Blogginlägg
Countryafton drog storpublik
I oktober 1973 arrangerades en countrykonsert i Örebro, går att läsa om här, och ett drygt år senare upprepades ett näst intill identiskt arrangemang. Och amerikanska countrybandet Country Gazette gjorde åter ett besök i Örebro. Senare under 1975 lämnade Byron Berline och Alan Munde bandet som då upplöstes.
Den här recensionen publicerades ursprungligen i Nerikes Allehanda 3/2 1975.
COUNTRY GAZETTE
COUNTRY ROAD
Konserthuset, Örebro 1 februari 1975
Så kan vi då fastslå att countrymusiken har en trogen publik i Örebro. Det kom mycket folk till Konserthuset på lördagskvällen för att njuta av en countryafton med svenska Country Road och amerikanska Country Gazette. Att publiken var entusiastisk var inte svårt att uppfatta.
Country Road med de tre flickorna Country Roadettes (Inger Stähring, Liselott Carlsson och Ann Persson) inledde med sin moderna country, rikt instrumenterad och välarrangerad in i minsta detalj vilket inte gjorde deras show mindre njutbar.
Gruppens medlemmar är skickliga musiker och individualister. Bakom Alfred Hansens mörka och djupa röst fanns Kenth Larssons nyanserade spel på steelgitarren, Björn Alrikssons säkra hanterande av munspelet, Ingemar Jörhags fina gitarrspel, Gunnar Norstens markanta trumspel och Greger Agelids starka basspel. Vi ska inte heller glömma Country Roadettes som också framförde egna låtar på ett stilrent sätt.
Countrymusik är i allmänhet tacksam underhållningsmusik med ett enkelt melodimönster och i synnerhet Country Road, i den rika floran svenska band, väljer det bästa materialet.
Andra avdelningens Country Gazette var kvällens huvudattraktion och intog scenen till publikens hörbara uppskattning.
Den genuina bluesgrassgruppen som i sina fyra medlemmar har USA:s ledande i sin genre. De behandlade sina instrument som om de inte gjort annat.
Att se gruppen på scen var en lika stor visuell som musikalisk upplevelse. Den tystlåtne Alan Munde plockade på sin banjo, den store björnliknande Byron Berline med sin lilla fiol, den gladlynte presentatören Roger Bush grenslade sin bas och den lille sprattelgubben Roland White med sin stora gitarr.
Bluegrass lever mycket på traditioner så vi som såg Country Gazette 1973 på samma plats minns det mesta och genren kan i längden bli uttjatad och begränsad men är naturligtvis mycket klapp- och stampvänlig. Däremot är den moderna countryn som Country Road mer flexibel utan egentliga gränsdragningar.
Bluegrass eller modern country? Countrymusik i allmänhet är en enormt publikfängslande underhållning som i Örebro har ett populärt fäste.
/ Håkan
Tributes: John Lennon
Lennons födelsedag påverkar
<< | Oktober 2010 | >> | ||||
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö |
1 | 2 | 3 | ||||
4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |
11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 |
18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 |
25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 |
Björn 3/03: Hej Håkan. Tack för de orden om D.J. Tumme upp, för liknelsen med Mick Jagge...
Kjell J 31/01: Texten är förstås skriven 1980, Men ursäkta gnället och/eller pekpinnen, Ro...
Jarmo Tapani Anttila 31/01: Lustigt, har precis läst färdigt boken Too Much Too Young, The 2 Tone records ...
Anne-Lie Dahl Parkegren 16/01: Hej! Jag, en tjejkompis och lilla syrran var på hans konsert. Tror vi satt på...
Peter Jönsson 1/01: Hej Håkan, Bra och nykter recension av Indoor Safari. (Tror emellertid att Nic...
Per Magnusson 29/12: Hej, ang svenska The Howlers inspelning av "Susie Q", som var b-sida på deras e...
Torsten Ståhlberg 29/12: Ang. SAM & DAVE/PERCY SLEDGE/ARTHUR CONLEY/TENDERS: Idrottshuset 25/10 1967. P...
Jan Boholm 13/12: Den här plattan gjorde mig glad, varm och trygg! Har gillat hans lågmälda pla...
Tomas Skagerström 18/11: Håkan Pop, snyggt skrivet. Håller med dig./Tomas ...
Anders Welander 19/10: The Howlers från Kristianstad spelade in Suzie Q före både Rolling Stones och...


Kommentarer till blogginlägget: