Blogginlägg från 2012-11-19
Singlar#73: Steve Winwood
STEVE WINWOOD: Higher love (Island, 1986)
UTGIVNINGSÅR OCH LÅTVAL kanske överraskar när det gäller en artist som inledde sin karriär på 60-talet. Stevie Winwood var blott 14 år när han gick med i Spencer Davis Group, 16 när gruppen skivdebuterade och bara 18 år gammal sjöng han klassiker som "Gimme some lovin'" och "I'm a man". Redan som tonåring var han alltså en legend. Lägg sedan Traffic och Blind Faith till den listan, åtskilliga Traffic-återföreningar, många gästinhopp på andra artisters skivor, solodebut 1977 och ytterligare två soloalbum innan 1986 så var det en rutinerad, etablerad veteran som skulle göra sitt fjärde soloalbum på ett helt annat sätt än tidigare.
1977 solodebuterade alltså Stevie med det lite vuxnare namnet Steve Winwood som också var titeln på albumet. En övervägande lågmäld skiva inspelad med en liten skara musiker. De följande två albumen gjorde Steve på helt egen hand utan att det låter det minsta tillgjort. Han har naturligtvis flyttat in en del teknik i produktionen, syntar och trummaskiner har ersatt de traditionella instrumenten men Steves monumentala röst och hans låtskrivande hade utvecklats ytterligare.
Med albumet "Back in the high life", som singeln "Higher love" är hämtad från, hade Steve ambition att göra på ett för honom helt annorlunda sätt. Från ensamvarg i den egna studion Netherturkdonic i Gloucester till inspelningar i fyra olika New York-studios och omgiven av en mängd musiker, körsångare, artister, tekniker och assistenter. Och dessutom en ny skivproducent i Russ Titelman, rutinerad producent åt Little Feat, Randy Newman, James Taylor, Rickie Lee Jones, Christine McVie och George Harrison bland annat. Och Titelman fick sin första Grammy Award för just "Higher love".
Både singeln och albumet är ju svårt influerade av sin tid när de släpptes i mitten på 80-talet med mycket slamriga trummor och en viss svulstig produktion. Men "Higher love" i synnerhet och många låtar på albumet i allmänhet är färgstarkt material vars styrka ingen produktion kan förstöra. Inte ens en hel maskinpark (Steve spelar syntar och har programmerat både sequenzer och trummor), Nile Rodgers på kompgitarr, syntblås, Chaka Khan som profilerad körsångerska och full av ekoeffekter på trummorna kan ta ifrån Winwood att han har skrivit en av sina bästa låtar någonsin.
"Higher love" inleder albumet med en 5:45-version men är på singeln förkortad till 4:08 och toppade USA:s Hot 100 sommaren 1986.
B-sidan och balladen "And I go" är överraskande hämtad från albumet innan, fyra år gamla "Talking back to the night". Ett album där Steve spelar alla instrument själv men det fungerar förhållandevis bra i den här fina souliga balladen där han sjunger sedvanligt briljant.
Officiella videon till "Higher love"
Ljudspåret till b-sidan "And I go".
/ Håkan
<< | November 2012 | >> | ||||
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö |
1 | 2 | 3 | 4 | |||
5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 |
12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 |
19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 |
26 | 27 | 28 | 29 | 30 |
Ove 15/09: Kolla också gärna in Bottle Rockets: Songs of Sahm...
Silja 5/09: Har du en riktigt bra idé om hur man tar bort ekot i kyrkor? Då är du nära e...
Anders Jakobson 4/09: Vilken hyllning! Tack och bock! ...
per 31/08: Jag älskade 50/50 från och med första lyssningen, bortsett ifrån de två sis...
Thomas 30/08: Hej Håkan. Jag tror vi hörde olika låtar. Jag hörde Satelliter och rakete. D...
Johan S 3/08: Håller med, tack för tipset Håkan!...
Silja 31/07: Var finns scenen sonheter Innergården?...
Olle Unenge 31/07: ”Men jag var mycket äldre då. Jag är yngre än då nu.”...
Ralph Svalander 7/07: Så kul att läsa detta. Jag var där. Har funderat på när det var. Trodde 71...
Silja 2/07: Ingen The Weight utan mitt önskemål!...


Kommentarer till blogginlägget: