Blogginlägg
”Snackbar blues”
Den här recensionen publicerades ursprungligen i Nerikes Allehanda 12/10 2006.
Nisse Hellberg
Snackbar blues
(Amigo/Bonnier Amigo)
Wilmer-Nisses soloskivor, som av en händelse kommer var sjätte år, har en förmåga att vara lite mer lössläppta än bandets hårt koncentrerade verk. Men soloskivorna tenderar också i all sin spontanitet bli ojämna i sin svåra balans mellan tradition och personlighet. Här rullar det på i tämligen vana hjulspår. Rockabilly, Chuck Berry-rock och mer bluesig rock. Där de sedvanligt smarta texterna och den helt egna accenten är Nisses stora fördelar.
Musikaliskt plöjer Nisse fåror med djupa rötter i musikhistorien och när han vid väldigt få tillfällen, "En man för varje öppet hak" är ett härligt undantag, flyttar utvecklingen framåt så är skivan i övrigt väldigt förutsägbar och faktiskt även snäll och avvaktande.
På coverlåtarna "Lyckliga gatan" och "Trettifyran" finns en misstanke om att han sneglar mot den breda svenska dansbandspubliken och den långa raden av Refreshments-lyssnare eller, vad värre är, att han har siktat in sig mot Bingolotto. Så miserabelt är givetvis inte resultatet i helhet ty låtar som "Tufft jobb", "Kärlekens express", "Grön december" och "Söderns största hopp" håller, trots allt, god Wilmer-klass.
Och den magnifika balladen "Vår egen stad" doftar både Gunnar Wiklund och smäktande nostalgi.
/ Håkan
En fullständigt fulländad Neil Young-konsert
Ännu finns det magi i de gamla skivspåren
<< | Oktober 2006 | >> | ||||
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö |
1 | ||||||
2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 |
9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 |
16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 |
23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 |
30 | 31 |
Björn Stein 9/05: Tack för den resan, Håkan! Ser redan fram mot att läsa om nästa äventyr som...
Jan Lennell 8/05: Beatles platta på 1:a platsen..ingen högoddsare :). Ber att få tacka för en ...
Peter Lundmark 6/05: Tack för en spännande och rolig resa, har fått plocka fram skivor man inte ly...
Hans 6/05: Har varit kul följa dina favoriter, även om jag inte hållit med dig. Däremot...
Mikael Bodin 5/05: Lundell måste ha gjort unikt många dubbelalbum :) Skulle man göra en lista av...
Mikael Bodin 5/05: Tack för en inspirerande recension av en klassiker. Själv velar jag ständigt ...
Björn 1/05: Waterboys, Jackson Brown, Beatles...
Peter 29/04: Håller fullständigt med dej, Lundells bästa med "Ryggen fri" som höjdpunkt!...
Bengt Gustafsson 22/04: Hej Warren Zevon är mycket underskattad! Räknar in fem LP i min samling. Det...
Jan Lennell 18/04: Kul med din uppskattning av denna fantastiska artist! Appropå producenten Kjell...


Kommentarer till blogginlägget: