Blogginlägg
Ekseption får god hjälp av mästarna
Den holländska gruppen Ekseption gästade Örebro flitigt i början på 70-talet. Det här var andra gången jag såg bandet. Bandet hade ingen ny skiva aktuell sedan förra Örebro-besöket.
Den här recensionen publicerades ursprungligen i Nerikes Allehanda 27/1 1973.
EKSEPTION
Konserthuset 25 januari 1973
Ingen skugga bör falla över Bach, Beethoven och Mozart men i dagsläget tycks Rick van der Linden och hans kompisar i holländska Ekseption vara populärare. Han fick dock stor hjälp av de tre nämnda kompositörerna i den scenshow som gruppen just nu reser runt med i Sverige. Det var femte gången de var här och som vanligt fanns Örebro med på turnéplanen.
Att Ekseption skulle locka ett fullsatt Konserthus till torsdagskvällens konsert var det inte många som tvivlade på. Många kom nog för att se uppleva deras versioner av ”Air”, ”5:an”, ”Alla turka”, ”Sabeldans” med flera kända klassiska stycken. Men gruppen visade att de trots allt kunde spela musik som faller utanför de vanligaste Ekseptiontongångarna och många helt okända musikaliska kvalitéer visades upp.
Bland annat var, när orgelkaskaderna började gå över i monotoni, trummisen Peter de Leeuwes akustiska gitarrspel en kuriositet. Sedan visade Rick van der Linden att han inte bara arrangerar om andra kompositörer och spelade en egen låt om sin son, ”My son”.
Till det redan förut stora antalet tangentinstrument framför Rick hade de nu utökat med en synthesizer. En apparat eller datamaskin mer än ett musikinstrument som framkallade underliga toner men som oftast dock dränktes i kompet där trummisen gjorde allt för att överrösta orgeln.
Rick van der Linden var utan tvekan stjärnan i gruppen där han stod framåtlutad över sina instrument med det yviga hårsvallet i ögonen och fångade de största strålarna från spotlights. Ekseptions egen Ludwig van dirigerade de övriga i bandet samtidigt som han med sina snabba fingrar gjorde glada krumsprång över tangenterna.
Ekseption har nu spelat samma musik i flera år och börjar nu förnya sig och en stor del i förnyelsen tror jag består i utökningen med synthesizern som det finns oändliga möjligheter till variation.
Om än inte Ekseption visade allt vad förnyelsen innebär tror jag det är på väg och vi kan säkert snart vänta oss en starkt förbättrrad upplaga av Ekseption, även om dagens upplaga inte går av för hackor.
/ Håkan
Övriga 70-talet, del 1
Band Of Heathens gav mig en musikalisk kick
<< | Maj 2011 | >> | ||||
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö |
1 | ||||||
2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 |
9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 |
16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 |
23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 |
30 | 31 |
Björn 3/03: Hej Håkan. Tack för de orden om D.J. Tumme upp, för liknelsen med Mick Jagge...
Kjell J 31/01: Texten är förstås skriven 1980, Men ursäkta gnället och/eller pekpinnen, Ro...
Jarmo Tapani Anttila 31/01: Lustigt, har precis läst färdigt boken Too Much Too Young, The 2 Tone records ...
Anne-Lie Dahl Parkegren 16/01: Hej! Jag, en tjejkompis och lilla syrran var på hans konsert. Tror vi satt på...
Peter Jönsson 1/01: Hej Håkan, Bra och nykter recension av Indoor Safari. (Tror emellertid att Nic...
Per Magnusson 29/12: Hej, ang svenska The Howlers inspelning av "Susie Q", som var b-sida på deras e...
Torsten Ståhlberg 29/12: Ang. SAM & DAVE/PERCY SLEDGE/ARTHUR CONLEY/TENDERS: Idrottshuset 25/10 1967. P...
Jan Boholm 13/12: Den här plattan gjorde mig glad, varm och trygg! Har gillat hans lågmälda pla...
Tomas Skagerström 18/11: Håkan Pop, snyggt skrivet. Håller med dig./Tomas ...
Anders Welander 19/10: The Howlers från Kristianstad spelade in Suzie Q före både Rolling Stones och...


Kommentarer till blogginlägget: