Blogginlägg

Josefin Nilsson (1969-2016)

Postad: 2016-02-29 22:19
Kategori: Minns

EN UNDERBART PERSONLIG SÅNGRÖST HAR TYSTNAT. Sångerskan Josefin Nilsson var rösten vi förknippar med Ainbusk Singers, eller enbart Ainbusk som kvartetten kallade sig från 1998, men den bräckliga, sårbara och oförglömligt personliga stämman skulle färga svensk musikhistoria på många sätt genom åren.
   Ainbusk var ju främst en scengrupp, liveskivan "Från När till fjärran" blev helt logiskt albumdebut med hjälp av Benny Andersson, och kvartettens första studioskiva 1998, "Ainbusk", uppfattar jag faktiskt som Josefin Nilssons karriärhöjdpunkt. OK, hitsen som Benny Andersson skänkte gruppen i början på 90-talet, "Lassie" (1990) och "Älska mej" (1991), är naturligtvis kommersiellt mycket större men utmaningen att skriva allt material själva och sedan låta Nils Erikson (en av mina favoriter på 90-talet) ge produktionen ett helt eget och spännande sound är för mig oslagbart.
   Men nu har jag gått Josefins karriär lite i förväg och hoppat över åren efter de spektakulära hitsen som lite märkligt inte följdes upp med något album. Uppföljaren blev istället Josefin Nilssons egen solodebut "Shapes" (1993) med tio nyskrivna och exklusiva Benny Andersson/Björn Ulvaeus-låtar producerade av Benny och de där typiska ABBA-namnen (Wellander, Gunnarsson, Lindvall) i kompet. Och visst låter skivan som det ABBA-album vi aldrig fick efter "The visitor".
   Sedan var Josefin i hög grad delaktig i den mycket lyckosamma lanseringen av Tottas solokarriär i mitten på 90-talet. Hon sjöng duett med Totta på den svenska långsamma versionen av "Always on my mind", "Alltid inom mig", som var det ledande spåret på "Totta"-albumet. En duett som många år senare (2001) skulle följas av ett helt Totta-album med enbart duetter med olika sångerskor där Josefin gör fina insatser på Mauro Scoccos "Mannen du inte behöver" och Peter LeMarcs "Kosters klippor".
   Jag har tyvärr inte samma koll på Josefin Nilssons bidrag till Melodifestivalen, "Med hjärtats egna ord" (2005) och "Jag saknar dig ibland" (2008 med Ainbusk), eller filmrollerna i "Adam & Eva" (1997) och "Det blir aldrig som man tänkt sig" (2000). Däremot fick jag nöjet att uppleva henne på scen som Svetlana Sergievskaja i musikalen "Chess på svenska" på Cirkus i Stockholm hösten 2002.
   Josefin Nilsson avled idag 29 februari 2016.

/ Håkan




10 år (90)
Beatles (63)
Blogg (534)
Feber (5)
Filmklipp (131)
Jul (82)
Konserter (244)
Krönikor (202)
Larm (20)
Listor (59)
Maxi12" (35)
Minns (182)
Örebro (96)
Pubrock (13)
Stiff (49)

<< Februari 2016 >>
Ti On To Fr
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29            

Björn 3/03: Hej Håkan. Tack för de orden om D.J. Tumme upp, för liknelsen med Mick Jagge...

Kjell J 31/01: Texten är förstås skriven 1980, Men ursäkta gnället och/eller pekpinnen, Ro...

Jarmo Tapani Anttila 31/01: Lustigt, har precis läst färdigt boken Too Much Too Young, The 2 Tone records ...

Anne-Lie Dahl Parkegren 16/01: Hej! Jag, en tjejkompis och lilla syrran var på hans konsert. Tror vi satt på...

Peter Jönsson 1/01: Hej Håkan, Bra och nykter recension av Indoor Safari. (Tror emellertid att Nic...

Per Magnusson 29/12: Hej, ang svenska The Howlers inspelning av "Susie Q", som var b-sida på deras e...

Torsten Ståhlberg 29/12: Ang. SAM & DAVE/PERCY SLEDGE/ARTHUR CONLEY/TENDERS: Idrottshuset 25/10 1967. P...

Jan Boholm 13/12: Den här plattan gjorde mig glad, varm och trygg! Har gillat hans lågmälda pla...

Tomas Skagerström 18/11: Håkan Pop, snyggt skrivet. Håller med dig./Tomas ...

Anders Welander 19/10: The Howlers från Kristianstad spelade in Suzie Q före både Rolling Stones och...

Jag är född 1952. Skrev min första recension i januari 1970. Har medverkat regelbundet i Nerikes Allehanda i över 45 år med recensioner, krönikor, artiklar och intervjuer. I nästan samtliga fall har det handlat om musik och ur mitt långa liv som skribent har jag hämtat många anekdoter som kommer förekomma här. Med popmusikens historia som grund berättar jag också om egna erfarenheter under den långa resan. Från 50-talet till idag. Plus utförliga recensioner av både konserter, skivor, dvd och böcker. Vill du/ni få er senaste skiva recenserad? Mejla mig, så får ni adress. Håkans Pop hade premiär 22 augusti 2007 och har sedan fyllts på med både nyskrivna artiklar och arkivmaterial från 1971 och framåt. E-posta mig.