Blogginlägg
Stundtals ren och skär rock’n’roll-magi
Den här recensionen publicerades ursprungligen i Nerikes Allehanda 13/4 2003.
BILLY BREMNER & THE BB GUNS
El Sombrero, Örebro 11 april 2003
För dagens publik är Billy Bremner mest bekant för de oändliga turnéerna tillsammans med Refreshments under de sista 90-talsåren. Men han har en gedigen karriär bakom sig, under många decennier, som han dessvärre inte har något stort intresse att gräva i när han ger sig ut på en osedvanligt sällsynt turné under eget namn.
Men ingen skada skedd för Billy hade en mängd nya låtar av klassisk prägel plus några coverlåtar, från exempelvis Mickey Jupp och Nick Lowe, av riktigt magisk karaktär på setlistan.
Refreshments numera stora livepublik mötte tyvärr inte upp när Bremner kom till El Sombrero och det förlorade väl bara de som inte var där på. Till slut blev det ändå en fullt acceptabel, delvis dansande, skara framför scenen. Som fick uppleva en konsert som inte var något visuellt fyrverkeri, Bremner höll på att hamna utanför strålkastarljuset, men innehållsmässigt och musikaliskt en nog så effektiv 75-minuterskonsert.
Ja, Bremner är visserligen ute på en turné i eget namn men är nog inte naturligt bekväm i rollen som huvudartist. Såg ut att krypa åt sidan och sken väl egentligen bara upp under de korta men ytterst skickliga soloinpassen på gitarr.
Han är en man med båda fötterna på jorden, numera stadigare än någonsin, som lät repertoaren tala naturligare än mellansnacken.
Men rösten att sjunga med har han kvar. Den där melodiskt attackerande stämman, visserligen lätt förkyld i fredags, som kan dra ut vokalerna till ren och skär rock’n’roll-magi.
Från den explosiva öppningen med ”You’ll never get me up in one of those” till den ännu mer sanslöst svängiga ”Trouble boys”, en låt han under 24 år ”lånat ut” till Dave Edmunds, Rockpile och Refreshments, var det förvånansvärt hög nivå på låtvalet.
Den gamla Bill Haley-instrumentalen ”Goofin’ around” verkar vi aldrig få slippa med Bremner, för den är säkert roligare att spela än att lyssna på, men coverlåtar som ”Hot rod heart”, ”I fought the law” och ”The girl can’t help it” (ibland med bandets Frank Liestam som sångare) blev en högst naturlig del av Bremners liverepertoar.
Men det var originallåtarna från den senaste soloskivan och en helt nyskriven låt, av underbar kvalité, som höjde konsertnivån över det mesta.
BILLY BREMNER: gitarr och sång
FRANK LIESTAM: gitarr och sång
TOTTE WALLGREN: bas och sång
KENT BORG: trummor
You’ll never get me up in one of those
Keep this house rockin’
I get enough
Hot rod heart (Fogerty) Frank sjöng
Wheels of misfortune
Switchboard Susan
Stalkin’ the flock
Lonesome train (Frank)
Lookin’ back, thinkin’ ahead
Goofin’ around
?? NY LÅT
Shakin’ all over
The girl can’t help it
Green with envy
Surf rider
Heart
Trouble boys
Extralåt
I fought the law (Frank)
/ Håkan
Billy Bremner med band till El Sombrero
"Den andra skivan"
<< | April 2003 | >> | ||||
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | |
7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 |
14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 |
21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 |
28 | 29 | 30 |
Ove 15/09: Kolla också gärna in Bottle Rockets: Songs of Sahm...
Silja 5/09: Har du en riktigt bra idé om hur man tar bort ekot i kyrkor? Då är du nära e...
Anders Jakobson 4/09: Vilken hyllning! Tack och bock! ...
per 31/08: Jag älskade 50/50 från och med första lyssningen, bortsett ifrån de två sis...
Thomas 30/08: Hej Håkan. Jag tror vi hörde olika låtar. Jag hörde Satelliter och rakete. D...
Johan S 3/08: Håller med, tack för tipset Håkan!...
Silja 31/07: Var finns scenen sonheter Innergården?...
Olle Unenge 31/07: ”Men jag var mycket äldre då. Jag är yngre än då nu.”...
Ralph Svalander 7/07: Så kul att läsa detta. Jag var där. Har funderat på när det var. Trodde 71...
Silja 2/07: Ingen The Weight utan mitt önskemål!...


Kommentarer till blogginlägget: