Blogginlägg
Folk at Heart-rapporter på den här sidan
NYTT ÅR, NYA LÖFTEN, NYA AMBITIONER, nytt hopp om en bättre värld och framförallt nya grepp. Under de närmaste dagarna kommer den här sidan att förvandlas till en direktkommenterande blogg om musikfestivalen Folk at Heart som i morgon har världspremiär i Örebro. En intensiv festival (från tidig kväll till sen natt) på ett koncentrerat ställe (Scandic Grand Hotel) med folkmusik som gemensamt tema. Och just termen folkmusik kan givetvis definieras på en rad olika sätt. En av arrangörerna till festivalen, Anders Damberg, säger så här i Nerikes Allehanda idag:
- Enligt min definition är folkmusik allt från Bob Dylan till country och gospel. Eller rättare sagt: allt som kan spelas akustiskt.
Efter en liten flukt i spelprogrammet för årets festival tror jag mig kunna få uppleva en ännu bredare och djupare beskrivning av begreppet folkmusik. Där det också på entusiastiska vägar kan bära iväg åt både visa, jazz och blues. Och dans då det utlovas både folkdans och workshop i blekingska slängpolskor. Men dans är inte min grej så det slipper ni nog rapport om här.
Däremot ska jag nu titta närmare på årets Folk at Heart-program, analysera, prioritera och söka information och sedan återkomma med tips, råd och rekommendationer innan festivalen drar igång.
Jag kommer alltså att vara på plats på Scandic Grand Hotel under hela festivalen och uppdatera den här bloggen så ofta och så intensivt som det bara går. Alla rapporter samlas under kategorin "Folk at Heart".
Välkomna till två fantastiskt intressanta och spännande dygn på ett hotell i Örebro.
/ Håkan
2013 års 20 bästa album
Lätt och svårt att hitta rätt på Folk at Heart
<< | Januari 2014 | >> | ||||
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | ||
6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 |
13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 |
20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 |
27 | 28 | 29 | 30 | 31 |
Johan S 19/04: Håller verkligen den här som en av dom bästa. Köpte en nypressning av den ...
Jack McGuinness 16/04: Det kan ju vara värt att nämna att åren med Yngwe var tuffa för Mats. När h...
Håkan Gustavsson 13/04: Hej! Tack för tipset - precis som du skriver en kanonplatta! Personligen har ...
Mårten 12/04: Gröna Lund 29 april -65 Furuviksparken 30 april -65 Liseberg 2-3 maj -65 ...
Johan S 29/03: Säkert också en mina mest spelade, fantastisk!...
Leif Gäverth 26/03: Hej Jag har läst att Animals besökte Sverige redan 1966, men har inte kunnat ...
Kjell J 12/03: Jag läste denna krönika, och blev inspirerad därav mitt tidigare inlägg, htt...
Kjell J 11/03: "Definitivt ett sommarfenomen som går hem när värmen och solen tränger sig p...
Håkan Gustavsson 8/03: Hej! Tack för recensionen! Jag har också läst boken och håller med dig i d...
Håkan Gustavsson 22/02: Hej! När kommer recensionen på Kjell Anderssons bok?...


Kommentarer till blogginlägget: