE UNENGE/ANDERS WALLÉN 7/12 Nora Konsthall/Bibliotek
KENNY HÅKANSSON & BILL ÖHRSTRÖM 7/12 Närkes Kulturbryggeri
KAJSA GRYTT 14/12 East West Sushi
DUCKS DELUXE 22/12 Half Moon, London
DAVID SÖDERGRENS HOT FIVE 28/12 Level

2012

ARLO GUTHRIE 12/1 Scandic Grand Hotel
DALE WATSON 24/1 Clarion Hotel
MAGNUS LINDBERG 28/1 Kungsgatan 1
ANNA TERNHEIM 3/2 Konserthuset, Västerås
NICK LOWE/GERAINT WATKINS 4/2 Nalen, Stockholm
ZOE MUTH & THE LOST HIGH ROLLERS/THE WAIT 24/2 Privat
ANNA TERNHEIM 8/3 Conventum
ISRAEL NASH GRIPKA/JOHAN ÖRJANSSON BAND 9/3 Scandic Grand Hotel
DEADMAN/DEAD MAN 19/4 Scandic Grand Hotel
JEREMIAS SESSION BAND 5/5 Conventum
EILEN JEWELL 10/5 Scandic Grand Hotel
TOM RUSSELL/BOBBY SANT 16/5 Scandic Grand Hotel
"ROCKMAGASINET RETURNS" LOLITA POP/ATHLETIC ARABS/THE MIDNIGHT RATTLESNAKES/BIBI FARBER & CONTAINER CLUB/ÖREBRO ORIGINAL PUNKS/EILEN JEWELL 19/5 Mastodont
AMY MACDONALD 8/6 Nalen, Stockholm
RICHARD LINDGREN BAND 15/6 Stadsträdgården
ISRAEL NASH GRIPKA/THE WAIT 21/6 Mastodont
BRUCE SPRINGSTEEN & THE E STREET BAND/JOHN FOGERTY/AMY MACDONALD 14/7 Hard Rock Calling, Hyde Park London
TONY CAREY & BAND 21/7 Kungsgatan 1
DUCKS DELUXE feat. BRINSLEY SCHWARZ 26/7 S/S Blidösund, Stockholm
PACKMOPEDSTURNÉN 12 GÖRAN SAMUELSSON/MATS RONANDER/MONEYBROTHER/ANNA STADLING/PATRIK ISAKSSON 30/7 Borgvik Hyttruinen
THE PEEPSHOWS 2/8 Stortorget
JEREMIAS SESSION BAND 17/8 Vinöns Värdshus
"LIVE AT HEART" THE SIXGUN REPUBLIC/JOHAN ÖRJANSSON/THE MIGHTY STEF 6/9 Örebro
"LIVE AT HEART" VIDAR /NICLAS EKHOLM/SARA YASMINE/VIDAR/PAAL FLAATA/JOHAN ÖRJANSSON 7/9 Örebro
"LIVE AT HEART" SIR REG/THE MIGHTY STEF/RICHARD LINDGREN/OLLE UNENGE & CO/THAD BECKMAN/HALDEN ELECTRIC/RICHARD LINDGREN 8/9 Örebro
JOHN HIATT & THE COMBO/MAX GOMEZ 25/9 City Winery, New York
OTIS GIBBS 9/10 Scandic Grand Hotel
TRIPLE TROUBADOURS + 1 15/10 Scandic Grand Hotel
ULF LUNDELL 26/10 Konserthuset, Västerås
SHURMAN/BOB WOODRUFF 5/11 Scandic Grand Hotel
ELDKVARN 7/11 Konserthuset
ULF LUNDELL 9/11 Conventum
RICHARD LINDGREN 10/11 Najz Prajz
RICHARD LINDGREN 10/11 Stadsträdgården
SIMONE FELICE 12/11 Clarion Hotell
THOMAS WAHLSTRÖM & MATS NORREFALK/OLLE UNENGE & CO 14/11 Scandic Grand Hotel
GÖRAN SAMUELSSON 17/11 Kumla Kyrka
THE SOUNDTRACK OF OUR LIVES/ANYONE FOR TENNIS 23/11 Kulturhuset
NIKOLA/CLARA WESTER 24/11 Stadsträdgården
BOB WOODRUFF/MATHIAS LILJA 24/11 East West
THE REFRESHMENTS/NISSE HELLBERG/LINDA GAIL LEWIS/SVEN ZETTERBERG 1/12 Konserthuset
MAGNUS LINDBERG 8/12 East West
RICHARD LINDGREN 15/12 East West
ELDKVARN 20/12 Cirkus, Stockholm
THE MIGHTY STEF 25/12 East West
"A NOD TO BOB 2" RICHARD LINDGREN BAND/OLLE UNENGE/MIKAEL WIEHE/DAN HYLANDER/HANNA SVENSSON 28/12 KB, Malmö

2011

THE TROUBLE BOYS 6/1 Akkurat, Stockholm
KAJSA GRYTT 21/1 Stadsträdgården
JOHN LINDBERG TRIO 9/2 Najz Prajz
EILEN JEWELL 25/2 Prisma
MO WITHAM & FRIENDS with special guest MICKEY JUPP/HUNT, RUNT SHUNT & CUNNINGHAM 12/3 Riga Music Bar, Southend
HÅKAN HELLSTRÖM 26/3 Conventum
OTIS GIBBS 13/4 Ivy Bar & Grill
OTIS GIBBS 14/4 Ivy Bar & Grill
THE BAND OF HEATHENS 9/5 Clarion Hotel
STONE RIVER BOYS 13/5 Bistro Bellman, Lindesberg
STAFFAN HELLSTRAND 20/5 Stadsträdgården
FLESHTONES/THE MAHARAJAS/THE SPADES 1/6 Prisma
DAVE EDMUNDS/THE REFRESHMENTS/SEAN TYLA 3/6 Vretstorpsparken
EVA EASTWOOD/THE JETAWAYS 9/6 Stortorget
RINGO STARR & HIS ALL STARR BAND 10/6 Liseberg, Göteborg
ANDERS F RÖNNBLOM BAND/TULLAMORE BROTHERS 9/7 Stadsträdgården
WHITEY MORGAN & THE 78’s 25/7 Lagmansgatan
DEADMAN 26/7 Clarion Hotel
MATHIAS LILJA 28/7 Stortorget
PACKMOPEDSTURNÉN 11 GÖRAN SAMUELSSON/PLURA/DREGEN/PER PERSSON/PERNILLA ANDERSSON 6/8 Rottneros Park, Sunne
"LIVE AT HEART" RICHARD LINDGREN/JOHAN ÖRJANSSON/MARSHALL MONRAD BAND/ISRAEL NASH GRIPKA 16/9 Örebro
RICHARD LINDGREN 17/9 Nikolaikyrkan
ISRAEL NASH GRIPKA 17/9 Lagmansgatan
"LIVE AT HEART" MATHIAS LILJA/ANNIS BRANDER/RICHARD LINDGREN/JOHAN ÖRJANSSON/THE HAPPY HIPPO FAMILY 17/9 Örebro
OTIS GIBBS 30/9 Najz Prajz
ELDKVARN 1/10 Konserthuset, Västerås
DEADMAN 5/10 Clarion Hotel
NISSE HELLBERG 3/11 Nalen, Stockholm
MAGNUS LINDBERG/JOHAN SEIGE BAND 5/11 Clarion Hotel
EVA EASTWOOD 11/11 Växthuset/Stadsträdgården
ELDKVARN 18/11 Konserthuset
RICHARD LINDGREN/LARS BYGDÉN 19/11 Najz Prajz
RICHARD LINDGREN/LARS BYGDÉN 19/11 Kungsgatan 1

2010

RICK BROUSSARD'S TWO HOOTS AND A HOLLER/KRISTOFFER SJÖDAHL, MATHIAS LILJA & PETER LINDSTRÖM 5/2 Privat
HOLLY WILLIAMS/ANDI ALMQVIST 12/2 Virus
PETER MORÉN/TOMAS ANDERSSON WIJ/NIKOLA SARCEVIC 27/2 Najz Prajz
MATS RONANDER 27/2 The Buddy Holly Bar
AGUSON & ÖSTRA ÅGATAN BAND/JOHN LINDBERG TRIO 5/3 Privat
JOHN LINDBERG TRIO 6/3 The Buddy Holly Bar
NIKOLA SARCEVIC 16/4 Konserthuset
EVA EASTWOOD & THE CONFIDENCE BAND 17/4 The Buddy Holly Bar
MAGNUS LINDBERG & BASSE WICKMAN 23/4 Najz Prajz
MAGNUS LINDBERG & BASSE WICKMAN 24/4 The Beat Goes On, Stockholm
EILEN JEWELL/JUST STARTED ROLLIN 28/4 Clarion Hotel
CHIP TAYLOR & KENDEL CARSON 2/5 Scandic Grand Hotel
LOST BAYOU RAMBLERS 14/5 Privat
NISSE HELLBERG 26/5 Buddy Holly Bar
OLA MAGNELL 28/5 Clarion Hotel
JACKSON BROWNE & DAVID LINDLEY 11/6 Cirkus, Stockholm
"PACKMOPEDSTURNÉ '10" PLURA/DREGEN/OLA MAGNELL/SARA LÖFGREN/GÖRAN SAMUELSSON/ROLF CARLSSON 28/7 Hennickehammars Herrgård
ULF LUNDELL 30/7 Gröna Lund, Stockholm
NIKOLA SARCEVIC 4/8 Värdshuset Vinön
JEREMIAS SESSION BAND/MATS RONANDER/NICLAS EKHOLM/OSKAR BLY 21/8 Järntorget
RICK BROUSSARD'S TWO HOOTS AND A HOLLER/STUART WARBURTON Harrys 28/8
"LIVE AT HEART" THE WINCHESTER WIDOWMAKERS/THOMAS WAHLSTRÖM & BANDET/ECHO 10/9 Örebro
"LIVE AT HEART" TULLAMORE BROTHERS/MATHIAS LILJA/DICK TIGER/BAD KARMA/RITA LYNCH/NICLAS EKHOLM 11/9 Örebro
"TOMMY SVENSSON MEMORIAL" BLÅROCK/BLUE CITY BAND/MOD SQUAD 18/9 Cadillac Bar
CHIP TAYLOR/SIMON LYNGE 24/9 Teaterkaféet
TYLA GANG 10/10 Akkurat, Stockholm
MARK OLSON/JIM HANFT/HANNA MAINE 23/10 Clarion Hotel
MARY GAUTHIER/RICHARD LINDGREN 6/11 Clarion Hotel
”JUL I FOLKTON" ALE MÖLLER/SOFIA KARLSSON/LENA WILLERMARK/LISA RYDBERG/ESBJÖRN HAZELIUS/ROGER TALLROTH/OLLE LINDER 15/12 Conventum

2009

ANNA TERNHEIM/NINA KINERT 29/1 Konserthuset, Västerås
PERSSONS PACK 19/2 Najz Prajz
HÅKAN HELLSTRÖM 27/2 Conventum
ULF LUNDELL 21/3 Ericsson Globe, Stockholm
ELDKVARN 28/3 Conventum Club 700
DUCKS DELUXE 5/4 Akkurat, Stockholm
JEREMIAS SESSION BAND 26/4 Nya Parkteatern
MAGNUS LINDBERG 28/4 Najz Prajz
MAGNUS LINDBERG 20/5 Debaser Slussen, Stockholm
JONATHAN JOHANSSON 30/5 Yeah!09/Stadsparken
ELDKVARN 8/7 Värdshuset Vinön
TULLAMORE BROTHERS 29/7 Slottsfesten
A CAMP 30/7 Putte i Parken, Karlskoga
MATS RONANDER 1/8 Slottsfesten
JEREMIAS SESSION BAND/MATHIAS LILJA 22/8 Stadsparken
HASAN & JOAKIM 26/9 Köpmangatan
OLLE LJUNGSTRÖM 8/10 Hornstull Strand, Stockholm
EILEN JEWELL/MATHIAS LILJA & OLLE UNENGE 23/10 Privat
MAGNUS LINDBERG 13/11 Boule & Tapas, Stockholm
NISSE HELLBERG 17/11 Stadsteatern, Skövde
THE REFRESHMENTS/EVA EASTWOOD/GIL EDWARDS 20/12 Konserthuset

2008

CHRISTIAN KJELLVANDER/KRISTOFER ÅSTRÖM 2/2 Club 700
PLURA & CARLA 3/2 Mitt Andra Hem
HENRIK SKANFORS 8/2 Harrys
JILL JOHNSON 10/2 Konserthuset
LINDA GAIL LEWIS & THE ROCKAROUNDS 16/2 Clarion Hotel
NICCOKICK/SQUARE 23/2 Klubb Smart/Satin
STAFFAN HELLSTRAND/MOA RÖNNÅSEN 24/2 Mitt Andra Hem
TOMAS ANDERSSON WIJ 29/2 Najz Prajz
ANNA STADLING & IDDE SCHULTZ/GILA STORM 2/3 Mitt Andra Hem
BJÖRN SKIFS 14/3 Conventum
TULLAMORE BROTHERS + guests 17/3 Clarion Hotel
KENT/FAMILJEN 21/3 Conventum Arena
MATS RONANDER med BENNETH FAGERLUND/MARTIN TALLSTRÖM 25/3 Örebro Jazz & Blues Club/Strömpis
TOMAS ANDERSSON WIJ/JENNIE ABRAHAMSON 11/4 Konserthuset
HÅKAN HELLSTRÖM 12/4 Scandinavium, Göteborg
CAJ KARLSSON/JESPER ERIKSSON & WEDELL 13/4 Mitt Andra Hem
CAESARS/SQUARE 23/4 Satin
HÄSTPOJKEN 30/4 Backstage
VAPNET/ALMEDAL 3/5 Klubb Smart/Satin
MATHIAS LILJA & VÄNNER 4/5 Mitt Andra Hem
THIS MORNING ORCHESTRA 1/6 Yeah!/Stadsparken
THE REFRESHMENTS 4/6 Najz Prajz/Våghustorget
KARIN WISTRAND 8/6 Mitt Andra Hem
HÅKAN HELLSTRÖM 13/6 Gröna Lund, Stockholm
BRUCE SPRINGSTEEN & THE E STREET BAND 5/7 Ullevi, Göteborg
PUGH ROGEFELDT 10/7 Satin
GRUS I DOJJAN 18/7 Örebro Slott
LARS WINNERBÄCK/MISS LI/MARKUS KRUNEGÅRD/EMIL JENSEN 8/8 Brunnsparken
TOMAS LEDIN 23/8 Stortorget
JEREMIAS SESSION BAND 29/8 Nora Folkets Park
JEREMIAS SESSION BAND 30/8 Stadsparken
ULF LUNDELL 28/9 Konserthuset, Västerås
SOPHIE ZELMANI/BIG JOHNNY JEWEL 18/10 Hjalmar Bergman-teatern
ULF LUNDELL 30/10 Conventum
JOE D'URSO/WILLIE NILE/JESSE MALIN/MARAH 29/11 2.35:1/Berns, Stockholm
ELDKVARN 30/11 Bengans, Stockholm
THE REFRESHMENTS/SVEN ZETTERBERG/LOUISE HOFFSTEN 21/12 Konserthuset

2007

PUGH ROGEFELDT 8/2 Musikscen Örebro/Klaras
BJÖRN SKIFS 9/2 Conventum
MANDO DIAO (matiné) 10/2 Satin
MANDO DIAO 10/2 Satin
STAFFAN HELLSTRAND 1/3 07 Musikscen Örebro/Klaras
JILL JOHNSON 9/3 Konserthuset
EMMON/MAIA HIRASAWA 10/3 Klubb Smart/Satin
THE REFRESHMENTS/EVA EASTWOOD & THE MAJOR KEYS 15/3 Konserthuset
JEREMIAS SESSION BAND 24/3 Rikssalen
TIVOLI 31/3 Backstage
JONAS LARSEN BAND/AGUSON & ÖSTRA ÅGATAN BAND 1/4 Backstage
PERSSONS PACK 5/4 Musikscen Örebro/Klaras
ELDKVARN 4/5 Musikscen Örebro/Backstage
LASSE LINDH/NEJRA 5/5 Klubb Smart/Satin
SHOUT OUT LOUDS 19/5 Klubb Smart/Satin
SEBASTIAN ORRE/MAJOR WONDERFUL/ONE TRACK MIND 20/5 Yeah 07/Stadsparken
LAAKSO 6/6 Deedfestivalen/Folkets Hus
“TED GÄRDESTAD” JANNE SCHAFFER/NICOLAI DUNGER/
EBBOT LUNDBERG/VERONICA MAGGIO/JOHAN BODING/
RILTONS VÄNNER/MOFETA & JERRE
20/6 Liseberg, Göteborg
SALEM AL FAKIR/BILLIE THE VISION & THE DANCERS/SOPHIE ZELMANI/
THE SOUNDS/DAMIEN RICE/PLURA & CARLA/TOMAS ANDERSSON WIJ/SHOUT OUT LOUDS/ANNA TERNHEIM
28/6 Peace & Love Borlänge
THE DOITS/DEPORTEES/MISS LI/MARIT BERGMAN/
THOMAS DILEVA/THE CONCRETES/MANDO DIAO/TIMO RÄISINEN/
ALICE COOPER
29/6 Peace & Love Borlänge
STEFAN SUNDSTRÖM/THE PLAN/WEEPING WILLOWS/THE WATERBOYS/
LARS DEMIAN/LARS WINNERBÄCK/THE ARK
30/6 Peace & Love Borlänge
STATUS QUO/CHUCK BERRY/NISSE HELLBERG 18/7 Brunnsparken
WOVEN HAND/DENISON WITMER 10/8 Frizon/Torp, Götabro
PER GESSLE 11/8 Brunnsparken
THE REFRESHMENTS/MARIE LINDBERG/NANNE GRÖNVALL/MARTIN STENMARCK/MARKUS FAGERVALL 12/8 Brunnsparken
DAG VAG 18/8 Backstage
JEREMIAS SESSION BAND 23/8 Nora Folkets Park
JEREMIAS SESSION BAND 25/8 Stadsparken
HÅKAN HELLSTRÖM 8/9 Gröna Lund, Stockholm
KRISTIAN ANTTILA 9/9 Debaser, Stockholm
TOMAS ANDERSSON WIJ/TOBIAS FRÖBERG 26/9 Konserthuset
KRISTIAN ANTTILA 29/9 Klubb Smart/Satin
PETER JÖBACK 12/10 Konserthuset
"HEMLÖS" NICLAS EKHOLM/KARIN WEBJÖRN/HENRIK SKANFORS/
OSKAR BLY/FRANKY LEE/MATHIAS LILJA/MOTHERLODE/
SONNY LARSSON/STAFFAN ERNESTAM med INGVAR KARLSSON/
MARIA JOHANSSON
16/10 Nikolaikyrkan
NICK LOWE 27/10 Nalen, Stockholm
SHIRLEY CLAMP 4/11 Konserthuset
TIMO RÄISÄNEN (matiné) 10/11 Klubb Smart/Satin
RIKARD WOLFF 11/11 Konserthuset
MONEYBROTHER/FLORENCE VALENTIN 15/11 Conventum Club 700
KENT 17/11 Globens Annex, Stockholm
FLORENCE VALENTIN 4/12 Meny/Backstage
LARS WINNERBÄCK/ABALONE DOTS 5/12 Conventum
BRUCE SPRINGSTEEN & THE E STREET BAND 10/12 Globen, Stockholm
LIVERPOOL/THE REPEATLES/CLABBE 16/12 Konserthuset
"ROCK'N'ROLL X-MAS" THE REFRESHMENTS/ALBERT LEE/LINDA GAIL LEWIS 21/12 Konserthuset

