Blogginlägg
"När tiden stannar"
NÄR TIDEN STANNAR
Regi: Stefan Berg
(Bio Roxy, Örebro, 94 min)
WILMER X HAR UNDER MÅNGA DECENNIER dominerat den rockiga livescenen i Sverige och nu lockas bandets publik även till biosalongerna där Stefan Bergs dokumentär om det skånska rockbandet visas. En musikfilm med dels väldigt mycket musik men också mycket historia med många slagkraftiga repliker och minnesbilder.
För mig som har upplevt bandet live sexton gånger, från Rockmagasinet på 80-talet till senast på Malmöfestivalen 2023, är filmens musikaliska detaljer ingen överraskning men är naturligtvis det huvudspår som Berg följer. Korta energiska filmklipp, både professionella tv-klipp till privata primitiva super-8-upptagningar, från bandets hela karriär. Ibland mixade tillsammans i en och samma låt som ger filmen både tempo och en intressant bild på bandets utveckling och uppseendeväckande konstanta sound.
Historien om Wilmer X är synnerligen efterlängtad och den tar sig från Malmös gråa 70-tal, när bandet bildades och var på gränsen mellan punk och blues, hatade progg och jazzfusion, och hamnade i en rock'n'roll-osande verklighet. Vi får aldrig veta att bandets första formation hette Wilmer Pitt men vi får bilder och information om originalmedlemmarna Nisse Hellbergs och Jalle Lorenssons första bandkollegor.
”När tiden stannar” är en underhållande film om ett band vars medlemmar fortfarande brinner för sin musik. Filmens aktuella intervjuer är gjorda från 2018, när bandet firade 40 år och gjorde stor comeback på scen (Malmöfestivalen inför uppskattningsvis 20 000 åsksådare) efter 13 år lång paus.
Det är många intima och privata förhållanden som kommer till tals när låtordning och annat diskuteras utan att alla är överens. En fin och exklusiv inblick bakom scenen och även i övrigt ger både Nisse, Jalle, trummisen Sticky Bomb (ser tuffare ut idag som 60-plussare än på det tidiga 80-talet), basisten Thomas Holst och även gitarristen Janne Lindén sina egna och personliga vinklingar om livet som Wilmer X-medlem.
Kanske hade filmen blivit ännu mer ”dramatisk” om gamla medlemmar fått berätta sina minnen men filmen koncentrerar sig kring dagens Wilmer X-upplaga, som nog är bandets allra bästa, och blir en fin berättelse om både dåtid och nutid.
Och det är kanske så att filmens viktigaste del är Nisse Hellberg och bandets nuvarande styrka och filmens stora huvudroll ty inspelningen av comebackalbumet ”Mer för dina pengar” (2022) följs på nära håll. Vi ser en heltaggad kvintett gå in i studion och resultatet blev mer än lyckat, ett sedvanligt starkt Wilmer X-sound och ett dussin Nisse Hellberg-låtar av absolut högsta kvalité.
/ Håkan
Compilation: Nuggets
Biljett: Ron Sexsmith 1999
<< | Mars 2025 | >> | ||||
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö |
1 | 2 | |||||
3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 |
10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 |
17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 |
24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 |
31 |
Björn 3/03: Hej Håkan. Tack för de orden om D.J. Tumme upp, för liknelsen med Mick Jagge...
Kjell J 31/01: Texten är förstås skriven 1980, Men ursäkta gnället och/eller pekpinnen, Ro...
Jarmo Tapani Anttila 31/01: Lustigt, har precis läst färdigt boken Too Much Too Young, The 2 Tone records ...
Anne-Lie Dahl Parkegren 16/01: Hej! Jag, en tjejkompis och lilla syrran var på hans konsert. Tror vi satt på...
Peter Jönsson 1/01: Hej Håkan, Bra och nykter recension av Indoor Safari. (Tror emellertid att Nic...
Per Magnusson 29/12: Hej, ang svenska The Howlers inspelning av "Susie Q", som var b-sida på deras e...
Torsten Ståhlberg 29/12: Ang. SAM & DAVE/PERCY SLEDGE/ARTHUR CONLEY/TENDERS: Idrottshuset 25/10 1967. P...
Jan Boholm 13/12: Den här plattan gjorde mig glad, varm och trygg! Har gillat hans lågmälda pla...
Tomas Skagerström 18/11: Håkan Pop, snyggt skrivet. Håller med dig./Tomas ...
Anders Welander 19/10: The Howlers från Kristianstad spelade in Suzie Q före både Rolling Stones och...


Kommentarer till blogginlägget: