Blogginlägg
Dokumentärfilm om Eva Eastwoods liv
OM KNAPPT TVÅ MÅNADER ÄR DET BIOPREMIÄR på dokumentärfilmen om Eva Eastwood, sångerskan och låtskrivaren med både rockabilly, country, swing, pop och nu också svensk schlager på repertoaren. In i det sista pågår det fortfarande inspelningar för filmen "En lyckost" och jag fick idag på förmiddagen förmånen att medverka med ett lite inflikande bidrag till historien om den glada och positiva artisten med sin sprudlande framtoning.
Filmen, som har biopremiär 17 mars, är inte bara en romantisk musikalisk dröm. Marknadsföringen beskriver filmen som "En grym saga med ett lyckligt slut om en av landets mest folkkära artister som visat vad man kan åstadkomma om man följer drömmen istället för strömmen". I filmen medverkar både Jerry Williams, Peter LeMarc, Siv Malmqvist, The Boppers, Tomas Deutgen, Larz Kristerz, Cajsa Stina Åkerström och många fler.
Tillsammans med regissören och fotografen Matz Eklund ("känd" för Svt-filmen "En bit av 50-talet") kom Eva till Örebro på torsdagsförmiddagen för att göra intervjun med mig på Rosalis Deli med Örebro slott och Hindersmässan i bakgrunden. Det var Evas idé att uppmärksamma hennes allra första år som artist och låtskrivare och kom så väl ihåg mina första recensioner (se nedan) av hennes genomarbetade demoinspelningar.
Eva visade upp recensionsklipp som hade publicerats i Nerikes Allehanda i slutet på 90-talet. Recensioner (se nedan, 1998 och 1999) som jag inte hade glömt men som hade försvunnit från mitt i övrigt ganska fyllda arkiv av gamla skriverier. Som tack pratade jag in några minnen och första positiva intryck om Evas år innan skivkarriären satte fart på allvar 1999. Ivrigt påhejad och uppmuntrad av både Matz och Eva påstod de att det blev bra. Utan distans till snacket är jag mindre övertygad men med god redigering kanske det smälter in bra i historien.
Som hängiven beundrare av hennes musik och sprudlande kreativitet har jag återpublicerat många recensioner av hennes konserter och skivor på Håkans Pop och de går enklast att hitta genom att söka på "Eva Eastwood" här uppe till höger.
/ HÃ¥kan
En lektion i rock
I min skivhylla: Brendan Croker
<< | Januari 2017 | >> | ||||
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö |
1 | ||||||
2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 |
9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 |
16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 |
23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 |
30 | 31 |
Anne-Lie Dahl Parkegren 16/01: Hej! Jag, en tjejkompis och lilla syrran var på hans konsert. Tror vi satt på...
Peter Jönsson 1/01: Hej Håkan, Bra och nykter recension av Indoor Safari. (Tror emellertid att Nic...
Per Magnusson 29/12: Hej, ang svenska The Howlers inspelning av "Susie Q", som var b-sida på deras e...
Torsten Ståhlberg 29/12: Ang. SAM & DAVE/PERCY SLEDGE/ARTHUR CONLEY/TENDERS: Idrottshuset 25/10 1967. P...
Jan Boholm 13/12: Den här plattan gjorde mig glad, varm och trygg! Har gillat hans lågmälda pla...
Tomas Skagerström 18/11: Håkan Pop, snyggt skrivet. Håller med dig./Tomas ...
Anders Welander 19/10: The Howlers från Kristianstad spelade in Suzie Q före både Rolling Stones och...
Mikael Wigström 13/10: Så fint skrivet,,har ju följt nick sedan han började,,och han är fortfarande...
Mikael Bodin 11/10: Jag var också på plats i den bastuliknande arenan och fick uppleva vad som ver...
Mikael Bodin 11/10: Jag var pÃ¥ en av Tyrolspelningarna och en pÃ¥ TrädgÃ¥rn i Göteborg och kan hÃ...
Jag är född 1952. Skrev min första recension i januari 1970. Har medverkat regelbundet i Nerikes Allehanda i över 45 år med recensioner, krönikor, artiklar och intervjuer. I nästan samtliga fall har det handlat om musik och ur mitt långa liv som skribent har jag hämtat många anekdoter som kommer förekomma här. Med popmusikens historia som grund berättar jag också om egna erfarenheter under den långa resan. Från 50-talet till idag. Plus utförliga recensioner av både konserter, skivor, dvd och böcker. Vill du/ni få er senaste skiva recenserad? Mejla mig, så får ni adress. Håkans Pop hade premiär 22 augusti 2007 och har sedan fyllts på med både nyskrivna artiklar och arkivmaterial från 1971 och framåt. E-posta mig.
Kommentarer till blogginlägget: