Blogginlägg
Tributes: Eagles
"Common thread" (Giant, 1993)
Skivan har undertiteln ”The songs of the Eagles” och är en utpräglad countrysamling med Eagles mest kända låtar, med betoning på det tidiga materialet. Skivan har också ett ädelt syfte då alla royalties från skivförsäljningen går till Walden Woods Project, en ideell organisation som grundades 1990 av Eagles-medlemmen Don Henley. Pengarna som ska skydda naturen och skogarna kring Henry David Thoreaus Walden Ponds i Massachusetts.
”Common thread” är ingen anmärkningsvärt bra tributesamling. Det är många gånger fantastiska låtar, från företrädesvis Eagles tidiga repertoar (med en viss tonvikt på countrymaterialet), men skivan innehåller lika ofta helt ospännande tolkningar som fastnat i countrymusikens mest traditionella tongångar.
Redan urvalet av artister är skrämmande konservativt, Travis Tritt, Vince Gill, John Anderson, Clint Black, Alan Jackson och Brooks & Dunn, och det bjuds alltför ofta på strikta och stela versioner som knappast överraskar.
Här förstörs minnet av fina låtar som ”Take it easy”, ”Heartache tonight”, ”Tequila sunrise” och ”Best of my love”. Inte ens de yngre grupperna Diamond Rio och Little Texas verkar ha varit inspirerade att bjuda på något respektlöst, personligt och nydanande. De framstår som en blodfattig kopia av Eagles.
Det är tjejerna som räddar skivan. På Suzy Bogguss ”Take it to the limit” är arrangemanget ingen överraskning men hon sjunger underbart. Och likadant är det med Tanya Tucker, min gamla favorit från det tidiga 70-talet, som har en rockig och härligt rivig röst.
Skivans enda roliga kuriositet är att stråkarrangemanget till ”Desperado” är skrivet av samma man, Jim Ed Norman, som skrev det åt Eagles.
”Common thread” är ingen tributeskiva att lägga på minnet och det är ganska passande att i sammanhanget citera Allmusic som tycker att skivan är ” pointless exercise”.
Skivans innehåll:
1. Take It Easy - Travis Tritt
2. Peaceful Easy Feeling - Little Texas
3. Desperado - Clint Black
4. Heartache Tonight - John Anderson
5. Tequila Sunrise - Alan Jackson
6. Take It to the Limit - Suzy Bogguss
7. I Can't Tell You Why - Vince Gill
8. Lyin' Eyes - Diamond Rio
9. New Kid in Town - Trisha Yearwood
10. Saturday Night - Billy Dean
11. Already Gone - Tanya Tucker
/ Håkan
Just den här tisdagsmorgonen för 28 år sedan
Liverpool, here I come
<< | December 2008 | >> | ||||
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |
8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 |
15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 |
22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 |
29 | 30 | 31 |
Håkan Gustavsson 22/02: Hej! När kommer recensionen på Kjell Anderssons bok?...
Jan Arne Martin Lennell 20/02: Tack för tips...igen! Fantastiskt album! Finns den på CD?...
Björn Stein 8/02: Sorgligt, tack Håkan för att du har koll på det som sker. Blir att gräva i v...
Johan S 5/02: Härlig läsning! Känner igen mig i den där passionen. Hur magiskt det kände...
Fredrik Henriksson 21/01: Hej! Elton John var i Stockholm 1970. Min farmor hämtade honom på Arlanda...
Per-Ove 18/01: Någon som vet vilka år under 80-talet som Elton John Spelade i Stockholm/issta...
Mats Jarl 13/01: Nej, Clapton spelade bara med Bluesbreakers i England. John Mayall's första tur...
Björn Stein 12/01: Bente från 3 september 1975. Skär genom märg och ben 45 år senare...vilken v...
Jan Arne Martin Lennell 6/01: Ha, ha! Skrev nyss en kommentar på detta inlägg bl a om att albumet ej gick at...
Jan Arne Martin Lennell 6/01: Sitter och surfar på din sida. Denna har jag helt missat. Måste tyvärr erkän...


Kommentarer till blogginlägget:
Då fattar du hur högt jag värderar tribute-skivor. Slänger aldrig något av värde. Har t om kvar min scarf från Status Quos Örebro spelning!Svar:
Man ska inte slänga nåt. Jag slängde alla mina konsertscarfar vid vår senaste flytt.
Han börjar bli gammal.
Både och. Ibland har ju artisterna personliga kopplingar till sina hyllningsprojekt. Då kan det fungera bra. Sedan är ju skivorna, som sagt, ofta mer eller mindre ojämna. Nu har jag haft otur några veckor med tributeskivorna men nästa vecka kommer en höjdare.