Blogginlägg från 2023-11-10
Covers: The Supremes
THE SUPREMES: Produced & Arranged by Jimmy Webb (Motown, 1972)
DET HÄR ÄR ETT BESYNNERLIGT ALBUM utan att vara varken historiskt eller fantastiskt men ändå väldigt intressant. 1972 var tjejtrion The Supremes en ganska anonym grupp utan större listframgångar. Den stora profilen Diana Ross hade lämnat gruppen två år innan, ersattes av Jean Terrell som tog solopositionen, och våren 1972 försvann gruppens sista kända namn, Cindy Birdsong. Kvar var i alla fall sångerskan Mary Wilson som sedan Supremes bildades haft en biroll men nu fick chansen att blomma upp.
Albumet med den ganska märkliga titeln ”Produced & Arranged by Jimmy Webb” är på många sätt just besynnerligt. Jag har länge tyckt att Jimmy Webb har varit en av musikvärldens mest geniala låtskrivare, på ytan kanske hans låtar och melodier känns banala men när de ska analyseras innehåller de otroliga berättelser och melodier på ren evergreennivå. Kanske inte så påfallande på just det här albumet som ändå innehåller många intressanta detaljer.
På ett helt annat sätt är det här albumet annorlunda och udda för att vara utgivet på Motown där låtskrivare och producenter, anställda på skivbolaget, sedan 60-talet alltid hade varit ansvariga för innehållet. För andra gången i sin karriär fick Jimmy Webb samarbeta med Supremes på skiva. Webb hade nämligen låtskrivarkontrakt 1965 med Motown redan som 17-åring och skrev bland annat ”My Christmas tree” till en julskiva med Supremes.
Men här, sju år senare, fick Webb ansvaret att både arrangera och producera och bidra med en majoritet låtar till Supremes album. Tjejtrion hade vid den här tidpunkten små kommersiella framgångar och letade nya vägar till topplistan. Och gav ut ett album som doftade mer Jim Webb än Motown. Förvisso intressant men som helhet inget riktigt lyckat album fast några enskilda låtar står ut.
I Jean Terrell hade Supremes fått en stark men inte så personlig röst. Med en gäll stämma låter hon forma de flesta låtar likadant. I längden lite för enformigt fast de är snyggt arrangerade med tjocka stråkar av Webb. Låtarna som höjer kvalitén är ”5:30 plane”, ”Once in the morning” (duett med Webb) och Nilssons låt ”Paradise” som tar upp kampen med Ronettes-originalet.
Till slut tröttnar jag lite på Terrells stämma och det blir en lättnad att höra Mary Wilson sjunga den mycket fina balladen ”I keep it hid” med lite lugnare självförtroende.
Side 1
A1. I Guess I'll Miss The Man (From The Broadway Musical Pippin) (Stephen Schwartz) 2:40
Original.
A2. 5:30 Plane (Jimmy Webb) 3:52
1968. Singel med Picardy.
A3. Tossin' And Turnin' (Bobby Lewis/Malou Rene) 3:55
1961. Singel med Bobby Lewis - Orchestra conducted by Joe Rene.
A4. When Can Brown Begin (Jimmy Webb) 3:15
1972. Från albumet "Letters" med låtskrivaren.
A5. Beyond Myself (Jimmy Webb) 3:27
1970. Från albumet "Revelation" med Revelation.
A6. Il Voce Di Silenzio (Silent Voices) (Elio Isola) 3:35
1968. Singel med Tony Del Monaco.
Side 2
B1. All I Want (Joni Mitchell) 3:40
1971. Från albumet "Blue" med låtskrivaren.
B2. Once In The Morning (Jimmy Webb) 2:50
1972. Från albumet "Letters" med låtskrivaren.
B3. I Keep It Hid (Jimmy Webb) 3:07
1968. Från albumet "Jim Webb sings Jim Webb" med Jim Webb.
B4. Paradise (Harry Nilsson) 4:10
1966. B-sida på singel ("Past, Present And Future") med The Shangri-Las.
B5. Cheap Lovin' (Jimmy Webb)
1969. Från albumet "Sunshower" med Thelma Houston.
/ Håkan
<< | November 2023 | >> | ||||
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | ||
6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 |
13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 |
20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 |
27 | 28 | 29 | 30 |
Johan S 25/11: En riktigt gammal favorit!...
Björn 21/11: Hej Håkan! Som jag läser det har du inte blandat ihop något. "Geordie-sånga...
Peter 17/11: Haha, keep up the good work!...
Peter 17/11: Nu har du nog blandat ihop det... Brian Johnson sjöng inte i Guns´n Roses, men...
Ove 15/09: Kolla också gärna in Bottle Rockets: Songs of Sahm...
Silja 5/09: Har du en riktigt bra idé om hur man tar bort ekot i kyrkor? Då är du nära e...
Anders Jakobson 4/09: Vilken hyllning! Tack och bock! ...
per 31/08: Jag älskade 50/50 från och med första lyssningen, bortsett ifrån de två sis...
Thomas 30/08: Hej Håkan. Jag tror vi hörde olika låtar. Jag hörde Satelliter och rakete. D...
Johan S 3/08: Håller med, tack för tipset Håkan!...


Kommentarer till blogginlägget: