Blogginlägg
En hejdundrande folkfest
TULLAMORE BROTHERS
Clarion Hotel, Örebro 25 januari 2012
Konsertlängd: 20:15-några minuter över kl 22 (nästan 120 min...)
Min plats: Olika
I fredags var det högtidlig skivrelease för Tullamore Brothers nya "Still going wrong" i foajén på Clarion Hotel i Örebro. En konsert och ett arrangemang som för kvällen lockade ut alla på lokal och förvandlade allt till en hejdundrande publikfest med lapp på luckan.
Konferencieren Jan-Aage Haaland och bandet var dagen till ära festklädda. Folk umgicks och pratade medan musiken från scenen fanns där som en gemytlig och trivsam ridå. Precis som på Irland.
Uppmärksamheten på konserten var från min sida högst begränsad medan vi diskuterade allt annat, bland annat Austin, än irländsk folkmusiks historia.
Tullamore Brothers tog det unika initiativet att spela hela nya skivan från första till sista låt innan de efter en kort paus spelade några så kallade hits från den äldre repertoaren.
Bilden ovan är från backstageefterfesten på hotellet när bandet och deras närmaste vänner samlades för att koppla av och sammanfatta kvällens upplevelser.
På lördag lunch var det dags för en skivbutiksspelning på Najz Prajz (se bild nedan) för gruppen. Av förklarliga skäl en något mer stillsam tillställning.
Tullamore Brothers. Från vänster Tommy Bender, Thomas Gustafsson, Mats Lindström, Kajsa Zetterlund och Olle Unenge.
/ Håkan
Singlar#56: PUGH & NATURE
Singlar#55: THE MOTORS
<< | Januari 2013 | >> | ||||
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | |
7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 |
14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 |
21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 |
28 | 29 | 30 | 31 |
Björn 3/03: Hej Håkan. Tack för de orden om D.J. Tumme upp, för liknelsen med Mick Jagge...
Kjell J 31/01: Texten är förstås skriven 1980, Men ursäkta gnället och/eller pekpinnen, Ro...
Jarmo Tapani Anttila 31/01: Lustigt, har precis läst färdigt boken Too Much Too Young, The 2 Tone records ...
Anne-Lie Dahl Parkegren 16/01: Hej! Jag, en tjejkompis och lilla syrran var på hans konsert. Tror vi satt på...
Peter Jönsson 1/01: Hej Håkan, Bra och nykter recension av Indoor Safari. (Tror emellertid att Nic...
Per Magnusson 29/12: Hej, ang svenska The Howlers inspelning av "Susie Q", som var b-sida på deras e...
Torsten Ståhlberg 29/12: Ang. SAM & DAVE/PERCY SLEDGE/ARTHUR CONLEY/TENDERS: Idrottshuset 25/10 1967. P...
Jan Boholm 13/12: Den här plattan gjorde mig glad, varm och trygg! Har gillat hans lågmälda pla...
Tomas Skagerström 18/11: Håkan Pop, snyggt skrivet. Håller med dig./Tomas ...
Anders Welander 19/10: The Howlers från Kristianstad spelade in Suzie Q före både Rolling Stones och...


Kommentarer till blogginlägget: