Blogginlägg
Soundtracks: "The horse whisperer"
THE HORSE WHISPERER (MCA, 1998)
Soundtracket till Robert Redfords film innehåller uteslutande originallåtar inspelade till filmen. Vilket gör hela skivan så mycket mer intressant än ett konventionellt soundtrack som ofta samlat ihop en massa kända låtar med en lika stor massa kända artister. Nej, det här känns både genuint äkta med sin countrykryddade musik och trovärdigt med artister som spelat in sina låtar speciellt för filmen vars svenska titel är ”Mannen som kunde tala med hästar”.
Filmens tema är onekligen country och musikaliskt kan inget passa bättre med artister som exempelvis Dwight Yoakam, Emmylou Harris och Steve Earle.
En joddlande Yoakam och en smeksam fiol/steelguitar-ballad med George Strait kanske inte tillhör det mest spännande på skiva men i det här sammanhanget är det inte helt malplacerat. Även Raul Malo i Mavericks tillhör samma högstämda kategori när han sjunger balladen ”Dream river” med endast en akustisk gitarr till komp. Och med en snygg vissling på slutet.
Då är Alison Moorers framträdande så mycket mer personligt. Liksom Flatlanders med Joe Ely, Jimmie Dale Gilmore och Butch Hancock i en oväntat långsam ballad.
Även Lucinda Williams gör en ballad på sitt sedvanligt alldeles underbara sätt att sjunga. Magi! Emmylou Harris fortsätter traditionen med en avskalad, akustiskt baserad ballad i Chris Smithers mycket fina ”Slow surprise”. Skivans balladtema fullföljs mycket elegant av Gillian Welch och Iris DeMent.
För mig okända Don Walser gör bluegrass som kanske är roligare än bra och Don Edwards, skivans andra okända namn, gör en ledsen ballad som är lätt glömd.
Då gör Steve Earle med hela sin mäktiga dignitet en underbar ”Me and the eagle”, en tung akustisk ballad som är nästan fem minuter lång och magisk. En låt som också återfinns på Earles udda samlingsskiva ”Sidetracks”.
Innehåll:
1. Cattle Call - Dwight Yoakam
2. A Soft Place To Fall - Allison Moorer
3. South Wind Of Summer - Hill Country Flatlanders
4. Still I Long For Your Kiss - Lucinda Williams
5. Dream River - Mavericks
6. Slow Surprise - Emmylou Harris
7. Big Ball's In Cowtown - Don Walser
8. Leaving Train - Gillian Welch
9. Cowboy Love Song - Don Edwards
10. Me & The Eagle - Steve Earle
11. Whispering Pines - Iris DeMent
12. Red River Valley - George Strait
/ Håkan
#6/70: "Armed forces"
Covers: Lasse Lindbom Band
<< | Mars 2011 | >> | ||||
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | |
7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 |
14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 |
21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 |
28 | 29 | 30 | 31 |
Björn 3/03: Hej Håkan. Tack för de orden om D.J. Tumme upp, för liknelsen med Mick Jagge...
Kjell J 31/01: Texten är förstås skriven 1980, Men ursäkta gnället och/eller pekpinnen, Ro...
Jarmo Tapani Anttila 31/01: Lustigt, har precis läst färdigt boken Too Much Too Young, The 2 Tone records ...
Anne-Lie Dahl Parkegren 16/01: Hej! Jag, en tjejkompis och lilla syrran var på hans konsert. Tror vi satt på...
Peter Jönsson 1/01: Hej Håkan, Bra och nykter recension av Indoor Safari. (Tror emellertid att Nic...
Per Magnusson 29/12: Hej, ang svenska The Howlers inspelning av "Susie Q", som var b-sida på deras e...
Torsten Ståhlberg 29/12: Ang. SAM & DAVE/PERCY SLEDGE/ARTHUR CONLEY/TENDERS: Idrottshuset 25/10 1967. P...
Jan Boholm 13/12: Den här plattan gjorde mig glad, varm och trygg! Har gillat hans lågmälda pla...
Tomas Skagerström 18/11: Håkan Pop, snyggt skrivet. Håller med dig./Tomas ...
Anders Welander 19/10: The Howlers från Kristianstad spelade in Suzie Q före både Rolling Stones och...


Kommentarer till blogginlägget:
Jag såg filmen när den var ny och om jag inte minns fel fanns där bara ett fåtal - om ens någon - av låtarna med. Robert Redford har aldrig varit en av mina favoriter, det var istället den fenomenala laguppställningen på soundtracket som fick mig till biografen. Filmen var så där, så jag var ganska besviken när jag gick därifrån.Svar:
Det är väl kanske det vanligaste. Att låtarna på soundtracket som finns på skiva inte alltid förekommer i filmen.