2006

JOHAN STENGÅRD & STEFAN ANDERSSON 4/4 Rikssalen
KRISTIAN ANTTILA 4/2 Klubb Smart/Satin
MIKAEL WIEHE 6/2 Konserthuset
LOUISE HOFFSTEN 18/2 Konserthuset
THÅSTRÖM 25/2 Conventum
DARIN 1/3 Conventum
MARK OLSON 9/3 Harrys
HÅKAN HELLSTRÖM 16/3 Prisma, Västerås
ULF LUNDELL 6/4 Trädgår’n, Göteborg
TOMAS ANDERSSON WIJ/NAMUR 9/4 Harrys
THE REFRESHMENTS 13/4 Strömpis
THE REFRESHMENTS 27/4 Strömpis
CHRISTIAN KJELLVANDER 29/4 Festivalborg
KAJSA GRYTT 4/5 Debaser Stockholm
THE STROLLERS 6/5 K5
KJELL HÖGLUND 11/5 Musikscen Örebro/K5
BRUCE SPRINGSTEEN with THE SEEGER SESSIONS BAND 21/5 Hovet, Stockholm
I’M FROM BARCELONA 27/5 Klubb Smart/Satin
PUNSCH 3/6 Strömpis
ED HARCOURT/NEW YORK DOLLS/PATTI SMITH/THE SLAVES 7/7 Peace & Love, Borlänge
HÅKAN HELLSTRÖM/THE CARDIGANS /THÅSTRÖM/ 8/7 Peace & Love, Borlänge
LARS WINNERBÄCK & HOVET/CHRISTIAN KJELLVANDER 11/8 Brunnsparken
THE DOITS 25/8 Klubb Idiot/Satin
DAVID & THE CITIZENS 2/9 Klubb Smart/Satin
BRITTA PERSSON 16/9 Klubb Smart/Satin
ANNA TERNHEIM 28/9 Najz Prajz
DEPORTEES 14/10 Klubb Smart/Satin
“HEMLÖSA” NIKOLA SARCEVIC/USER OF A COMMON NAME/TRANSIENTS/STAFFAN ERNESTAM/MOTHERLODE/
OSKAR BLY/MARIA JOHANSSON/WIRÉNKVARTETTEN/
JOAKIM ARENIUS & PRAISE UNIT
17/10 Nikolaikyrkan
LISA MISKOVSKY 19/10 Conventum Club 700
JEFFREY FOUCAULT/KRIS DELMHORST 23/10 Borderline, London
NIKOLA SARCEVIC 25/10 Najz Prajz
THE PLAN 27/10 Najz Prajz
NATIONALTEATERNS ROCKORKESTER/DAG VAG 27/10 Conventum Club 700
DENISON WITMER/J TILLMAN/FAMILIAR FACES 1/11 Folkets Hus/Café Deed
NIKOLA SARCEVIC 3/11 Klubb Ibbe/Satin
ANNA TERNHEIM/TOMAS ANDERSSON WIJ 10/11 Konserthuset
CLAES NILSSON & THE WHEELS/BLACK RIVER 12/11 K5
TIMO RÄISÄNEN 17/11 Kulturnatten/Konserthuset
MABD/DICK TIGER 9/12 Klubb Smart/Satin
MONEYBROTHER/DICK TIGER 14/12 Conventum Club 700
THE REFRESHMENTS/MATS RONANDER/NISSE HELLBERG/
JOHN LINDBERG ROCK-A-BILLY TRIO
17/12 Konserthuset
THE INCREDIBLE GRETSCH BROTHERS 19/12 Musikscen Örebro/K5
ASHA ALI 20/12 Musikscen Örebro/K5
"SÅNGER FÖR DECEMBER” UNO SVENNINGSSON/IRMA SCHULTZ KELLER/
WILLE CRAFOORD/KRISTOFFER JONZON
22/12 Konserthuset
ELDKVARN 27/12 Musikscen Örebro/K5

2005

STAFFAN CARLÉN/MIRIAM SVENSSON/DANIEL BJÖRCK/
SOFIA LUNDQUIST/DAVID WAHLSTRÖM (EB)/GILA STORM/LINA BLADH/
DAVID ÅHLÉN
13/2 Klubb Söndag/Babar
ANE BRUN/WENDY McNEILL 6/3 Klubb Söndag/Strömpis
HÅKAN HELLSTRÖM 15/3 Klubb Lillebror/Frimis
WILMER X 29/3 Conventum Club 700
JIM DICKINSON/NORTH MISSISSIPPI ALL STARS/CHUCK PROPHET/MUD BOY & THE NEUTRONS/TAV FALCO & PANTHER BURNS 3/4 It Came From Memphis/Barbican, London
GRYMLINGS 7/4 Najz Prajz
ISOLATION YEARS/MARIA ALMLÖV 17/4 Klubb Söndag/Strömpis
NICK LOWE/GERAINT WATKINS 22/4 Nalen, Stockholm
PERCY SLEDGE/MIKAEL RICKFORS/LA GAYLA FRAZIER 6/5 Konserthuset
KRISTOFER ÅSTRÖM & HIDDEN TRUCK/BRITTA PERSSON 8/5 Klubb Söndag/Strömpis
ANDERS F RÖNNBLOM 19/5 MusikScen Örebro/K5
ALCAZAR/NANNE GRÖNWALL/CHARLOTTE PERELLI/CHRISTER SANDELIN/TOMMY EKMAN 26/5 Postterminalen
KENT/ANNA TERNHEIM 27/5 Storängsbotten, Stockholm
ANNA STADLING/THIS MORNING ORCHESTRA 6/6 Klubb Söndag/Teaterladan, Wadköping
BRUCE SPRINGSTEEN 23/6 Scandinavium, Göteborg
BRUCE SPRINGSTEEN 25/6 Hovet, Stockholm
SQUARE 20/7 Kellys
LENA PHILIPSSON/DARIN 3/8 Stadsparken
LARS WINNERBÄCK & HOVET/MIKAEL WIEHE 11/8 Skansen, Stockholm
ELDKVARN 26/8 Hotell Stinsen, Hallsberg
”Where the action is”: HÅKAN HELLSTRÖM/HELLACOPTERS/
MONEYBROTHER/THE ARK/ALF
27/8 Universitetet, Stockholm
ELECTRIC BANANA BAND 28/8 05 Brunnsparken
ANDERS F RÖNNBLOM/TULLAMORE BROTHERS 13/9 K5
ANDERS F RÖNNBLOM/TULLAMORE BROTHERS 14/9 K5
LAAKSO 24/9 Klubb Smart/Satin
DI LEVA 7/10 Badhuset
ALF/THIS MORNING ORCHESTRA 8/10 Klubb Smart/Satin
ULF LUNDELL 27/10 Tyrol, Stockholm
“Ung rebel”: KARIN WISTRAND/LOUISE HOFFSTEN 29/10 Scalateatern, Stockholm
TOMAS ANDERSSON WIJ/JONATHAN JOHANSSON/JIM STÄRK 30/10 Klubb Söndag/Strömpis
NATIONALTEATERN 11/11 Coventum Club 700
EVA DAHLGREN 19/11 Conventum
THE REFRESHMENTS/EVA EASTWOOD & THE MAJOR KEYS/GERAINT WATKINS 27/11 Konserthuset
ELDKVARN/MAGNUS LINDBERG 10/12 Badhuset

2004

LINDA GAIL LEWIS & THE ROCKAROUNDS 3/1 Sombrero
STEFAN SUNDSTRÖM 22/1 Sombrero
PER PERSSON & BAND 30/1 Hotell Karlskoga
DAVE EDMUNDS BAND 26/2 Münchenbryggeriet, Stockholm
WEEPING WILLOWS 28/2 Najz Prajz
TOMAS ANDERSSON WIJ/ANNA TERNHEIM 29/2 Klubb Söndag/Strömpis
MIKAEL WIEHE 1/3 Brunnsparken
JOYBELLS 5/3 EBK/Babar
BILL MALLONEE/ANE BRUN 7/3 Klubb Söndag/Strömpis
MAHARAJAS/PENNY ARCADE 13/3 Sombrero
TULLAMORE BROTHERS 17/3 Harrys
NIKOLA SARCEVIC 27/3 Kellys
MATS RONANDER BAND 3/4 Frimis
DENISON WITMER 4/4 Klubb Söndag/Strömpis
WEEPING WILLOWS 7/4 Club Swepop/Downtown
THE REFRESHMENTS 9/4 Frimis
TOMAS LEDIN 10/4 Conventum
DOTTIE & THE WOLFPACK/RICHARD SWANSTRÖM 17/4 Sombrero
LISA MISKOVSKY 18/4 Klubb Söndag/Konserthuset
MAGNUS LINDBERG 24/4 Najz Prajz
MAGNUS LINDBERG 24/4 Sombrero
BAD CASH QUARTET/PADDINGTON DISTORTION COMBO 8/5 Downtown
NRBQ 14/5 Sombrero
DAVID EUGENE EDWARDS/BROTHER DANIELSON/SUFJAN STEVENS 23/5 Klubb Söndag/Strömpis
HER MAJESTY 28/5 EBK/Babar
PAUL McCARTNEY 12/6 Ullevi, Göteborg
DI LEVA/BACKYARD BABIES/INFINITE MASS/MELODY CLUB/MARIT BERGMAN/THE GMEYNER/THE 21ST CENTURY NOISE 10/7 Kalas/Brunnsparken
TULLAMORE BROTHERS 21/8 Stortorget
MELODY CLUB 25/8 Najz Prajz
PETER JÖBACK 2/10 Conventum
STEFAN SUNDSTRÖM 10/10 Klubb Söndag/Strömpis
SOUNDTRACK OF OUR LIVES 3/11 Frimis
LENA PHILIPSSON 6/11 Conventum
NICOLAI DUNGER/JOLIE HOLLAND/SEAN HAYES 7/11 Klubb Söndag/Strömpis
THE REFRESHMENTS 13/11 Konserthuset
LARS WINNERBÄCK/ANNA TERNHEIM 27/11 Conventum
NIKOLA SARCEVIC 5/12 Harrys
WE&U 9/12 K5
MATHIAS LILJA 9/12 Harrys

2003

ELDKVARN 7/2 Frimis
TOMAS ANDERSSON WIJ/DAVID ÅHLÉN (NAMUR) 16/2 Klubb Söndag/Strömpis
THE SPOTNICKS/JOHNNY & THE HURRICANES/THE VIOLENTS 13/3 Konserthuset
THE REFRESHMENTS 14/3 El Sombrero
CHRISTIAN KJELLVANDER/RADIO CAROLYN 23/3 Klubb Söndag/Strömpis
LOUISE HOFFSTEN 28/3 El Sombrero
MATS RONANDER & MIKAEL RICKFORS 4/4 Frimis
RIKARD WOLFF 5/4 Hjalmar Bergman Teatern
BILLY BREMNER & THE BB GUNS/B-FAT BOOGIE 11/4 El Sombrero
THE KLERKS 29/4 Festivalborg/Universitetet
ALBERT LEE & HOGAN’S HEROES 29/4 El Sombrero
PAUL McCARTNEY 4/5 Globen, Stockholm
PUGH ROGEFELDT 9/5 Frimis
EVA EASTWOOD & THE MAJOR KEYS 15/5 Strömpis
PUNSCH 17/5 El Sombrero
MIKAEL WIEHE 18/5 Folkets hus
JONAS LARSEN 18/5 Klubb Söndag/Strömpis
BAD CASH QUARTET 30/5 EBK/Babar
THE REFRESHMENTS 12/6 El Sombrero
HER MAJESTY/MAGNUS CARLSON/MARIT BERGMAN/LARS WINNERBÄCK & HOVET 17/7 Kalas/Brunnsparken
THE ROLLING STONES/THE HIVES 18/7 Stockholms Stadion
PER GESSLE/MATS RONANDER 2/8 Slottet, Finspång
TOMAS LEDIN/MIKEYLA 3/8 Stadsparken
CAROLA 9/8 Eyravallen
ULF LUNDELL 15/8 Slottsparken, Linköping
A-TEENS/USER/THE SHAMROCKS/SEPTEMBER 29/8 Vinterstadion
BAD CASH QUARTET 6/9 Skebäcksparken
MAGNUS CARLSON + JOAKIM JOHANSSON 19/9 EBK/Babar
MONEYBROTHER 20/9 Down Town
USER 11/10 Frimis
DAMIEN JURADO/ROSIE THOMAS 12/10 Klubb Söndag/Strömpis
CHRISTIAN KJELLVANDER/NICOLAI DUNGER 16/10 Parkteatern
THE REFRESHMENTS 31/10 Down Town
PAULINE 1/11 Frimis
TULLAMORE BROTHERS 6/11 K5
KRISTOFER ÅSTRÖM 9/11 Klubb Söndag/Strömpis
THE OZCELOTS/JESPER LARSSON BAND 15/11 Sombrero
SLAPTONES 22/11 Sombrero
IDDE SCHULTZ/ANNA STADLING 23/11 Klubb Söndag/Strömpis
bob hund/SHOUT OUT LOUDS/PARIS/MISS UNIVERSUM 29/11 Meny/Sombrero/Down Town
LISA MISKOVSKY 14/12 Klubb Söndag/Strömpis
EVA EASTWOOD & THE MAJOR KEYS 17/12 Klubb Zorch/Satin
THE LEGENDS 20/12 La Luna/Satin
ELDKVARN 25/12 Sombrero

2002

JOHN HIATT/ANGELOU 13/1 Konserthuset, Stockholm
EVA EASTWOOD/SPINSTER 25/1 El Sombrero
MATS RONANDER & MIKAEL RICKFORS 1/2 Frimis
THE REFRESHMENTS 27/2 El Sombrero
THOMAS DILEVA 15/3 Club 700
WEEPING WILLOWS/THE CRASH 17/3 Contan
ALBERT LEE & HOGAN’S HEROES 29/3 El Sombrero
DAVE EDMUNDS 12/4 El Sombrero
DYNAMO CHAPEL/DAVID & CITIZENS/ECHO DEK 23/4 Contan
TOTTA 26/4 El Sombrero
NATIONALTEATERN 31/5 Liseberg, Göteborg
DA BUZZ 6/6 Regnbågen/Brunnsparken
NATIONALTEATERN 8/6 Järntorget
ELDKVARN 8/6 El Sombrero
THE REFRESHMENTS 12/6 El Sombrero
ULF LUNDELL 5/7 Slottet, Finspång
PATRIK ISAKSSON 24/7 02 Stranddagarna, Karlskoga
CAROLA 25/7 Stranddagarna, Karlskoga
KENT/HELLACOPTERS/MANDO DIAO 26/7 Kalas/Brunnsparken
ECHO DEK/THE OZCELOTS 28/7 Stadsparken
MATS RONANDER & MIKAEL RICKFORS & SANNE SALOMONSEN 2/8 Frimis
STORA SCHLAGERFESTEN 11/8 Brunnsparken
MELODY CLUB 22/8 02 Gamla Brandstationen, Arboga
MAGNUS LINDBERG & STOCKHOLM COWBOYS 31/8 Frimis
ECHO DEK 7/9 P2/Prisma
CAESARS PALACE 15/9 P2/Prisma
SOLOMON BURKE 24/9 Catalin, Uppsala
THE HELLACOPTERS/THE MAHARAJAS 9/10 Frimis
BRUCE SPRINGSTEEN & THE E STREET BAND 24/10 Globen, Stockholm
CAJSA STINA ÅKERSTRÖM 28/10 Konserthuset
TOTTA 2/11 Parkteatern/Brunnsparken
THE MO/KING 22/11 P2/Prisma
ULF LUNDELL 3/12 Idrottshuset
HÅKAN HELLSTRÖM 4/12 Frimis
MELODY CLUB (matiné) 15/12 Meny/P2/Prisma
THE WANNADIES/MELODY CLUB/THE SPITTS/WONDERLAND/THE ACCIDENTS 15/12 Meny/P2/Prisma
ELDKVARN 25/12 El Sombrero
EVA EASTWOOD & THE MAJOR KEYS/B-FAT BOOGIE 27/12 El Sombrero

2001

AUTOMOON/DOWN GOOD RIDER 27/1 Scruffy Murphys
ULF LUNDELL 14/3 Idrottshuset
LARS WINNERBÄCK 15/3 Najz Prajz
GRANADA 30/3 Klubb Populär/Stereo
EP'S TRAILER PARK 13/4 Klubb Populär/Scruffy Murphys
ELDKVARN 28/4 Home, Karlskoga
LASSE LINDH 11/5 Klubb Populär/Stereo
CHARLIE'S MAGAZINE 20/5 Udda
KINDA GIZMO 31/5 El Sombrero
NEIL YOUNG & CRAZY HORSE/THE BLACK CROWES 3/7 Globen, Stockholm
U2/STEREOPHONICS 9/7 Globen, Stockholm
bob hund/SOUNDTRACK OF OUR LIVES/LARS WINNERBÄCK/THE HATS with ROBERT JELINEK 26/7 Kalas/Brunnsparken
ULF LUNDELL 4/8 Brunnsparken
ROXETTE/KENT/THE ARK 23/9 Globen, Stockholm
BAD CASH QUARTET 13/10 Contan
TOTTA NÄSLUND 24/10 Parkteatern/Brunnsparken
MATS RONANDER 31/10 Najz Prajz
ELDKVARN 23/11 Frimis
SPINSTER 24/11 Olivers
MIKAEL WIEHE 30/11 Club 700
RIKARD WOLFF 3/12 Hjalmar Bergman Teatern
PUGH ROGEFELDT 21/12 Frimis
RONANDER BLUES 28/12 El Sombrero

2000

BLÅ TÅGET 17/3 Svensson & Co
PUGH ROGEFELDT/OLA SAHLÉN 1/4 Konserthuset
SVEN-INGVARS 16/4 Konserthuset
ESKOBAR/VIOLET 20/4 Mono
ELDKVARN 26/4 Kumla Torg, Kumla
SVEN-INGVARS 12/7 Strömpis
ROGER PONTARE & CHARLOTTE NILSSON 26/7 Stadsfesten
WILMER X/ERIC GADD 27/7 Brunnsfesten/Brunnsparken
STAFFAN HELLSTRAND/MAGNUS SJÖGREN 28/7 Brunnsfesten/Brunnsparken
ROBYN/ANTIQUE 29/7 Brunnsfesten/Brunnsparken
EVA EASTWOOD/OSKAR BLY 31/7 Stadsparken
KENNETH & KNUTTERS 16/8 Strömpis
STEVE EARLE/MARAH 4/9 Cirkus, Stockholm
ÖREBRO ALL STARS (KARIN WISTRAND/OSKAR BLY/MAGNUS SJÖGREN/GLADYS DEL PILAR/ROLLE ROSENQVIST) 15/9 Stadskampen Järntorget
EVA EASTWOOD 30/9 Svensson & Co
THE ANIMALS 10/10 Prisma Universal
HÅKAN HELLSTRÖM 17/10 Najz Prajz
EMMYLOU HARRIS/BUDDY MILLER 14/11 Cirkus, Stockholm
ULF STURESON 6/12 Contan
HÅKAN HELLSTRÖM/FEVEN/SLOWBLOW 10/12 Meny/Prisma
THE PEEPSHOWS 16/12 Scruffy Murphys

1999

SUZANNE RHATIGAN/ANT/GINA BIRCH 18/1 12 Bar Blues Club, London
HEFNER 19/1 Virgin Megastore, London
SEBADOH/ELLIOTT SMITH/QUASI/HEFNER 19/1 Astoria, London
STEVE GIBBONS & REFRESHMENTS 5/2 Prisma
CONFUSIONS/DARKLANDS 18/2 P2/Prisma
DR FEELGOOD 4/3 Prisma
TULLAMORE BROTHERS 17/3 Bishops Arms
THE FACER/THE KOOKS 28/3 P2/Prisma
ELDKVARN 23/4 El Sombrero
LOOSEGOATS/EMELIE 8/5 Nöjesdepartementet/Contan
THE PIGGIES "The Beatles Revolution" 14/5 Parkteatern/Brunnsparken
LOLITA POP/EKHOLMS IMPERIUM/SIX FEET 15/5 Club 700
THE STROLLERS/HYPNOMEN 21/5 P2/Prisma
ABBATEENS 29/5 Stortorget
KENNETH & KNUTTERS/OSKAR BLY m fl 6/6 Stadsparken
THÅSTRÖM/JAKOB HELLMAN/WEEPING WILLOWS/VOICE OF A GENERATION/THE PEEPSHOWS 24/7 Kalas/Brunnsparken
PRINS IGGY/GARMARNA/SVEN-INGVARS 28/7 Slottsfestivalen
AUTOMOON/ULF LUNDELL 29/7 Slottsfestivalen
WOLFSTONE/JERRY WILLIAMS 30/7 Slottsfestivalen
GROGDOGS/ALL ORANGE/CAJSALISA EJEMYR 31/7 Slottsfestivalen
THE (INTERNATIONAL) NOISE CONSPIRACY 4/8 P2/Prisma
ELECTRIC BANANA BAND 14/8 Centralstationen (Resecentrum)
"BLAND SKURKAR, HELGON OCH VANLIGT FOLK" (LARS WINNERBÄCK, STEFAN SUNDSTRÖM, KJELL HÖGLUND, KARIN RENBERG, JOHAN JOHANSSON) 21/8 Wadköping
RON SEXSMITH/ANA EGGE 8/10 Södra Teatern, Stockholm
TOTTA 28/10 Gamla Röda Kvarn
WEEPING WILLOWS 7/11 Prisma
STAFFAN HELLSTRAND 24/11 Frimis
MATS RONANDER/FACES & NAMES 27/11 Svensson & Co
THE FACER 28/11 Prisma
PATRIK ISAKSSON 1/12 Frimis
LATIN KINGS/DR KOSMOS/SKUGGAN AV SVAMPEN 10/12 Meny/Contan
THE NOMADS/AUTOMOON 22/12 Svensson & Co

1998

THE MERRYMAKERS 23/2 Najz Prajz
MATS RONANDER & LITTLE BIG BAND 26/2 Strömpis
MÅNSSON ALL STARS och KARIN WISTRAND (+ PATRICK ISAKSSON) 27/2 Strömpis
THE STROLLERS/SEWERGROOVES 20/3 El Sombrero
TOTTA & REFRESHMENTS 2/4 Prisma
CAESARS PALACE 15/5 P2/Prisma
ROBERT WELLS/ANNE-LIE RYDÉ 10/6 Stortorget
REBECKA TÖRNQVIST/MIKAEL WIEHE/KENT 29/7 Slottsfestivalen
OLLE LJUNGSTRÖM/WILMER X 30/7 Slottsfestivalen
BIBI FARBER 9/8 Borderline, London
THE STROLLERS 16/9 P2/Prisma
ULF LUNDELL 6/11 Konserthuset, Linköping
THE KOOKS 4/12 P2/Prisma
LOUDEAN/CAESARS PALACE/VOICE OF A GENERATION 6/12 Meny/P2/Prisma
MONOSTAR 11/12 P2/Prisma

1997

THE SOUNDTRACK OF OUR LIVES 17/1 Contan
TOTTA NÄSLUND & THE REFRESHMENTS 12/2 Loftet
MAGNUS UGGLA 17/3 Konserthuset
JACKSON BROWNE/DAVID LINDLEY 25/3 Konserthuset, Stockholm
LITTLE MIKE & THE REFRESHMENTS 2/4 Loftet
ULF LUNDELL 12/4 Nobelhallen, Karlskoga
JOHNNY CASH/JOHN FOGERTY 25/7 Lollipop, Tullinge, Stockholm
LOLITA POP/NIKLAS STRÖMSTEDT 30/7 Slottsfestivalen
WEEPING WILLOWS/DI LEVA 31/7 Slottsfestivalen
BIBI FARBER & GLOW/STAFFAN HELLSTRAND 2/8 Slottsfestivalen
DAN HYLANDER/PY BÄCKMAN/RAJ MONTANA BAND 16/8 Alfred Nobel, Karlskoga
DR FEELGOOD 10/9 Freden
DEL AMITRI 27/9 Electric Garden, Stockholm
ANIMALS II 9/10 Prisma
DI LEVA 11/10 Röda Kvarn
REFRESHMENTS 23/10 Prisma
WILKO JOHNSON 30/10 Prisma
JOHN FOGERTY/ELDKVARN 8/11 Nobelhallen, Karlskoga
ELDKVARN 20/11 Strömpis
TOTTA & REFRESHMENTS 24/11 Gamla Röda Kvarn
WEEPING WILLOWS 28/11 Contan
TOTTA & REFRESHMENTS 29/11 Storan
WEEPING WILLOWS 30/11 Najz Prajz
FLOAT 5/12 Meny/Babar

1996

THE BLACK PEPPERCORNS 20/4 Gamla Folkets Hus
MIKAEL WIEHE 8/5 Gamla Röda Kvarn
KENT 16/5 Gamla Röda Kvarn
CREEDENCE CLEARWATER REVISITED/STAFFAN ERNESTAM 11/6 Brunnsparken
NEIL YOUNG & CRAZY HORSE/NO DOUBT 25/6 Sjöhistoriska Museet, Stockholm
LOUISE HOFFSTEN 28/6 Strömpis
KENNETH & KNUTTERS 24/7 Slottsfestivalen
ORUP/GARMARNA 25/7 Slottsfestivalen
HOOLA BANDOOLA BAND/THE CONFUSIONS 26/7 Slottsfestivalen
ULF LUNDELL/DEEP BLUE SOMETHING/STEFAN ANDERSSON 27/7 Stranddagarna, Karlskoga

1995

THE WANNADIES 1/3 Ritz
PERSSONS PACK 31/3 Palladium
MATS RONANDER & THE YOBS 30/4 Frimis
ULF LUNDELL 30/6 Slottet, Finspång
TRASTE LINDÉNS KVINTETT/LISA NILSSON 27/7 Slottsfestivalen
WILMER X 28/7 Stranddagarna, Karlskoga
NEIL YOUNG & PEARL JAM 12/8 Sjöhistoriska Museet, Stockholm
DOCENTERNA (m IDDE SCHULTZ) 10/10 Högskolan
STARMARKET 8/11 Ritz
IDDE SCHULTZ 5/12 Ritz
OLLE LJUNGSTRÖM 20/12 Ritz

1994

MARIANNE FLYNNER 18/5 Ritz
THE REFRESHMENTS + BILLY BREMNER 20/5 Heartbreak Hotel, Stockholm
MATS RONANDER/GRAHAM PARKER/GONE FISHING 1/7 Fake
ULF LUNDELL 20/8 Stadsparken
ROXETTE/BRAINPOOL 16/9 Nobelhallen, Karlskoga
UNO SVENNINGSSON 4/11 Palladium

1993

SOUL COMMOTION 25/1 Break for the Border, London
IAN McNABB/STARCLUB/RINGO'S HIGH 26/1 The Grand, London
THE INMATES/BUICK 6 27/1 Half Moon, London
MAN/MEDICINE WHEEL 28/1 Borderline, London
KARIN WISTRAND 31/5 Strömpis
ELDKVARN 1/6 Kåren/Universitet
ULF LUNDELL 17/6 Mariebergsskogen, Karlstad
NEIL YOUNG/PEARL JAM/RED FUN 28/6 Sjöhistoriska Museet, Stockholm
ULF LUNDELL 13/7 Skeppsholmen, Stockholm
MATS RONANDER 1/8 Strömpis
ULF LUNDELL 8/8 Stadsparken
WILMER X 22/8 Strömpis
PAUL McCARTNEY 25/9 Scandinavium, Göteborg
KAJSA GRYTT 6/10 Ritz
TONI HOLGERSSON 20/10 Ritz
BEAGLE 10/11 Ritz
KARIN WISTRAND 21/11 Ritz
TRASTE LINDÉNS KVINTETT 8/12 Ritz
MAGNUS LINDBERG/TITIYO/LOUISE HOFFSTEN/STEFAN ANDERSSON 17/12 Ishallen

1992

STONECAKE 24/3 Kulturhuset/Ritz
LOLITA POP 29/3 Ritz
DAKOTAS/HERMAN'S HERMITS 5/4 Ritz
DI LEVA/PETER WAHLBECK 20/4 Ritz
BEAGLE 29/4 Ritz
STAFFAN ERNESTAM 6/5 Ritz
STEFAN ANDERSSON 20/5 Ritz
MATS RONANDER 20/11 Frimis
MARIE FREDRIKSSON 3/12 Brunnsparken

1991

ATHLETIC ARABS 27/3 Ritz
TOTTA & HOT 'N' TOTS featuring SPENCER BOHREN 4/4 Ritz
ULF LUNDELL 20/7 Brunnsparken
ROXETTE/GLASS TIGER 7/9 Nobelhallen Karlskoga
GRAHAM PARKER/MICK RONSON/THE YOBS 12/10 Café Oscar
EVA DAHLGREN 26/10 Club 700

1990

DOUBLE PEACE 6/1 Ritz
DE MISSANPASSADE (KAJSA GRYTT/JOHAN JOHANSSON) 15/2 Kulturhuset/Ritz
MAGNUS LINDBERG 16/3 Prisma
LOLITA POP 1/7 Ritz
LENA PH 6/8 Liseberg Göteborg
LOLITA POP 22/11 Ritz
PERSSONS PACK 5/12 Ritz
PERSSONS PACK 6/12 Ritz

1989

SKY HIGH 29/1 Ritz
LITTLE MIKE 2/2 Ritz
CRAYFISH FIVE 6/2 Break for the Border, London
ANDY FAIRWEATHER LOW & LA BOOGA ROOGA TEAM 7/2 Half Moon, London
THRASHING DOVES 8/2 Borderline, London
SUMMERHILL/APPLE BOUTIQUE 10/2 Falcon Camden, London
KAJSA & MALENA 15/2 Kulturhuset/Rockmagasinet
DAVE NERGE 2/3 Ritz
THE CREEPS/EAGER BEAVER 7/3 Kulturhuset/Rockmagasinet
JAKOB HELLMAN 13/3 Åhléns
MAGNUS LINDBERG BAND 23/3 Ritz
MAGNUS LINDBERG+STAFFAN ERNESTAM 24/3 Ritz
JAKOB HELLMAN 5/4 Kulturhuset/Rockmagasinet
NERGE WIND & FIRE 6/4 Ritz
NERGE WIND & FIRE 13/4 Ritz
DI LEVA 28/4 Parkteatern/Brunnsparken
CHAPTER 2 11/5 Ritz
BRAD JOHNSON FAMILY 14/5 Ritz
JERRY WILLIAMS 15/5 Strömpis
EVA DAHLGREN 26/5 Parkteatern/Brunnsparken
FIRE ENGINES 26/6 Cityhallen, Stockholm
SUZANNE VEGA 27/6 Gröna Lund, Stockholm
HIP HORACE 29/6 Cityhallen, Stockholm
THE HUSBANDS/TRIAD 30/7 Strömpis
ROXETTE/THE CREEPS 5/8 Brunnsparken
MAGNUS LINDBERG BAND 20/9 Ritz
MAGNUS LINDBERG BAND 21/9 Ritz
PAUL McCARTNEY 29/9 Isstadion, Stockholm
BRAVADO BRAVADO 8/10 Ritz
TRASTE LINDÉNS KVINTETT 10/10 Ritz
IRMA 11/10 Contan
STICKY FINGERS 15/10 Ritz
JAKOB HELLMAN 17/10 Café Oscar
ROBYN HITCHCOCK 24/10 Kulturhuset/Rockmagasinet
THE SAINTS 11/11 Kulturhuset/Rockmagasinet
WILMER X 21/11 Café Oscar
PERSSONS PACK 17/12 Ritz
THE HUSBANDS/TOMMY NILSSON/CHRISTER SANDELIN/MARIE FREDRIKSSON/MAGGAN FOLKESSON 20/12 Örebro Mässan

