Blogginlägg

Håkan, Håkan, Håkan

Postad: 2008-06-14 09:18
Kategori: Blogg


Håkan, Håkan, Håkan Hellström.

Med väldigt kamouflerad blygsamhet vill jag gärna påpeka att dagens namn är Håkan. Ett namn som i officiella sammanhang brukar beskrivas med ”den högättade”. Fint namn med andra ord.
   Sverige mest kände popartist med namnet är givetvis Håkan Hellström och det är alltid en ren och skär ynnest att gå på hans konserter. Inte minst för att få uppleva en hängivet hysterisk publik skandera ”Håkan, Håkan, Håkan” före, under och mellan låtarna.
   Första gången jag på allvar stötte på det fanatiska beteendet var på Frimis i Örebro 2002, här kan ni läsa min gode vän Johan Hedbergs recension av arrangemanget, där det var allsång genom hela konserten och dessutom närmare 1000 personer som stod och ropade på mig…
   Jag har sett Hellström frälst sin publik ett tiotal gånger genom åren, så sent som i går på Gröna Lund exempelvis. I skivaffärer, små krogar, stora konsertställen, utomhus och inomhus. Upplevelser som alltid avslutats med ett ringande ”Håkan” i öronen.
   Jag ska i sammanhanget inte heller glömma bort att en annan av Sveriges absolut störste och mest framgångsrike sångare och låtskrivare också heter Håkan i förnamn, visserligen som andranamn. Per Håkan Gessle är namnet.
   Av en händelse finns det ytterligare en svensk popartist, visserligen på en mycket lägre kommersiell nivå, som har Håkan bland sina förnamn. Alf Håkan Åkesson är mer känd som Alf och bara Alf.
   I internets tider ska vi kanske också påminna om namnet Hakan. I mejladresser och annat heter jag ofta Hakan. Därför var det en aning lustigt när jag såg EM-fotboll i onsdagskväll när det i båda lagen Schweiz-Turkiet fanns spelare med förnamnet Hakan av vilka en till och med var målgörare.

/ Håkan




10 år (90)
Beatles (60)
Blogg (501)
Feber (5)
Filmklipp (131)
Jul (77)
Konserter (242)
Krönikor (173)
Larm (20)
Listor (54)
Maxi12" (35)
Minns (164)
Örebro (96)
Pubrock (13)
Stiff (49)

<< Juni 2008 >>
Ti On To Fr
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            

Ove 15/09: Kolla också gärna in Bottle Rockets: Songs of Sahm...

Silja 5/09: Har du en riktigt bra idé om hur man tar bort ekot i kyrkor? Då är du nära e...

Anders Jakobson 4/09: Vilken hyllning! Tack och bock! ...

per 31/08: Jag älskade 50/50 från och med första lyssningen, bortsett ifrån de två sis...

Thomas 30/08: Hej Håkan. Jag tror vi hörde olika låtar. Jag hörde Satelliter och rakete. D...

Johan S 3/08: Håller med, tack för tipset Håkan!...

Silja 31/07: Var finns scenen sonheter Innergården?...

Olle Unenge 31/07: ”Men jag var mycket äldre då. Jag är yngre än då nu.”...

Ralph Svalander 7/07: Så kul att läsa detta. Jag var där. Har funderat på när det var. Trodde 71...

Silja 2/07: Ingen The Weight utan mitt önskemål!...

Jag är född 1952. Skrev min första recension i januari 1970. Har medverkat regelbundet i Nerikes Allehanda i över 45 år med recensioner, krönikor, artiklar och intervjuer. I nästan samtliga fall har det handlat om musik och ur mitt långa liv som skribent har jag hämtat många anekdoter som kommer förekomma här. Med popmusikens historia som grund berättar jag också om egna erfarenheter under den långa resan. Från 50-talet till idag. Plus utförliga recensioner av både konserter, skivor, dvd och böcker. Vill du/ni få er senaste skiva recenserad? Mejla mig, så får ni adress. Håkans Pop hade premiär 22 augusti 2007 och har sedan fyllts på med både nyskrivna artiklar och arkivmaterial från 1971 och framåt. E-posta mig.