Blogginlägg
Singlar#75: Go-Gos
GO-GO’s: Vacation (I.R.S., 1982)
70-TALETS PUNKREVOLUTION och den kreativa floden av vilda/spontana idéer som följde i dess spår hade många ansikten. Flickrockgrupper eller rena popband med uteslutande tjejer var en mycket intressant utveckling av musikbranschen. Och de flesta kom från USA. Det här var några år efter Runaways och den rent uteseendemässiga inriktningen och det betydligt mer spännande när flickor, pop och rock möttes. Go-Go's var, tillsammans med The Bangles, det ledande namnet i genren.
Go-Go's hade alltså sina rötter i LA-punken och bildades redan 1978 men ur denna allra första sättningen av gruppen var det bara två tjejer, Belinda Carlisle, sång, och Jane Wiedlin, kompgitarr, som följde bandet in i det kommersiellt mer framgångsrika 80-talet med hitsinglar och uppmärksammade album.
Vägen mot en mer professionell inriktning inleddes samma år bandet bildades när gitarristen Charlotte Caffey kom in i gruppen hösten 1978. Och sommaren 1979 fick gruppen sin fasta trummis i Gina Schock och gruppen hade då musikaliskt utvecklats mot ett allt poppigare sound. Gruppen spelade in en fem-låts-demo som kom att bli så uppmärksammad att gruppen fick chansen att agera förband i England på Madness 1980-turné mellan maj och juli.
I samband med turnén släpptes Go-Go's första singel, en demoversion av "We got the beat", på Madness skivbolag Stiff. Som ledde till att gruppen fick fortsätta turnera i England, nu som förband till Specials som också fick till följd att Belinda Carlisle och sångaren i Specials, Terry Hall, blev ett tillfälligt par.
Sedan genomgick gruppen ännu en medlemsförändring när Kathy Valentine kom in som ny basist på nyårsafton 1980. Hon blev direkt gruppens kanske mest rutinerade medlem. Austin-födda Kathy hade nämligen rutin från att ha spelat gitarr i kända grupper som Girlschool och Textones men hade däremot aldrig tidigare spelat bas. Men hon skulle också bli en viktig låtskrivare i Go-Go's.
Under sin tid i Textones, där Carla Olson var sångerska, skrev Kathy låten "Vacation" som 1980 släpptes på en Chiswick-singel. En låt som alltså först två år senare skulle bli en hitsingel (8:a i USA) med Go-Go's.
Från Englandsturnéerna, Stiff/demosingeln och fram till sommaren 1982 hade gruppen hunnit bli ordentligt etablerad. "We got the beat" gav eko i skivbranschen. I april 1981 fick gruppen skivkontrakt med amerikanska I.R.S., serverades rutinerade skivproducenten Richard Gottehrer och singlar som "Our lips are sealed" och en nyinspelad "We got the beat" tog sig in på USA-listan.
Som prosucent var Gottehrer ett osedvanligt lyckat val. Han hade på 60-talet hits som låtskrivare,"I want candy", "Sorrow" och "Night time" , och hade sedan producerat en mängd artister som Fleshtones, Joan Armatrading, Robert Gordon, Dr Feelgood och Blondie.
När Go-Go's gav ut "Vacation", i juni 1982 som en aptitretare till gruppens andra album med samma namn, hade Kathy Valentine fått sällskap som låtskrivare av Go-Go's-medlemmarna C. Caffey och J. Wiedlin. Men Gottehrer var fortfarande producent och bara det utpräglade sommarsoundet gjorde låten till en hit som fortfarande håller bra att lyssna på - även i mörka november 2012.
Låten "Vacation" blev första låt på albumet "Vacation" som släpptes i augusti 1982. På albumet fanns också singel-b-sidan "Beatnik beach", en surfpoplåt skriven av Caffey och Carlisle, som är en ganska ordinär Go-Go's-låt i deras hitkatalog.
promo-video:
B-sidan "Beatnik beach":
/ HÃ¥kan
"Mine"
Fräckt, Louise
<< | November 2012 | >> | ||||
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö |
1 | 2 | 3 | 4 | |||
5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 |
12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 |
19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 |
26 | 27 | 28 | 29 | 30 |
Anne-Lie Dahl Parkegren 16/01: Hej! Jag, en tjejkompis och lilla syrran var på hans konsert. Tror vi satt på...
Peter Jönsson 1/01: Hej Håkan, Bra och nykter recension av Indoor Safari. (Tror emellertid att Nic...
Per Magnusson 29/12: Hej, ang svenska The Howlers inspelning av "Susie Q", som var b-sida på deras e...
Torsten Ståhlberg 29/12: Ang. SAM & DAVE/PERCY SLEDGE/ARTHUR CONLEY/TENDERS: Idrottshuset 25/10 1967. P...
Jan Boholm 13/12: Den här plattan gjorde mig glad, varm och trygg! Har gillat hans lågmälda pla...
Tomas Skagerström 18/11: Håkan Pop, snyggt skrivet. Håller med dig./Tomas ...
Anders Welander 19/10: The Howlers från Kristianstad spelade in Suzie Q före både Rolling Stones och...
Mikael Wigström 13/10: Så fint skrivet,,har ju följt nick sedan han började,,och han är fortfarande...
Mikael Bodin 11/10: Jag var också på plats i den bastuliknande arenan och fick uppleva vad som ver...
Mikael Bodin 11/10: Jag var pÃ¥ en av Tyrolspelningarna och en pÃ¥ TrädgÃ¥rn i Göteborg och kan hÃ...
Jag är född 1952. Skrev min första recension i januari 1970. Har medverkat regelbundet i Nerikes Allehanda i över 45 år med recensioner, krönikor, artiklar och intervjuer. I nästan samtliga fall har det handlat om musik och ur mitt långa liv som skribent har jag hämtat många anekdoter som kommer förekomma här. Med popmusikens historia som grund berättar jag också om egna erfarenheter under den långa resan. Från 50-talet till idag. Plus utförliga recensioner av både konserter, skivor, dvd och böcker. Vill du/ni få er senaste skiva recenserad? Mejla mig, så får ni adress. Håkans Pop hade premiär 22 augusti 2007 och har sedan fyllts på med både nyskrivna artiklar och arkivmaterial från 1971 och framåt. E-posta mig.
Kommentarer till blogginlägget: