Blogginlägg
"Organized music"
Den här recensionen publicerades ursprungligen i Nerikes Allehanda 27/2 2003.
SQUARE
Organized music
(Fucking North Pole)
Ett av de senaste årens flitigaste demoband i Örebro har nu albumdebuterat. Det är på riktigt, fast skivbolaget med det brutala namnet är norskt, och det är ingen överraskning att det sju man starka bandet tagit med sig allt det positiva in i inspelningsstudion.
Under de ojämna demoåren var de onödigt spretiga i soundet och stundtals obegripliga i sina tvära kast. Men blev homogenare med åren och här är det både proffsigare och distinktare.
Med de två blåsarna i spetsen och den energiske sångaren Martin Augustini vid mikrofonen slår det nu gnistor om Square. Hade den avundsvärda intensiteten smittat av sig kreativt på låtskrivandet hade skivan i sin helhet varit sensationell och bandet hade lätt utmanat Liberator som ska-kungar i det här landet.
För här finns några av de bästa låtar jag har hört i genren, ”What you think is where you are” och ”Our favourite”, som de plötsligt slarvar bort.
Den förstnämnda rusar fram som ett skenande tåg men efter halva låten kommer ett skumt mellanparti, där allt stannar upp, innan låten avslutas lika grandiost som den började med knytnävslag efter knytnävslag.
Utan de där irriterande skavankerna hade Square regerat dansgolven långt utanför Örebro.
/ Håkan
76 till 79
”Söndermarken”
<< | Februari 2003 | >> | ||||
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö |
1 | 2 | |||||
3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 |
10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 |
17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 |
24 | 25 | 26 | 27 | 28 |
Björn 3/03: Hej Håkan. Tack för de orden om D.J. Tumme upp, för liknelsen med Mick Jagge...
Kjell J 31/01: Texten är förstås skriven 1980, Men ursäkta gnället och/eller pekpinnen, Ro...
Jarmo Tapani Anttila 31/01: Lustigt, har precis läst färdigt boken Too Much Too Young, The 2 Tone records ...
Anne-Lie Dahl Parkegren 16/01: Hej! Jag, en tjejkompis och lilla syrran var på hans konsert. Tror vi satt på...
Peter Jönsson 1/01: Hej Håkan, Bra och nykter recension av Indoor Safari. (Tror emellertid att Nic...
Per Magnusson 29/12: Hej, ang svenska The Howlers inspelning av "Susie Q", som var b-sida på deras e...
Torsten Ståhlberg 29/12: Ang. SAM & DAVE/PERCY SLEDGE/ARTHUR CONLEY/TENDERS: Idrottshuset 25/10 1967. P...
Jan Boholm 13/12: Den här plattan gjorde mig glad, varm och trygg! Har gillat hans lågmälda pla...
Tomas Skagerström 18/11: Håkan Pop, snyggt skrivet. Håller med dig./Tomas ...
Anders Welander 19/10: The Howlers från Kristianstad spelade in Suzie Q före både Rolling Stones och...


Kommentarer till blogginlägget: