Blogginlägg från 2008-11-27
Mäktig dagbok om artister från 70-talet
Den här recensionen publicerades ursprungligen i Nerikes Allehanda 26/11 2008.
LITTERATUR
Från ABBA till Zeppelin
– Calveros 70-tal
Torbjörn Calvero & Christer Olsson
(Prisma)
Titeln rockfotograf är naturligtvis prestigefylld och Torbjörn Calvero har plåtat artister sedan slutet av 60-talet men han har också jobbat med så mycket annat som fotograf. Från modellfoto i Italien till svenskt kulturliv. Men temat i den här boken är uteslutande musik och till 90 procent är det konsertfoton från 70-talet.
Calvero har naturligtvis massor att berätta från sitt liv som fotograf men här är det, frånsett ett enda kapitel, journalisten Christer Olsson som fyller i berättelserna kring bilderna med egna minnen och allmänna betraktelser kring artisterna. Texter som bildligt talat bleknar i jämförelse med alla färgstarka Calvero-bilder.
Calvero gjorde sig ett namn på 70-talet som fotograf på många av de Lasse Ermalm-designade skivomslagen på Metronome men i den här boken visas det upp helt andra bilder.
Som rockfotograf av konserter är Calveros bilder varken unikt personliga eller konstnärligt skickliga. Snarare handlar det om väldigt många gryniga bilder på avstånd, bristfällig skärpa i motljus och mörka skuggor på en mörk bakgrund. Udda bilder i sig men det är som tidsdokument de betyder allra mest. När han har varit på rätt plats vid rätt tidpunkt.
På den punkten fyller boken många hål i minnet med exakta datum och platsangivelser kring nästan alla bilder. Det gör magin kring just händelsen mycket tydligare.
Som när han var på Konserthuset i Stockholm 21 november 1975 på den legendariska Bruce Springsteen-konserten som här ackompanjeras av en schablonmässig text skriven av en man (Olsson) som inte har sett artisten ifråga sedan 1981.
Eller när Calvero hamnade på en skivinspelning 1976 med Warren Zevon och Jackson Browne utan att vi får några unika detaljer.
Men vi får bilder i massor och boken blir till slut en mäktig dagbok kring några av 70-talets viktigaste artister, både internationellt och i Sverige.
/ Håkan
<< | November 2008 | >> | ||||
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö |
1 | 2 | |||||
3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 |
10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 |
17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 |
24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 |
Claes Janson 20/03: Hej Håkan! Kul att läsa om Baltik. Jag ska snart ta farväl av min 4 år äld...
Silja 13/02: Lokalhistoria är kraftigt underskattat. Mera sånt!...
Silja 13/02: Kul!...
Silja 10/02: Det var värst! Imponerande berättelse om all musik som du har fått uppleva i ...
Johan S 9/02: Det var inte illa! Ett helt liv i musikens tjänst! Bra jobbat Håkan!...
Christer 8/02: En sån där konsert som jag ångrar att jag inte gick in på, speciellt efter j...
Rikard Bengtsson 22/01: Dubbelgura-bilden är ju från Domino 1978. Den sista bilden på Lowe kan vara f...
Björn 24/12: Små marginaler, men den här är i topp år 2000 med The United States Air Forc...
Björn 23/12: Merry Jul o Gott Nytt År, tack för ännu ett år med ypperlig journalistik och...
Claus Stenhøj 24/10: "Bucket T" endast i Sverige? Se her: https://www.discogs.com/release/3904137-Th...


Kommentarer till blogginlägget: