Blogginlägg från 2012-03-17
Mickey Jupp på scen igår kväll

Foto: Roger Dopson
Mickey Jupp och Mo Witham på gårdagens återföreningskonsert med Legend i Southend.
Inte oväntat ramlade det in information från Southend i natt. 02:58 landade det en intressant setlist i min mejlkorg. Från fredagens första återföreningskonsert med Legend på Club Riga:
Legend
Club Riga, Southend-on-Sea 16 mars 2012
1 - Cheque Book
2 - She's Not My Baby
3 - Til Honky Gets Tonky Again
4 - I Should Be Lovin This
5 - Modern Music
6 - Sweet Dreams
7 - Further Down The Road
8 - Don't Talk To Me
9 - Taxi Driver
Paus
10 - My Typewriter
11 - Memphis Tennessee
12 - Standing AtTheCrossroads Again
13 - Youre Cheatin Heart
14 - Trying To Unlike You
15 - Lawdy Miss Clawdy / Carolina Moon
16 - Brother Doctor, Sister Nurse
17 - One Night With You
18 - Great Balls Of Fire
19 - Sweet Little Rock 'n' Roller
20 - Rockin Robin
Extralåt
21 - Switchboard Susan
Lasse Kärrbäcks kommentar: En världspremiär, "My Typewriter" har aldrig spelats live tidigare. Sedan spelade Legend "Sweet Dreams" men då var det inte Legend längre utan Orioles som spelade den absolut första sång som dom spelade in på acetat i fyra ex. Ett ex till varje bandmedlem. Historiskt som bara den.
Det var fantastiskt, Mickey sjöng suveränt, jag har knappt hört honom sjunga bättre. Och "Taxi Driver" var helt otrolig.
/ Håkan
| << | Mars 2012 | >> | ||||
| Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö |
| 1 | 2 | 3 | 4 | |||
| 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 |
| 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 |
| 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 |
| 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | |
Valbobo61 21/11: Fire är ju en riktig rökare (HaHa). En av mina absoluta favoritlåtar, Red Cad...
Silja 6/10: Arrival heter instrumentallåten. Fin melodi som jag känner igen med en annan t...
Peter 26/09: Jag liksom alla journalister då tyckte Stockholm 1988 var mycket bättre. Jag l...
Jerker Emanuelson 29/08: Kul att ses! Du skriver att Bob hade olika kompband på de andra spelningarna me...
Tomas Skagerström 14/08: Hej "Håkanpop". Kul att hittat till din sida./tegelgubben....
Håkan Gustavsson 16/06: Vilket kul och bra initiativ! Ser verkligen fram emot lite inspiration och för...
Björn 3/03: Hej Håkan. Tack för de orden om D.J. Tumme upp, för liknelsen med Mick Jagge...
Kjell J 31/01: Texten är förstås skriven 1980, Men ursäkta gnället och/eller pekpinnen, Ro...
Jarmo Tapani Anttila 31/01: Lustigt, har precis läst färdigt boken Too Much Too Young, The 2 Tone records ...
Anne-Lie Dahl Parkegren 16/01: Hej! Jag, en tjejkompis och lilla syrran var på hans konsert. Tror vi satt på...
Jag är född 1952. Skrev min första recension i januari 1970. Har medverkat regelbundet i Nerikes Allehanda i över 45 år med recensioner, krönikor, artiklar och intervjuer. I nästan samtliga fall har det handlat om musik och ur mitt långa liv som skribent har jag hämtat många anekdoter som kommer förekomma här. Med popmusikens historia som grund berättar jag också om egna erfarenheter under den långa resan. Från 50-talet till idag. Plus utförliga recensioner av både konserter, skivor, dvd och böcker.
Vill du/ni få er senaste skiva recenserad? Mejla mig, så får ni adress.
Håkans Pop hade premiär 22 augusti 2007 och har sedan fyllts på med både nyskrivna artiklar och arkivmaterial från 1971 och framåt.
E-posta mig.
Kommentarer till blogginlägget: