Blogginlägg från 2008-03-24
”Money”
BARRETT STRONG: Money (that’s what I want) (Tamla 54027)
Den här låten, som i sin enklaste form är en skamlös hyllning till girighet, skulle bokstavligen komma att ändra pophistorien. Dessutom bli en av Beatles mest hyllade coverlåtar. En låt som även Rolling Stones kom att spela in.
Låten skrevs ursprungligen av Berry Gordy och var verkligen en bön för mer pengar. Berry, senare president för den stora Motown-koncernen, var vid den här tiden en fattig man med ett stort underhåll att betala till sin förra hustru. ”Money” kom att ändra allt.
Den blev låten som kom att få hela skivbolaget på fötter och ett stort startkapital för Berry personligen. Som han senare kom att investera i grupper, artister, låtskrivare och producenter. Med en av världens största låtskatter och hits som följd.
I augusti 1959 släpptes den här singeln på Tamla-etiketten (som introducerats i januari samma år) med en lokal sångare, Barrett Strong. Den blev skivbolagets första riktiga hit med en andraplats på R&B-listan. Och pengarna började rulla in…
Gordy skrev låten med en sekreterare på skivbolaget, Janey Bradford. De hade redan samarbetat på två låtar på Jackie Wilsons första album.
Det blev Barrett Strongs enda hitlåt som sångare. Däremot skulle han några år senare dyka upp som mycket framgångsrik textförfattare i Motown-organisation. Tillsammans med producenten och kompositören Norman Whitfield kom han att skriva otroligt många klassiska låtar åt bland annat Gladys Knight & the Pips, Temptations, Edwin Starr och Marvin Gaye.
”I heard it through the grapevine”, ”War”, ”Ball of confusion” och ”Cloud nine” är några av Whitfield-Strong-teamets mest kända låtar.
Strongs “Money” gavs även ut i mars 1960 på Anna-etiketten. Ett skivbolag som hade startats av Berry Gordys syster Gwen och fått sitt namn efter ytterligare en syster.
Strongs version var i sig inget klassiskt verk. Ganska slappt och slarvigt med konventionella handklappningar och en inte fullt så markerad tamburin.
Då skulle låten få en betydligt bättre och mer handfast tolkning några år senare när The Beatles spelade in den. ”Money” fanns med i Beatles liverepertoar redan 1960 och fram till 1965. I boken ”En revolution i huvudet” beskriver Ian MacDonald skivinspelningen med Beatles så här målande:
”The Beatles version är tät, otålig och drivs på av skärande gitarrer : en inkarnation av det tidiga sextiotalets beatmusik. Man kan höra två av de främsta rock’n’roll-röster som kommit fram utanför Amerika sjunga för full hals: McCartney vrålande överstämman i bakgrundskören, Lennon rytande melodin med en guttural vildsinthet som till och med går utöver vad han brukar prestera”.
Ord och inga visor!
Även Rolling Stones spelade in låten 1963, dock efter Beatles, och gav ut låten på en EP samma år.
Barrett Strong lämnade Motown när bolaget flyttade till Los Angeles 1972. Försökte sig på en ganska misslyckad sångkarriär men valdes 2004 in i Songwriters Hall Of Fame.
/ Håkan
<< | Mars 2008 | >> | ||||
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö |
1 | 2 | |||||
3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 |
10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 |
17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 |
24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 |
31 |
Johan S 25/11: En riktigt gammal favorit!...
Björn 21/11: Hej Håkan! Som jag läser det har du inte blandat ihop något. "Geordie-sånga...
Peter 17/11: Haha, keep up the good work!...
Peter 17/11: Nu har du nog blandat ihop det... Brian Johnson sjöng inte i Guns´n Roses, men...
Ove 15/09: Kolla också gärna in Bottle Rockets: Songs of Sahm...
Silja 5/09: Har du en riktigt bra idé om hur man tar bort ekot i kyrkor? Då är du nära e...
Anders Jakobson 4/09: Vilken hyllning! Tack och bock! ...
per 31/08: Jag älskade 50/50 från och med första lyssningen, bortsett ifrån de två sis...
Thomas 30/08: Hej Håkan. Jag tror vi hörde olika låtar. Jag hörde Satelliter och rakete. D...
Johan S 3/08: Håller med, tack för tipset Håkan!...


Kommentarer till blogginlägget: