Blogginlägg
”Into the light”
Den här recensionen publicerades ursprungligen i Nerikes Allehanda 27/12 2001.
WEEPING WILLOWS
Into the light
(Virgin/Grand)
Efter sångaren Magnus Carlsons ojämna och splittrade soloskiva för bara ett halvår sedan har förväntningarna på Weeping Willows tredje skiva krymt avsevärt.
Men det underbart habila bandet kommer tillbaka med en oväntat slagkraftig comeback.
Utifrån sina rötter i klassisk schlager har de tagit ett viktigt steg, så nödvändigt att jag för ett ögonblick betraktar det som skillnaden mellan liv och död för den här gruppen.
De har blivit tuffare, vassare och stundtals stökigare. Carlsons tidigare i alla sammanhang så glasklara röst är nu stundtals både filtrerad och distad. Smäktande och vemodiga stråkar och de eviga texterna om brustna hjärtan är utstädade.
Till förmån för lite mer sound, lite mer effekter och lite mindre tydliga melodier. Och ibland, "Into the light", kryddat med väldigt elaka riff. Där referenserna snarare är Depeche Mode, Tindersticks, OMD och U2 än Scott Walker och 60-tals-schlager.
Först uppfattar jag nya skivan som en annan sida på samma mynt. Men efter upprepade genomspelningar är jag övertygad om att gruppens ansiktslyftning har lyckats. OK, stundtals är det lite simpelt händelsefattigt men deras karaktäristiskt vemodiga kännetecken finns där, kanske med ett dovare mer blekt tonfall, och jag har svårt att värja mig emot Carlsons röst, många starka låtar och bandets oerhört inspirerade sväng.
För här finns låtarna med samma styrka som exempelvis gjorde debuten så bedårande. Med snillrika detaljer som betyder att Weeping Willows har en plats även i 2000-talets svenska pophistoria.
/ Håkan
Pugh Rogefeldt konsert
Ronander Blues konsert
<< | December 2001 | >> | ||||
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö |
1 | 2 | |||||
3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 |
10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 |
17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 |
24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 |
31 |
Claes Janson 20/03: Hej Håkan! Kul att läsa om Baltik. Jag ska snart ta farväl av min 4 år äld...
Silja 13/02: Lokalhistoria är kraftigt underskattat. Mera sånt!...
Silja 13/02: Kul!...
Silja 10/02: Det var värst! Imponerande berättelse om all musik som du har fått uppleva i ...
Johan S 9/02: Det var inte illa! Ett helt liv i musikens tjänst! Bra jobbat Håkan!...
Christer 8/02: En sån där konsert som jag ångrar att jag inte gick in på, speciellt efter j...
Rikard Bengtsson 22/01: Dubbelgura-bilden är ju från Domino 1978. Den sista bilden på Lowe kan vara f...
Björn 24/12: Små marginaler, men den här är i topp år 2000 med The United States Air Forc...
Björn 23/12: Merry Jul o Gott Nytt År, tack för ännu ett år med ypperlig journalistik och...
Claus Stenhøj 24/10: "Bucket T" endast i Sverige? Se her: https://www.discogs.com/release/3904137-Th...


Kommentarer till blogginlägget: