Blogginlägg från 2008-08-15

Ännu ett Beatles-tema i Mojo

Postad: 2008-08-15 08:02
Kategori: Blogg

Mojos septembernummer lanseras som ”White Album Anniversary Edition” och har The Beatles på omslaget. Ett välkänt och säkert knep för att locka fler köpare av tidningen. Det är en känd erfarenhet bland de engelska musikmagasinen att har man Beatles på omslaget säljer tidningarna mycket bättre.
   Ett vitt tonat fotografi på Beatles 1968 pryder omslaget och sidorna 78 till 93 handlar om dubbelalbumet ”The white album”. Första halvan av den klassiska (pophistoriens bästa, om ni frågar mig!) skivan beskrivs ingående låt för låt, hur den turbulenta inspelningen gick tilll, Yoko Ono berättar och ytterligare några kommentarer från artister.
   Dessutom är temat på skivan, som följer med månadens Mojo, också ”The white album”. Bakom titeln ”The white album, recovered” döljer sig 17 covers på de låter som fanns på albumets första skiva. Få raka versioner och desto fler äventyrligt experimentella och nymodiga tolkningar. Intressantare än bra, är min recension.
   Artistskaran är tämligen okänd, med namn som Liz Green, Lau, Big Linda, Gabriella Cilmi och The Suppliers. Ron Sexsmith gör dock ett inhopp i ”The continuing story of Bungalow Bill”.
   Turnéintervjuer med R.E.M. , intervju med Randy Newman, reportage om återföreningen av X-Ray Specs, intervjuer med Marianne Faithfull och Teddy Thompson, Linda och Richard Thompsons son, är övrigt innehåll i månadens Mojo.

/ Håkan




10 år (90)
Beatles (60)
Blogg (501)
Feber (5)
Filmklipp (131)
Jul (77)
Konserter (242)
Krönikor (173)
Larm (20)
Listor (54)
Maxi12" (35)
Minns (164)
Örebro (96)
Pubrock (13)
Stiff (49)

<< Augusti 2008 >>
Ti On To Fr
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Ove 15/09: Kolla också gärna in Bottle Rockets: Songs of Sahm...

Silja 5/09: Har du en riktigt bra idé om hur man tar bort ekot i kyrkor? Då är du nära e...

Anders Jakobson 4/09: Vilken hyllning! Tack och bock! ...

per 31/08: Jag älskade 50/50 från och med första lyssningen, bortsett ifrån de två sis...

Thomas 30/08: Hej Håkan. Jag tror vi hörde olika låtar. Jag hörde Satelliter och rakete. D...

Johan S 3/08: Håller med, tack för tipset Håkan!...

Silja 31/07: Var finns scenen sonheter Innergården?...

Olle Unenge 31/07: ”Men jag var mycket äldre då. Jag är yngre än då nu.”...

Ralph Svalander 7/07: Så kul att läsa detta. Jag var där. Har funderat på när det var. Trodde 71...

Silja 2/07: Ingen The Weight utan mitt önskemål!...

Jag är född 1952. Skrev min första recension i januari 1970. Har medverkat regelbundet i Nerikes Allehanda i över 45 år med recensioner, krönikor, artiklar och intervjuer. I nästan samtliga fall har det handlat om musik och ur mitt långa liv som skribent har jag hämtat många anekdoter som kommer förekomma här. Med popmusikens historia som grund berättar jag också om egna erfarenheter under den långa resan. Från 50-talet till idag. Plus utförliga recensioner av både konserter, skivor, dvd och böcker. Vill du/ni få er senaste skiva recenserad? Mejla mig, så får ni adress. Håkans Pop hade premiär 22 augusti 2007 och har sedan fyllts på med både nyskrivna artiklar och arkivmaterial från 1971 och framåt. E-posta mig.