Blogginlägg

"Den andra skivan"

Postad: 2003-04-22 11:59
Kategori: Skiv-recensioner

Den här recensionen publicerades ursprungligen i Nerikes Allehanda 22/4 2003.

GLENMARK ERIKSSON STRÖMSTEDT
Den andra skivan
(Columbia/Sony)


Vem minns inte VM-bronset 1994? Men vem minns GES 1995? Jo, det är klart att "Vi gräver guld i USA" och några låtar till föll på allas läppar det året men deras album var ju hopplöst blekt jämfört med den dignitet som tre medelålders svenska popartister vid tillfället borde kunna leva upp till.
   Och nu har de tre, som nu blivit ännu mer medelålders, mage att göra comeback utan någon som helst anledning. Förutom rent desperata alltså. Deras respektive karriärer har på de här åren anmärkningsvärt falnat och inte ens tillsammans kan de nu skrapa ihop en skiva som normalt begåvade svenska artister lyckas med på egen hand.
   Felet med "Den andra skivan" är väl inte att den är så mycket sämre än andra popskivor i den normaltrendiga genren. Däremot är den ju så hopplöst ospännande, så upprörande opersonlig och dessvärre också till stora delar fri från självklara hits.
   OK, jag kan hålla med om att de i den tangofrustande "Den andra kvinnan" har fångat hitreceptet men i övrigt är låtarna, som de hela tiden samsas om att skriva och sjunga, antingen ekon av fornstora dagar eller småstulna detaljer från pop- och soulhistorien.
   Till den senare kategorin hör "Händerna på täcket", den latindoftande Ricky Martin-reprisen flera år för sent. Hade sånär gått vidare i schlagerfestivalen.
   Bäst blir det onekligen när ambitioner tonas ned och hitsyndromet glöms bort. Som i "Vin och rosor", den vilda västern-skumpande bagatellen till låt.

/ Håkan




10 år (90)
Beatles (63)
Blogg (534)
Feber (5)
Filmklipp (131)
Jul (82)
Konserter (244)
Krönikor (202)
Larm (20)
Listor (59)
Maxi12" (35)
Minns (182)
Örebro (96)
Pubrock (13)
Stiff (49)

<< April 2003 >>
Ti On To Fr
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        

Björn 3/03: Hej Håkan. Tack för de orden om D.J. Tumme upp, för liknelsen med Mick Jagge...

Kjell J 31/01: Texten är förstås skriven 1980, Men ursäkta gnället och/eller pekpinnen, Ro...

Jarmo Tapani Anttila 31/01: Lustigt, har precis läst färdigt boken Too Much Too Young, The 2 Tone records ...

Anne-Lie Dahl Parkegren 16/01: Hej! Jag, en tjejkompis och lilla syrran var på hans konsert. Tror vi satt på...

Peter Jönsson 1/01: Hej Håkan, Bra och nykter recension av Indoor Safari. (Tror emellertid att Nic...

Per Magnusson 29/12: Hej, ang svenska The Howlers inspelning av "Susie Q", som var b-sida på deras e...

Torsten Ståhlberg 29/12: Ang. SAM & DAVE/PERCY SLEDGE/ARTHUR CONLEY/TENDERS: Idrottshuset 25/10 1967. P...

Jan Boholm 13/12: Den här plattan gjorde mig glad, varm och trygg! Har gillat hans lågmälda pla...

Tomas Skagerström 18/11: Håkan Pop, snyggt skrivet. Håller med dig./Tomas ...

Anders Welander 19/10: The Howlers från Kristianstad spelade in Suzie Q före både Rolling Stones och...

Jag är född 1952. Skrev min första recension i januari 1970. Har medverkat regelbundet i Nerikes Allehanda i över 45 år med recensioner, krönikor, artiklar och intervjuer. I nästan samtliga fall har det handlat om musik och ur mitt långa liv som skribent har jag hämtat många anekdoter som kommer förekomma här. Med popmusikens historia som grund berättar jag också om egna erfarenheter under den långa resan. Från 50-talet till idag. Plus utförliga recensioner av både konserter, skivor, dvd och böcker. Vill du/ni få er senaste skiva recenserad? Mejla mig, så får ni adress. Håkans Pop hade premiär 22 augusti 2007 och har sedan fyllts på med både nyskrivna artiklar och arkivmaterial från 1971 och framåt. E-posta mig.