Blogginlägg
"Moneybrother" gav allt på svenska
ANDERS WENDIN
East West Sushi, Örebro 4 april 2014
Konsertlängd: 22:07-22:49 och 23:03-23:45 (84 min)
Min plats: 5 meter till höger om scenen.
Fredagskvällens konsert med Moneybrother, förlåt Anders Wendin, på ett utsålt, trångt och fullpackat East West Sushi kan mycket väl ha varit hans mest personliga spelning i Örebro. Staden har funnits med på de flesta turnéplaner genom åren. Jag har upplevt en handfull konserter, men långtifrån alla, men premiärkonserten under hans riktiga namn hade allt ett personligt framträdande kräver.
För bara några veckor sedan kom Wendins första skiva under eget namn, "Dom ska få se vem dom roat sig med", där han för första gången framför egna svenska låtar. På sitt eget språk blir texterna givetvis mycket mer personliga men jag har ännu inte riktigt smält hans förvandling från engelskspråkig rock/soulsångare till svensk singer/songwriter. Tradition och rutin väger tungt i såna här sammanhang.
Men Wendin vet vad show är, vet att leverera, bjuda på sig själv i mer än 100 procent och kan dessutom höja stämningen i en lokal med sin blotta närvaro och några smarta temperaturhöjande mellansnack. Och med den arsenalen i bakfickan och ett fullt svängigt kompband bredvid och bakom sig på den i sammanhanget lilla scenen kunde ingenting gå fel på konserten. En konsert som uteslutande framfördes på svenska med nya skivan som en grund i repertoaren.
Från första till sista låt, som råkade vara senaste albumets första och sista låt, var det ett taggat tajt band som bjöd på både underhållning och lyhörda arrangemang. Och längst fram den ödmjuka Wendin som var så tacksam för publikresponsen och förvandlade sushirestaurangen till en mörk het rockklubb för en kväll.
Kompbandets sammansättning hade naturligtvis en stor del i den här lyckade konserten. Där kända profiler som blåsduon Gustav Bendt och Viktor Brobacke, som också gjorde stora insatser vid sångmikrofonen, trummisen Magnus "Norpan" Eriksson och basisten och inte minst sångaren Henrik ”Kisa” Nilsson, gav nykomlingarna i gänget, Magnus Stinnerbom på gitarr och andra stränginstrument (fiol!) och klaviaturtjejen Mikaela Hansson som också sjöng, en underbar start.
Majoriteten av scenmaterialet var alltså hämtat från det aktuella albumet men eftersom låtarna på svenska var kvällens uteslutande tema fanns det även plats för några låtar från "Pengabrorsan"-skivan där Moneybrother och andra hade skrivit svenska texter till utländska låtar. Bland annat petade han som sista låt i första avdelningen in den tämligen obskyra extrabonuslåten från coverskivan, "Bara ett fån gör så mot sig själv", som alltså är Wendins tolkning av Arthur Prysocks "Only a fool breaks his own heart". En låt som är känd från Nick Lowes senare skivor.
/ Håkan
Jubileumsdag för svensk pop
90:#6 Mambo feber
<< | April 2014 | >> | ||||
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | |
7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 |
14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 |
21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 |
28 | 29 | 30 |
Björn 3/03: Hej Håkan. Tack för de orden om D.J. Tumme upp, för liknelsen med Mick Jagge...
Kjell J 31/01: Texten är förstås skriven 1980, Men ursäkta gnället och/eller pekpinnen, Ro...
Jarmo Tapani Anttila 31/01: Lustigt, har precis läst färdigt boken Too Much Too Young, The 2 Tone records ...
Anne-Lie Dahl Parkegren 16/01: Hej! Jag, en tjejkompis och lilla syrran var på hans konsert. Tror vi satt på...
Peter Jönsson 1/01: Hej Håkan, Bra och nykter recension av Indoor Safari. (Tror emellertid att Nic...
Per Magnusson 29/12: Hej, ang svenska The Howlers inspelning av "Susie Q", som var b-sida på deras e...
Torsten Ståhlberg 29/12: Ang. SAM & DAVE/PERCY SLEDGE/ARTHUR CONLEY/TENDERS: Idrottshuset 25/10 1967. P...
Jan Boholm 13/12: Den här plattan gjorde mig glad, varm och trygg! Har gillat hans lågmälda pla...
Tomas Skagerström 18/11: Håkan Pop, snyggt skrivet. Håller med dig./Tomas ...
Anders Welander 19/10: The Howlers från Kristianstad spelade in Suzie Q före både Rolling Stones och...


Kommentarer till blogginlägget: