Blogginlägg
Händelserik andradag på Live At Heart
Live At Heart
7 september 2012
VIDAR, Soleo
NICLAS EKHOLM, Clarion Hotel
SARA YASMINE, Nikolaikyrkan
VIDAR, Stadsträdgården
PAAL FLAATA, Teatercaféet
JOHAN ÖRJANSSON. Teatercaféet
Det blev en händelserik andradag på årets Live At Heart, fylld av massor med bra och intressant musik. Det började för min del redan kl 19 på Soleo med de tre flickorna i Vidar som oskuldsfullt, charmigt och med klockrena röstresurser fick mitt hjärta att slå extraslag. Recension läser ni i morgondagens NA eller i en längre version här på min sida.
Trollbunden och omtumlad på ett lågmält sätt tog jag mig till Clarion Hotel och Niclas Ekholms makalösa show på helt egen hand. Medan det pumpades Neil Young och Bryan Adams på hög volum ur högtalarna kröp Niclas innan konserten på alla fyra på scen och försökte få ordning på sin loopstation som skulle komma att spela en stor roll i hans uppträdande. Med hjälp av tekniska supporten Pär Fritz blev det ordning på nästan allt, fast Niclas i efterhand var lite, lite besviken. Vi bjöds på en cirkus i rytmer, loopar (återvändande ljud) och framförallt fantastisk och stark sång från herr Ekholm själv.
Niclas inledde själv vid pianot som enda instrument. Med en soulfylld och stark stämma drog han uppmärksamhet till sig på hela Clarion. Sedan började expertimentet med rytmer och ekon medan han spelade trummor och gitarr och allt detta, till synes spontana, utmynnade i en fantastisk föreställning som jag aldrig tidigare tror att jag har upplevt maken till.
Vi drog sedan vidare till Nikolaikyrkan och spontanupplevde den lilla trevliga singer/songwriter-tjejen (fast i Live At Heart-programmet stod det "Pop") Sara Yasmine. Med en perfekt klingande gitarr och en lika perfekt klingande dalaaccent tog hon den lilla publiken till sitt hjärta.
Ett kort inhopp på den försenade konserten med Vidar följde och de lyckades ännu en gång, bara två timmar efter förra gången, övertyga. Snabbt vidare till Teatercaféet och den i förväg upphaussade konserten med norrmannen Paal Flaata och ännu en lågmäld höjdpunkt på festivalen. Känsligt, känsligt tog Paal oss med på en resa där varje låt var mer avskalad än den andra. Ibland avbrutna med lite mer tempoladdade låtar.
40 minuter på scen var naturligtvis alldeles för kortfattat för en artist med så mycket material i bagaget. Men han fick också göra några extralåtar utanför den stipulerade speltiden, bland annat "Folsom prison blues".
Vi hängde kvar på Caféet och jag fick ännu en gång bevis för att Johan Örjansson med band har något stort på gång även på scen. Och när det stämde som det gjorde framåt kl 1 i fredagsnatt är den här akten mogen för de riktigt stora scenerna.
/ Håkan
Live at Heart-festivalen rivstartade
Vidar flyttade in i mitt hjärta
<< | September 2012 | >> | ||||
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö |
1 | 2 | |||||
3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 |
10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 |
17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 |
24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 |
Ove 15/09: Kolla också gärna in Bottle Rockets: Songs of Sahm...
Silja 5/09: Har du en riktigt bra idé om hur man tar bort ekot i kyrkor? Då är du nära e...
Anders Jakobson 4/09: Vilken hyllning! Tack och bock! ...
per 31/08: Jag älskade 50/50 från och med första lyssningen, bortsett ifrån de två sis...
Thomas 30/08: Hej Håkan. Jag tror vi hörde olika låtar. Jag hörde Satelliter och rakete. D...
Johan S 3/08: Håller med, tack för tipset Håkan!...
Silja 31/07: Var finns scenen sonheter Innergården?...
Olle Unenge 31/07: ”Men jag var mycket äldre då. Jag är yngre än då nu.”...
Ralph Svalander 7/07: Så kul att läsa detta. Jag var där. Har funderat på när det var. Trodde 71...
Silja 2/07: Ingen The Weight utan mitt önskemål!...


Kommentarer till blogginlägget:
(instämmer i dina omdömen om Flaata och Örjansson också...)Svar:
Tack, Hans.