Blogginlägg
Profillös grupp
Den här recensionen publicerades ursprungligen i Nerikes Allehanda 17/12 1983.
KONSERT
ALEX’S PROCUSSION
Lord Nelson, Örebro 15 december 1983
Den musikaliska kvalitén kan aldrig bli summan av de medverkandes tidigare förtjänster. Så kallade supergrupper, med stjärnspäckad laguppställning, kan sällan skryta med rent musikaliska framgångar. Den kommersiella succén, om den ens förekommer, brukar mer bygga på de individuella medlemmarnas intressanta bakgrund än den musikaliska produkt de företräder.
Alex’s Procussion, en svensk motsvarighet till ovannämnda fenomen, hade därför inga större förväntningar att infria på ett särdeles tomt Lord Nelson på torsdagskvällen. Utan spektakulär frontperson och/eller skivframgångar är det onekligen svårt att dra folk till livekonserter i dagens Sverige.
Med endast en singel i ryggen blev konserten med gruppen en uppvisning i en massa nya, okända och oprövade låtar. En svår balansakt även inför en liten publik.
För att innehålla så många kända musiker spelade Alex’s Procussion lättsam och publikfriande musik. Enkel popmusik på gränsen till disco som vanligtvis brukar hetsa upp ungdomar i massor på Lord Nelsons dansgolv på helgerna. Live en torsdagskväll var det inte lika populärt.
Samtidigt som det var mycket skickligt utfört så framstod gruppen ändå väldigt profillös med få möjligheter att tillföra energi i den svenska pop- och rockmusiken.
Rolf Alex: trummor
Lars Hoflund: bas och sång
Håkan Mjörnheim: gitarr
Tomas Opava: percussion
Hans Engström: keyboards
Tony Qwarnström: sång
/ HÃ¥kan
LIVE#36: Ulf Lundell 1985
Soundtracks: "A bugs life"
<< | Augusti 2011 | >> | ||||
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |
8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 |
15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 |
22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 |
29 | 30 | 31 |
Anne-Lie Dahl Parkegren 16/01: Hej! Jag, en tjejkompis och lilla syrran var på hans konsert. Tror vi satt på...
Peter Jönsson 1/01: Hej Håkan, Bra och nykter recension av Indoor Safari. (Tror emellertid att Nic...
Per Magnusson 29/12: Hej, ang svenska The Howlers inspelning av "Susie Q", som var b-sida på deras e...
Torsten Ståhlberg 29/12: Ang. SAM & DAVE/PERCY SLEDGE/ARTHUR CONLEY/TENDERS: Idrottshuset 25/10 1967. P...
Jan Boholm 13/12: Den här plattan gjorde mig glad, varm och trygg! Har gillat hans lågmälda pla...
Tomas Skagerström 18/11: Håkan Pop, snyggt skrivet. Håller med dig./Tomas ...
Anders Welander 19/10: The Howlers från Kristianstad spelade in Suzie Q före både Rolling Stones och...
Mikael Wigström 13/10: Så fint skrivet,,har ju följt nick sedan han började,,och han är fortfarande...
Mikael Bodin 11/10: Jag var också på plats i den bastuliknande arenan och fick uppleva vad som ver...
Mikael Bodin 11/10: Jag var pÃ¥ en av Tyrolspelningarna och en pÃ¥ TrädgÃ¥rn i Göteborg och kan hÃ...
Jag är född 1952. Skrev min första recension i januari 1970. Har medverkat regelbundet i Nerikes Allehanda i över 45 år med recensioner, krönikor, artiklar och intervjuer. I nästan samtliga fall har det handlat om musik och ur mitt långa liv som skribent har jag hämtat många anekdoter som kommer förekomma här. Med popmusikens historia som grund berättar jag också om egna erfarenheter under den långa resan. Från 50-talet till idag. Plus utförliga recensioner av både konserter, skivor, dvd och böcker. Vill du/ni få er senaste skiva recenserad? Mejla mig, så får ni adress. Håkans Pop hade premiär 22 augusti 2007 och har sedan fyllts på med både nyskrivna artiklar och arkivmaterial från 1971 och framåt. E-posta mig.
Kommentarer till blogginlägget:
MatsSvar:
Har haft dålig koll på Alex under de senaste decennierna.