Blogginlägg
5 år på samma plats!
Just idag för 5 år sedan hade den här sidan premiär i cybervärlden. På initiativ av och förslag från min vän webdesignern (och dödsmetalltrummisen…) Anders Jakobson satte jag igång och skrev nya musikartiklar med historien och gamla minnen som grund. Snart började jag också fylla på med arkivmaterial, gamla artiklar/recensioner/krönikor, och sidan har onekligen växt i omfång och innehåll under sina 5 år.
Jag har själv upptäckt att jag ofta får Håkans Pop-sidan som förslag när jag googlar och dammsuger nätet på information så jag har förstått att både trogna och tillfälliga besökare ofta ramlar in på sidan. Det syns om inte annat i statistiken för sidan vars siffror har växt i takt med tiden. Och i takt med en ständigt uppdaterad design.
Anders har, i samband med 5-års-jubileet, givit sidan en rejäl ansiktslyftning med ett större och maffigare huvud, bredare bilder, tydligare text och det har blivit lättare att hitta blogg, länkar och min konsertlista. Och i högerspalten ligger sökfunktionen bekvämt högst upp (rekommenderas!) med bloggkategorier, kalender och läsarkommentarer under.
Höstsäsongen här på Håkans Pop har redan dragit igång, premiär i måndags med den nedräknande 100-listan på mina singelfavoriter. Utrymmet på sidan kommer fram till maj nästa år att delas med gamla konsertrecensioner och, givetvis, en hel del nyproducerat material i form av nya recensioner och annat. Välkommen, alla!
Killen på illustrationen här ovanför är ungefär lika gammal som Håkans Pop-sidan – 5 år. Fast när den här bilden togs runt 1957 hade han inte en aning om att musik skulle bli en så stor del av hans liv. Det gamla fotografiet har kolorerats av Anders Jakobson, 2007.
/ Håkan
Singlar#100: Dusty Springfield
Fin stämning
<< | Augusti 2012 | >> | ||||
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | ||
6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 |
13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 |
20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 |
27 | 28 | 29 | 30 | 31 |
Rikard Bengtsson 22/01: Dubbelgura-bilden är ju från Domino 1978. Den sista bilden på Lowe kan vara f...
Björn 24/12: Små marginaler, men den här är i topp år 2000 med The United States Air Forc...
Björn 23/12: Merry Jul o Gott Nytt År, tack för ännu ett år med ypperlig journalistik och...
Claus Stenhøj 24/10: "Bucket T" endast i Sverige? Se her: https://www.discogs.com/release/3904137-Th...
Claus Stenhøj 24/10: Mycket fin genomgang. Men du er lite hård ved The Troggs, som visseligen var et...
Janne Lennell 11/10: Håller med dig; fantastisk konsert men saknade lite fler låtar från senaste, ...
Uffe Pop 10/10: Jag såg Wilmer X på ett utsålt Nalen.....vilken energi, vilket ös..toppen! N...
Per 6/10: Håll utkik efter Vampyrernas comeback 2022/2023! En fyralåtars demo från janu...
Janne Lennell 2/10: Beside Bowie: Mick Ronson story. Tack för tipset! Har jag helt missat, ska abs...
Björn Stein 14/09: Ett videotips till de tre. Beside Bowie: The Mick Ronson Story finns på denna l...


Kommentarer till blogginlägget:
Haha. Oslagbart!
Ajaj. Sorry, Anders. Äras den som äras bör! Jag ändrar givetvis.
Och visst ser man fram emot 10-årsdagen, men framförallt till all spännande läsning däremellan. Svar:
Tack, Lasse!
Tack! 5 år bakåt har gått fort men att titta 5 år framåt känns som en evighet. Men visst satsar vi på 10-årskalas.
Tack!