1988

SUZZIES ORKESTER 13/1 Prisma
JOHN COUGAR MELLENCAMP 15/1 Isstadion, Stockholm
U.K. SUBS 20/1 Rockmagasinet
JOHN NORUM 12/2 Idrottshuset
WARREN ZEVON 18/2 Melody, Stockholm
BIG DEAL 24/2 Club 700
NILSSON PICKETS 19/3 Renés
LASSE TENNANDER/PETER LUNDBLAD 24/3 Royal Arms
LITTLE MIKE 10/4 Ritz
SPOTLIGHT CIRCUS 14/4 Royal Arms
TOVE NAESS 17/4 Contan
DAG VAG 20/4 Kulturhuset/Rockmagasinet
ELDKVARN 1/5 Strömpis
RON WOOD & TOTTA'S BLUESBAND 3/5 Parkteatern/Brunnsparken
THE INMATES 5/5 Kulturhuset/Rockmagasinet
SHARON DYALL 8/5 Strömpis
DAVE NERGE 15/5 Strömpis
THE HUSBANDS/TRIAD 29/5 Strömpis
BRUCE SPRINGSTEEN 2/7 Stadion, Stockholm
BALHAM ALLIGATORS 22/7 The Plough, Stockwell London
POORMOUTH 23/7 Town & Country, London
ERIC BELL & THE SONETS 24/7 Sir George Robey, London
VOICE OF THE BEEHIVE/A HOUSE 26/7 Astoria, London
THE MEN THEY COULDN'T HANG/THE BLUE OX BABES 27/7 Mean Fiddler, London
TEX PISTOLS 28/7 Weavers Arms, London
LOS PISTOLEROS 30/7 Dublin Castle, London
LOLITA POP 7/8 Strömpis
WILMER X 28/8 Strömpis
TOMMY NILSSON 8/10 Club 700
MIKAEL WIEHE 25/10 Kulturhuset/Högskolan
FREDA' 2/11 Cafe Oscar
ULF LUNDELL 11/11 Rocklundahallen, Västerås
KAJSA & MALENA 29/11 Kulturhuset/Rockmagasinet
ULF LUNDELL 9/12 Bergslagshallen, Karlskoga
MIKAEL RICKFORS 14/12 Club 700

1987

IMPERIET med Fläskkvartetten 2/1 Idrottshuset
THE GODFATHERS 4/2 Rockmagasinet
LIVING IN TEXAS 25/2 Rockmagasinet
THE HUSBANDS 27/2 Contan
JOHN MAYALL 9/3 Rockmagasinet
ELDKVARN 13/3 Contan
RATATA 20/3 Idrottshuset
DR FEELGOOD 22/3 Prisma
STOCKHOLM ALL STARS 24/3 Konserthuset
VARMARE ÄN KÖRV 28/3 Contan
THE NOMADS 9/4 Rockmagasinet
MATS RONANDER 10/4 Konserthuset
LOLITA POP 24/4 Contan
WILMER X 30/4 Contan
BO DIDDLEY 4/5 Cafe Oscar
ELLIOTT MURPHY 7/5 Cafe Oscar
"Örebro Rockfestival": ELDKVARN/LIFELINE/BIG DEAL/JUST FOR FUN/RIO/MADRIGAL/WHY NOT/STALLION/TAGETES/7:E KAVALLERIET 30/5 Parkteatern/Brunnsparken
MIKAEL RICKFORS 28/6 Strömpis
IGGY POP/LOLITA POP 30/6 Parkteatern/Brunnsparken
STEVE GIBBONS BAND 1/7 Contan
DR FEELGOOD 14/7 Karlsson, Stockholm
JOHAN WAHLSTRÖM BAND 15/7 Engelen, Stockholm
“ROCK RUNT RIKET“ EVA DAHLGREN/RATATA/ROXETTE/ORUP 31/7 Brunnsparken
HORACE 21/8 Fenix
INDIGOS 3/9 Prisma
BUSTER POINDEXTER and his BANSHEES OF BLUE 16/9 Bottom Line, New York City
BOB DYLAN, TOM PETTY & THE HEARTBREAKERS/ROGER McGUINN 26/9 Isstadion, Stockholm
JOHN HIATT 6/10 Konserthuset, Stockholm
KAJSA GRYTT & MALENA JÖNSSON 7/10 Rockmagasinet
KARL KANGA 9/10 Cafe Oscar
PETER LeMARC 21/10 Cafe Oscar
THE WEDDING PRESENT/HIP HORACE 4/11 Rockmagasinet
MARIE FREDRIKSSON 13/11 Club 700
JERRY WILLIAMS 3/12 Renés
DI LEVA 4/12 Cafe Oscar
STOCKHOLM ALL STARS 8/12 Renés

1986

WISHBONE ASH 23/1 Rockmagasinet
JOHAN LINDELL & PASSAGERARNA 29/1 Rockmagasinet
DANSDEPARTEMENTET 12/2 Rockmagasinet
DISNEYLAND AFTER DARK 21/2 Rockmagasinet
ELDKVARN/KAJSA & MALENA 28/2 Rockmagasinet
STEVE MARRIOTT & PACKET OF THREE 9/3 Rockmagasinet
WILMER X 13/3 Rockmagasinet
PETER LeMARC TRUST 21/3 Rockmagasinet (inställt!)
HANSSON DE WOLFE UNITED 28/3 Parkteatern/Brunnsparken
DOCENTERNA/TORSSON 8/4 Rockmagasinet
ALEX CHILTON 11/4 Rockmagasinet
BABYLON BLUES/SWAY 25/4 Rockmagasinet
INCA BABIES/TRASH DISEASE 2/5 Rockmagasinet
PY BÄCKMAN 26/6 Parken, Björneborg
MIKAEL RICKFORS 20/7 Strömpis
NILS LOFGREN 1/8 Brunnsparken
MAGNUS UGGLA 13/8 Brunnsparken
LIFE LINE 14/9 Parkteatern/Brunnsparken
EUROPE 26/9 Ishallen
GUANA BATZ 2/10 Rockmagasinet
BABYLON BLUES 3/10 Rockmagasinet
COMMANDO/ATHLETIC ARABS 10/10 Rockmagasinet
DISNEYLAND AFTER DARK 11/10 Rockmagasinet
"Frontline Rock": BACHISE/DAN HYLANDER/MIKAEL WIEHE/HENRIK STRUBE/KARIN WISTRAND 24/10 Konserthuset
PY BÄCKMAN 31/10 Konserthuset
ELVIS COSTELLO & THE ATTRACTIONS 5/11 Konserthuset, Stockholm
JACKSON BROWNE 7/11 Isstadion Stockholm
WILMER X 19/11 Rockmagasinet
EDDIE & THE HOT RODS 30/11 Marquee, London
THE ENGINEERS 1/12 Cricketers, London
LEN BRIGHT COMBO 2/12 King's Head Fulham, London
THE SAINTS/THE GODFATHERS/ANDY WHITE/THE SNAKES OF SHAKE 3/12 Town & Country, London
THE POGUES/LIGHT A BIG FIRE 4/12 Kilburn National Ballroom, London
DUCKS DELUXE/THE PIRATES 5/12 Dingwalls, London

1985

THE MEN THEY COULDN'T HANG 28/1 Dublin Castle, London
THE MEN THEY COULDN'T HANG 29/1 Dingwalls, London
STEVE MARRIOTT 30/1 Sir George Robey, London
BALHAM ALLIGATORS 31/1 Hare & Hounds, London
THE MEN THEY COULDN'T HANG 2/2 Broadway, London
DOGS/VOODOO DOLLS 13/2 Rockmagasinet
MARIE BERGMAN & LASSE ENGLUND 20/2 Rockmagasinet
ULF DAGEBY 27/2 Rockmagasinet
THE NOMADS 1/3 Rockmagasinet
PETER HAMMILL 4/3 Rockmagasinet
GREEN ON RED 7/3 Rockmagasinet
DAN TILLBERG 14/3 Lord Nelson
JOHN HIATT 17/3 Parkteatern/Brunnsparken
WILMER X 20/3 Rockmagasinet
COMMANDO M PIGG/SWAY 29/3 Rockmagasinet
ANDREA DORIA 29/3 Power House
ANN-KRISTIN HEDMARK 3/4 Rockmagasinet
ROCKFASHION 5/4 Continental
OLA MAGNELL 10/4 Rockmagasinet
IMPERIET 15/4 Rockmagasinet
THE GO-BETWEENS 24/4 Rockmagasinet
THE FABULOUS THUNDERBIRDS/BILL HURLEY & THE ENFORCERS 28/4 Dingwalls, London
THE UNTOUCHABLES 1/5 Greyhound, London
RACING CARS 2/5 Cricketers, London
EDDIE & THE HOT RODS 3/5 Cricketers, London
CHICKEN SHACK 4/5 Greyhound, London
THE POGUES/NUDE PORKS 10/5 Rockmagasinet
THE JESUS & MARY CHAIN 14/5 Rockmagasinet
BRUCE SPRINGSTEEN & THE E STREET BAND 8/6 Ullevi, Göteborg
ANNE-LIE RYDÉ 27/7 Parkteatern/Brunnsparken
ULF LUNDELL 2/8 Brunnsparken
EVA DAHLGREN 14/8 Parkteatern/Brunnsparken
BIG DEAL 30/8 Contan
LOLITA POP 31/8 Stadsparken
MATS RONANDER 12/9 Prisma
NEW MODEL ARMY 18/9 Rockmagasinet
MARIE BERGMAN & MAGIC BODY BAND 25/9 Rockmagasinet
LIFELINE 4/10 Club 700
RICHARD LLOYD 18/10 Rockmagasinet
WILKO JOHNSON/CAN CAN 30/10 Rockmagasinet
TONY TANGO 2/11 Prisma
RAIN PARADE 5/11 Rockmagasinet
ULF LUNDELL 12/11 Lugnet, Falun
ULF LUNDELL 16/11 Ishallen
OJJ! 600 21/11 Rockmagasinet
NILS LOFGREN 24/11 Konserthuset, Stockholm
ANNE-LIE RYDÉ 4/12 Parkteatern/Brunnsparken
CLIVE GREGSON 8/12 Sir George Robey London
DOMINATORS 9/12 Dublin Castle London
LEN BRIGHT COMBO 10/12 Sir George Robey London
LEN BRIGHT COMBO 11/12 Cricketers London
BIG HEAT 12/12 Half Moon London
THE KICK/BILLY HASSET/MAKIN' TIME/THE PRISONERS 13/12 Clarendon Ballroom London

1984

SQUARE DEPARTMENT/MARTIN ANSELL 15/1 The Greyhound, London
THE BALHAM ALLIGATORS 17/1 Dublin Castle, London
TIME U.K. 18/1 Marquee, London
IAN STEWART BAND 19/1 Dublin Castle, London
THE BARRACUDAS 20/1 Broadway, London
POOR BOYS 21/1 Caernarvon Castle, London
DORIS ROBERTSSON 27/1 Lord Nelson
LIX 1/2 Lord Nelson
ALICE 2/2 Lord Nelson
ARENA 9/2 Lord Nelson
THE BOOGIE KINGS 11/2 Power House
THE CLASH 17/2 Isstadion, Stockholm
ANNE-LIE RYDÉ 1/3 Lord Nelson
KING KURT 8/3 Power House
HAMILTON 15/3 Lord Nelson
GYLLENE TIDER 16/3 Folkets Park, Köping
MIKAEL WIEHE & CO/JANE DOE 21/3 Konserthuset
VARGTEGEL 22/3 Lord Nelson
X-MODELS 24/3 Lord Nelson
HANSSON DE WOLFE UNITED 5/4 Idrottshuset
DAN TILLBERG 5/4 Lord Nelson
STRINDBERGS 13/4 Rockmagasinet
THE BARRACUDAS 14/4 Rockmagasinet
ALICE 19/4 Lord Nelson
BASSE WICKMAN 26/4 Lord Nelson
MATS RONANDER 27/4 Regnbågen/Brunnsparken
CITIZEN KANE 3/5 Lord Nelson
DOCENT DÖD 10/5 Lord Nelson
MIKAEL RICKFORS 16/5 Lord Nelson
IMPERIET 17/5 Lord Nelson
ELECTRIC BANANA BAND 5/6 Parkteatern/Brunnsparken
BOB DYLAN/MATS RONANDER/NICK LOWE and his COWBOY OUTFIT/SANTANA 9/6 Ullevi Göteborg
DAN HYLANDER, PY BÄCKMAN & RAJ MONTANA BAND 26/7 Parken Köping
TOMAS LEDIN 8/8 Parkteatern/Brunnsparken
DAN HYLANDER, PY BÄCKMAN & RAJ MONTANA BAND 25/8 Parken Borlänge
DAN HYLANDER, PY BÄCKMAN & RAJ MONTANA BAND 29/8 Parkteatern/Brunnsparken
MIKEL LINDBERG 6/9 Lord Nelson
PLAY DEAD 10/10 Rockmagasinet
THE SAINTS/LIX 13/10 Rockmagasinet
JANSSON & SJÖBERG/MARIE BERGMAN & MAGIC BODY BAND22/10 Lord Nelson
CIRKUS/INDOCHINE 23/10 Lord Nelson
PAUL BANKS BAND/'ROUND MIDNIGHT 24/10 Lord Nelson
COLLAPSE/COCTEAU TWINS 25/10 Lord Nelson
SIEBEN SLIPS/OLA MAGNELL 26/10 Lord Nelson
MAGNIFICENT SEVEN 5/11 Dublin Castle, London
SOUTHSIDE JOHNNY & THE ASBURY JUKES/THE ADVENTURES 6/11 Lyceum, London
WILMER X 20/11 Rockmagasinet
ELVIS COSTELLO/T-BONE BURNETT 30/11 Konserthuset, Stockholm
BILLY BRAGG/CREW OF CORPS 8/12 Rockmagasinet
DAN HYLANDER, PY BÄCKMAN & RAJ MONTANA BAND 12/12 Parkteatern/Brunnsparken
NICO 17/12 Rockmagasinet

1983

STRAIGHT MUSIC 11/1 Klub Foot/The Clarendon Hotel London
BOYFRIENDS 12/1 Marquee London
THE LONDON COWBOYS/THE LEGENDARY LUTON KIPPERS 13/1 The Moonlight London
LEE FARDON 14/1 Rock Garden London
MICKEY JUPP 15/1 Dublin Castle London
DAN HYLANDER, PY BÄCKMAN & RAJ MONTANA BAND 29/1 Ritz Stockholm
DAN HYLANDER, PY BÄCKMAN & RAJ MONTANA BAND/LIX 4/2 Parken
NIKLAS STRÖMSTEDT 30/3 Lord Nelson
DAN HYLANDER, PY BÄCKMAN & RAJ MONTANA BAND 26/5 Vinterstadion
ROD STEWART/MINK DEVILLE 4/6 Råsunda Fotbollstadion Stockholm
TOMAS LEDIN 29/6 Parken
THE PHILIP LYNOTT BAND 3/8 Folkets Park Karlskoga
MIKAEL RICKFORS 15/9 Prisma
NICK LOWE-JOHN HIATT-PAUL CARRACK 16/9 Ritz Stockholm
LORDS OF THE NEW CHURCH 25/9 Lord Nelson
COMMANDO M PIGG/CREW OF CORPS 7/10 Rockmagasinet
OLA MAGNELL 13/10 Rockmagasinet
PER CUSSION 13/10 Lord Nelson
DAN HYLANDER, PY BÄCKMAN & RAJ MONTANA BAND 18/10 Idrottshuset
ROUND MIDNIGHT 21/10 Prisma
PUGH ROGEFELDT & THE RADIO 27/10 Lord Nelson
MAGNUS LINDBERG 10/11 Lord Nelson
MAGNUS UGGLA 11/11 Idrottshuset
NIKLAS STRÖMSTEDT & SKARPA SKOTT 17/11 Lord Nelson
DAN TILLBERG BAND 24/11 Lord Nelson
IMPERIET 30/11 Rockmagasinet
THE NOMADS 5/12 Rockmagasinet
ALICE 10/12 Prisma
ALEX'S PROCUSSION 15/12 Lord Nelson
ALICE/THE CYCLONES 30/12 Prisma

1982

NIKLAS STRÖMSTEDT & SKARPA SKOTT 6/1 Prisma
MATS RONANDER 19/2 Konserthuset
SQUEEZE 26/3 Ritz Stockholm
NICK LOWE & HIS NOISE TO GO 27/5 Parken
EVA DAHLGREN & WAJS GAJS 2/6 Parken
KIM LARSEN & JUNGLE DREAMS 10/6 Parken
SNOWSTORM 17/6 Parken
THE ROLLING STONES/KIM LARSEN & JUNGLE DREAMS/J GEILS BAND 19/6 Ullevi Göteborg
JACKSON BROWNE 28/6 Konserthuset Stockholm
ULF LUNDELL 30/6 Parken
PUGH ROGEFELDT 22/7 Lord Nelson
GYLLENE TIDER 28/7 Parken
ULF LUNDELL 31/7 Parken Eskilstuna
DAG VAG 6/8 Parken
TOMAS LEDIN 13/8 Parken
X-MODELS/THE ALICE 20/8 Parken
NEIL YOUNG 8/10 Scandinavium Göteborg
NEIL YOUNG 9/10 Isstadion Stockholm
HANSSON DE WOLFE UNITED 21/10 Idrottshuset
MAGNUS LINDBERG 21/10 Lord Nelson
ULF LUNDELL 6/11 Färjestadshallen Karlstad
ULF LUNDELL 7/11 Lugnet Falun
ULF LUNDELL 9/11 Idrottshuset

1981

MIKAEL RICKFORS 5/4 Konserthuset
BRUCE SPRINGSTEEN 3/5 Scandinavium Göteborg
BRUCE SPRINGSTEEN 7/5 Isstadion Stockholm
MIKAEL RICKFORS 29/5 Parken
DAVE & THE MISTAKES/HANSA BAND 12/6 Parken
TOMAS LEDIN 31/7 Parken
KIM LARSEN 7/8 Parken
GYLLENE TIDER 16/8 Parken
EVA DAHLGREN & WAJS GAJS 18/8 Prisma
JERRY WILLIAMS & ROADWORK 21/8 Parken
ERIC CLAPTON/MATS RONANDER BAND 9/10 Isstadion Stockholm
DAVE EDMUNDS BAND 29/10 Idrottshuset
STEVE GIBBONS BAND 8/11 Parken
MATS RONANDER 11/11 Prisma

1980

MIKAEL RICKFORS 26/1 Konserthuset
THE BOOMTOWN RATS 27/1 Konserthuset Stockholm
CAROL GRIMES SWEET FA 7/2 Rockmagasinet
DAG VAG 16/2 Rockmagasinet
ROCKPILE 21/2 Konserthuset
STRIX Q/HORIZONT 28/2 Konserthuset
OTIS RUSH 3/3 Rockmagasinet
NAZARETH/SAXON 16/3 Hammersmith Odeon London
LEE KOSMIN 17/3 Hope & Anchor London
HOLLY & THE ITALIANS 18/3 YMCA London
THE PHOTOS 19/3 Marquee London
ORIGINAL MIRRORS 20/3 Marquee London
WRECKLESS ERIC/THE CROOKS 21/3 YMCA London
10cc 17/4 Isstadion Stockholm
THIN LIZZY 26/4 Isstadion Stockholm
ZKIFFZ 7/5 Prisma
PRETENDERS 10/6 Göta Lejon Stockholm
ROXY MUSIC 11/6 Gröna Lund Stockholm
NOICE 20/8 Parken
NATIONALTEATERNS ROCKORKESTER 27/8 Parken
DENNY LAINE BAND 4/9 Glädjehuset Stockholm
TOTTE WALLIN 25/9 Konserthuset
UNDERTONES 26/9 Göta Lejon Stockholm
ERIC CLAPTON 27/9 Isstadion Stockholm
ULF LUNDELL 11/10 Konsertsalen Västerås
ULF LUNDELL 13/10 Konserthuset
ULF LUNDELL 14/10 Konserthuset
ELVIS COSTELLO & THE ATTRACTIONS/EBBA GRÖN/DAG VAG 13/11 Eriksdalshallen Stockholm
ROD STEWART 15/11 Isstadion Stockholm
ELVIS COSTELLO & THE ATTRACTIONS 16/11 Konserthuset
RUTS DC 25/11 Marquee London
DAG VAG/BIM 26/11 Rock Garden London
U2 27/11 Marquee London
MICKEY JUPP/THE SPANGS 28/11 Greyhound London
DAG VAG 29/11 The Venue London
THE SELECTER 2/12 Konserthuset
TOMAS LEDIN 10/12 Prisma

1979

CITY BOY 18/1 Göta Lejon Stockholm
CITY BOY 19/1 Konserthuset
ELTON JOHN 5/2 Konserthuset Stockholm
RICK REED 15/2 Karolinska Skolan
ROXY MUSIC 24/2 Isstadion Stockholm
BJÖRN SKIFS & VISION 7/3 Prisma
ROCKPILE 9/3 Konserthuset Stockholm
MANFRED MANN'S EARTH BAND 30/3 Konserthuset Stockholm
STEVE GIBBONS BAND 4/4 Konserthuset
RICK REED 3/5 Hj Bergman Teatern
THIN LIZZY/HURRIGANES 11/5 Isstadion Stockholm
ROBERT FRIPP 17/5 Malmen Stockholm
MASSADA/AVERAGE WHITE BAND/THE POLICE/DIRE STRAITS/ELVIS COSTELLO & THE ATTRACTIONS/RUSH/PETER TOSH 4/6 Pink Pop Festival, Geleen, Holland
JOHN MILES 18/6 Parken
IAN DURY & THE BLOCKHEADS 19/6 Gröna Lund Stockholm
THE POLICE/THE PAIN 19/6 Music Palais Stockholm
ELVIS COSTELLO & THE ATTRACTIONS/JOHN COOPER CLARKE 1/9 Konserthuset Stockholm
CITY BOY 8/9 Konserthuset
NILS LOFGREN 30/9 Konserthuset Stockholm
ULF LUNDELL 18/10 Konserthuset
SOUTHSIDE JOHNNY & THE ASBURY JUKES/JOHN HIATT & WHITE LIMBO 19/10 Göta Lejon Stockholm
ABBA 20/10 Isstadion Stockholm
SUPERTRAMP 26/10 Isstadion Stockholm
DIRE STRAITS 17/11 Olympen Lund
DIRE STRAITS 23/11 Isstadion Stockholm

1978

BLOOD SWEAT & TEARS 13/1 Konserthuset
STATUS QUO 29/1 Idrottshuset
GASOLIN 9/2 Idrottshuset
MANFRED MANN'S EARTH BAND/CHEAP TRICK 11/3 Scandinavium Göteborg
ELECTRIC LIGHT ORCHESTRA/TRICKSTER 22/4 Isstadion Stockholm
STRANGLERS 7/5 Konserthuset
IGGY POP with Sonic's Rendezvous Band/KAL P DAL 27/5 Parken
GENESIS 7/6 Scandinavium Göteborg
ELVIS COSTELLO & THE ATTRACTIONS 11/7 Parken Linköping
ULF LUNDELL 23/8 Prisma
MAGNUS UGGLA & STADIUM DOGS/STADIUM DOGS 27/9 Parken
STEVE HACKETT 5/10 Konserthuset Stockholm
ALBION BAND 11/10 Konserthuset
STEVE GIBBONS BAND 13/11 Malmen Stockholm
IAN DURY & THE BLOCKHEADS 14/11 Göta Lejon Stockholm
ROD STEWART 25/11 Isstadion Stockholm

1977

ULF LUNDELL & NATURE 12/1 Prisma
NILS LOFGREN 5/6 Konserthuset Stockholm
ULF LUNDELL & NATURE 15/6 Prisma
IAN HUNTER & OVERNIGHT ANGELS/JOHN CALE BAND 18/6 Parken
WEATHER REPORT 28/8 Parken
GRAHAM PARKER AND THE RUMOUR 10/9 Konserthuset Stockholm
AC/DC 16/9 Konserthuset
DR HOOK 18/9 Idrottshuset
THE CLASH 9/10 Stora Hotellet
JANNE SCHAFFER 21/10 Konserthuset
YES/DONOVAN 12/11 Scandinavium Göteborg
MAGNUS UGGLA 13/11 Konserthuset
PUGH & RAINROCK/PATHFINDER 8/12 Konserthuset

1976

BAD COMPANY 21/2 Konserthuset Stockholm
BJÖRN SKIFS 1/4 Konserthuset
NILS LOFGREN 17/5 Olympen Lund
TED GÄRDESTAD & NATURE 4/9 Parken
THIN LIZZY 1/10 Konserthuset Göteborg
ROD STEWART 6/11 Scandinavium Göteborg
ULF LUNDELL & NATURE 17/11 Prisma
BJÖRN AFZELIUS/TEXT & MUSIK/LARS ALDMAN 13/12 Virginska Skolan

1975

COUNTRY GAZETTE/COUNTRY ROAD 1/2 Konserthuset
BJÖRN SKIFS & BLÅBLUS/LALLA HANSSON 25/2 Konserthuset
BARRY McGUIRE/JAMIE OWENS 28/2 Konserthuset
HÖRSELMAT/SHAWN PHILLIPS 15/3 Konserthuset
STATUS QUO 31/5 Parken Eskilstuna
BJÖRN SKIFS & BLÅBLUS 2/8 Parken
HÖRSELMAT 6/9 Parken
DAVE MASON 14/9 Gröna Lund Stockholm
CAT STEVENS 30/11 Scandinavium Göteborg

1974

IMPERIALS/SAMUELSONS 7/1 Club 700
BJÖRN SKIFS & BLÅBLUS 17/4 Prisma
HOOLA BANDOOLA BAND/ROBERT KARL OSKAR BROBERG 28/4 Konserthuset
OAK RIDGE BOYS 21/5 Idrottshuset
TED GÄRDESTAD & NATURE 31/8 Prisma
HÖRSELMAT 2/9 Parken
BUDGIE 12/9 Konserthuset
MANFRED MANN'S EARTH BAND 20/9 Katedralskolan, Linköping
MOTT THE HOOPLE 12/10 Konserthuset Stockholm
CLABBES ROCKET hösten Prisma
NEON ROSE/PUSS & KRAM 17/11 Club 700
PUGH & RAINROCK/JANNE LUCAS PERSSON/OLA MAGNELL 17/11 Konserthuset

1973

TEMPEST 18/1 Konserthuset
EKSEPTION 25/1 Konserthuset
AMAZING BLONDEL/SKÄGGMANSLAGET 8/3 Konserthuset
PUGH ROGEFELDT & RAINROCK sommaren 1973, Folkets Park Karlskoga
STEFAN GROSSMAN 27/9 Konserthuset
THE ROLLING STONES/BILLY PRESTON & THE GOD SQUAD 6/10 Scandinavium Göteborg
COUNTRY GAZETTE/COUNTRY ROAD/NEW STRANGERS 20/10 Konserthuset
HÖRSELMAT 18/11 Konserthuset

1972

DAVE GREENSLADE & NATURE 13/2 Konserthuset
EKSEPTION 24/2 Konserthuset
WINGS 8/8 Idrottshuset
BILL HALEY & HIS COMETS/BIBBI ANDER/ROCKGREVEN/ROCK-OLGA & GAUFFINS DUBBELBLANDNING 17/9 Idrottshuset
STEPHEN STILLS MANASSAS 22/9 Tennishallen Stockholm
HEADS, HANDS & FEET 25/9 Konserthuset
STEFAN GROSSMAN 5/10 Konserthuset
LOS CALCHAKIS 9/11 Konserthuset

1971

BJÖRN AGNETHA BENNY 8/5 Parken
NATURE/FLÄSKET BRINNER/GUDIBRALLAN/TAKT & TON 19/6 Konserthuset
ELTON JOHN 7/7 Liseberg Göteborg
COLOSSEUM 30/9 Konserthuset
CONTACT/MARSFOLKET 11/11 Konserthuset
SONNY TERRY & BROWNIE McGHEE 23/11 Konserthuset




10 år (90)
Beatles (59)
Blogg (382)
Feber (5)
Filmklipp (129)
Grupper (10)
Jul (51)
Konserter (205)
Krönikor (136)
Larm (20)
Listor (43)
Maxi12" (13)
Minns (102)
Pubrock (13)
Stiff (49)
www (1)

<< November 2017 >>
Ti On To Fr
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      

Siim 17/11: Tack Håkan för en alltid inspirerande artikel, gav mig också inspiration till at...

Olle Unenge 24/10: https://tommyhansson.wordpress.com/category/ciaron-bourke/...

Anders Thelin 7/10: Hej Håkan Tillhör också den exklusiva skara som har El Mirage i samlingen, inkö...

Bubbert 3/10: Bekantar mig precis med hans återföreningsskivor med Mudcrutch (2008 och 2016), ...

Wendyanne 14/09: Är ganska säker på att spelningen med King Kurt på Kolingsborg var på våren 1983...

stefan 13/09: Billy spelar bara på Marlboro Man och enligt mig så är den första versionen de g...

Janne Lennell 2/09: Lipstick.. och Have...är ju en fantastisk avslutning på första sidan...

Janne Lennell 2/09: The Vanjas (som jag såg förra året på Rosengrens) i all ära..men The Magnettes s...

Bubbert 26/08: Wow, Caroline Giertz från TV7:s flummiga spökprogram!...

Anders 24/08: Är det månne Motors som ligger på parkettgolvet?...

Jag är född 1952. Skrev min första recension i januari 1970. Har medverkat regelbundet i Nerikes Allehanda i över 45 år med recensioner, krönikor, artiklar och intervjuer. I nästan samtliga fall har det handlat om musik och ur mitt långa liv som skribent har jag hämtat många anekdoter som kommer förekomma här. Med popmusikens historia som grund berättar jag också om egna erfarenheter under den långa resan. Från 50-talet till idag. Plus utförliga recensioner av både konserter, skivor, dvd och böcker. Vill du/ni få er senaste skiva recenserad? Mejla mig, så får ni adress. Håkans Pop hade premiär 22 augusti 2007 och har sedan fyllts på med både nyskrivna artiklar och arkivmaterial från 1971 och framåt. E-posta mig.