Blogginlägg

Live at Heart, för 15:e gången

Postad: 2024-09-11 09:00
Kategori: Live at Heart



SÅ VAR DET ALLDELES STRAX, onsdag kväll, dags att sparka igång ännu ett Live at Heart, det 15:e i ordningen! Det är ju faktiskt fantastiskt att den här Showcase-festivalen har överlevt så många år och i så många olika skepnader. Från det blygsamma premiäråret 2010 via många stadigt växande år som jag 2014 gjorde en liten sammanfattning om, efter bara fyra år inför den 5:e festivalen.
   Jag har skrivit regelbundet från samtliga Live at Heart-festivaler, 2010 till 2023, och allt finns samlat under Håkans Pop-kategorin ”Live at Heart” på sidan till höger. Till dags dato sammanlagt 100 inlägg där jag har givit tips inför festivaldagarna, minutiöst bevakat det musikaliska utbudet, noterat händelser i och runt festivalen och framförallt genom åren recenserat ett otal konserter.
   Efter 2019-festivalen försökte jag rangordna de fem bästa konserterna på Live at Heart under tio år, från premiären till 2019. Visserligen en hårt orättvis lista, jämföra tio år gamla konserter med sådant som just hade inträffat är känslomässigt inte lätt, men ändå en bra bild på Live at Hearts första decennium.
   Nu har det gått fem år till och upplevelser har lagts till nya upplevelser. Inte minst har det varit några tuffa år för levande musik, pandemin slog ju till hårt 2020 och påverkade också 2021-festivalen. Men under senare år har Live at Heart utvecklats i en allt proffsigare riktning. Det kanske inte går att räkna i antalet scener och antalet artister, uppriktigt sagt har jag inte någon sådan koll, men det lilla jag har scrollat fram på årets program ser ju riktigt lovande ut.
   Min fru Carina, som förresten kommer fungera som min fotograf under årets Live at Heart-festival, håller just nu på att dammsuga urvalet artister och deras musik för att gallra och göra det enklare att uppleva festivalen. Återkommer med tips om kommande konserter.
   Det kortfattade tipset just nu är att jag inte kommer att missa Hannes Aitman och Hannah Aldridge ikväll, Svenska Kammarorkestern (wow!) och New Tivoli imorgon torsdag, SunYears på fredag och Meadows (på Örebro Slott!), Les Gordons (comeback!) och Waldemaar på lördag. För att nämna något kronologiskt. Före, däremellan och efter lär det dyka upp andra möjligheter i ett festivalprogram som till viss del liknar ett Greatest Hits med levande musik.

UTANFÖR DET FETA LIVE AT HEART-programmet dyker det upp en främmande fågel från Värmland, Göran Samuelsson, på en trädgårdskonsert på öster i Örebro på lördag kl 15 som jag vill tipsa om och även varmt rekommendera. Göran kommer direkt med sin gitarr från sitt Västra Ämtervik och framför några av sina bästa sånger kl 15:00 i Janne Rindars trädgård, Restalundsvägen 35. Och vi hoppas och tror på vackert väder.

/ Håkan




10 år (90)
Beatles (63)
Blogg (534)
Feber (5)
Filmklipp (131)
Jul (82)
Konserter (244)
Krönikor (202)
Larm (20)
Listor (59)
Maxi12" (35)
Minns (182)
Örebro (96)
Pubrock (13)
Stiff (49)

<< September 2024 >>
Ti On To Fr
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            

Björn 3/03: Hej Håkan. Tack för de orden om D.J. Tumme upp, för liknelsen med Mick Jagge...

Kjell J 31/01: Texten är förstås skriven 1980, Men ursäkta gnället och/eller pekpinnen, Ro...

Jarmo Tapani Anttila 31/01: Lustigt, har precis läst färdigt boken Too Much Too Young, The 2 Tone records ...

Anne-Lie Dahl Parkegren 16/01: Hej! Jag, en tjejkompis och lilla syrran var på hans konsert. Tror vi satt på...

Peter Jönsson 1/01: Hej Håkan, Bra och nykter recension av Indoor Safari. (Tror emellertid att Nic...

Per Magnusson 29/12: Hej, ang svenska The Howlers inspelning av "Susie Q", som var b-sida på deras e...

Torsten Ståhlberg 29/12: Ang. SAM & DAVE/PERCY SLEDGE/ARTHUR CONLEY/TENDERS: Idrottshuset 25/10 1967. P...

Jan Boholm 13/12: Den här plattan gjorde mig glad, varm och trygg! Har gillat hans lågmälda pla...

Tomas Skagerström 18/11: Håkan Pop, snyggt skrivet. Håller med dig./Tomas ...

Anders Welander 19/10: The Howlers från Kristianstad spelade in Suzie Q före både Rolling Stones och...

Jag är född 1952. Skrev min första recension i januari 1970. Har medverkat regelbundet i Nerikes Allehanda i över 45 år med recensioner, krönikor, artiklar och intervjuer. I nästan samtliga fall har det handlat om musik och ur mitt långa liv som skribent har jag hämtat många anekdoter som kommer förekomma här. Med popmusikens historia som grund berättar jag också om egna erfarenheter under den långa resan. Från 50-talet till idag. Plus utförliga recensioner av både konserter, skivor, dvd och böcker. Vill du/ni få er senaste skiva recenserad? Mejla mig, så får ni adress. Håkans Pop hade premiär 22 augusti 2007 och har sedan fyllts på med både nyskrivna artiklar och arkivmaterial från 1971 och framåt. E-posta mig.