Blogginlägg
Live at Heart 2024: Idag Fredag
VID SIDAN AV LIVE AT HEART, som just nu upptar 95% av min tid finns det ett liv som måste levas och vardagsuppgifter skötas men disken får vänta till efter festivalen. Därför bestämdes det att vi skulle ta en liten paus i festivalaktiviteter på dagtid för att koncentrera oss på kvällens begivenheter.
Men efter tips och lyssning gjorde vi ett litet undantag och fastnade för gruppen Division 7 som lockade till ett besök på en asv festivalens bästa inomhusscener, Kulturkvarterets Entréscen. Där gruppen gjorde ett bejublat framträdande vid lunchtid.
Bilder: Carina Österling
DIVISION 7, Kulturkvarteret 13 september 2024
Det var en medlemsmässigt stor Stockholmsgrupp med fotbollsanknytning som tog scenen i besittning runt lunchtid. En bokstavligen bred grupp som innehöll så många medlemmar (7 naturligtvis) att det täckte hela scenutrymmet. Med den generösa instrumentala uppsättningen två elgitarrer, en akustisk gitarr, bas, trummor, keyboards/saxofon och sång blev det inte överraskande livligt på Kulturkvarteret.
Gruppen kommer alltså från Stockholm, där en gång basisten Max Söderholm och sångaren Dara Hoel bildade ursprunget till bandet, men sound och arrangemang hade tydliga Göteborgsklanger. Det kanske inte lät lika euforiskt som Håkan Hellström i sina mest vilda stunder men blåset och drivet gjorde att popmusiken stundtals gränsade till funkig soul. Division 7 gör ett nytt försök sent ikväll på Foajén i Örebro Konserthus.
/ Håkan
Live at Heart 2024: Torsdag
Live at Heart 2024: Fredag kväll
<< | September 2024 | >> | ||||
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö |
1 | ||||||
2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 |
9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 |
16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 |
23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 |
30 |
Björn 3/03: Hej Håkan. Tack för de orden om D.J. Tumme upp, för liknelsen med Mick Jagge...
Kjell J 31/01: Texten är förstås skriven 1980, Men ursäkta gnället och/eller pekpinnen, Ro...
Jarmo Tapani Anttila 31/01: Lustigt, har precis läst färdigt boken Too Much Too Young, The 2 Tone records ...
Anne-Lie Dahl Parkegren 16/01: Hej! Jag, en tjejkompis och lilla syrran var på hans konsert. Tror vi satt på...
Peter Jönsson 1/01: Hej Håkan, Bra och nykter recension av Indoor Safari. (Tror emellertid att Nic...
Per Magnusson 29/12: Hej, ang svenska The Howlers inspelning av "Susie Q", som var b-sida på deras e...
Torsten Ståhlberg 29/12: Ang. SAM & DAVE/PERCY SLEDGE/ARTHUR CONLEY/TENDERS: Idrottshuset 25/10 1967. P...
Jan Boholm 13/12: Den här plattan gjorde mig glad, varm och trygg! Har gillat hans lågmälda pla...
Tomas Skagerström 18/11: Håkan Pop, snyggt skrivet. Håller med dig./Tomas ...
Anders Welander 19/10: The Howlers från Kristianstad spelade in Suzie Q före både Rolling Stones och...


Kommentarer till blogginlägget: