Blogginlägg
Refreshments konsert
Den här recensionen publicerades ursprungligen i Nerikes Allehanda 29/2 2002.
KONSERT
THE REFRESHMENTS
El Sombrero, Örebro 27/2 2002
Refreshments på ett välfyllt och stundtals vilt dansande El Sombrero var ett välkommet återbesök. En gång i tiden spelade de fem gånger om året i den här stan men har på sistone åkt Örebro förbi på sina oändliga turnéer.
För ett ögonblick hade jag glömt bort att deras genuint effektiva rockmusik är så underhållande och totalt avväpnande. Men lever man efter parollen "it's gotta be both rock and roll", som detta eminenta Gävleband gör, blev det inte överraskande hög trivselfaktor på framträdandet i onsdagskväll.
Man kan i Refreshments fall inte diskutera utveckling och framåtskridande, deras styrka är ju att de står med alla sina fötter i den traditionella pop- och rockmusiken, men ändå kändes tajte trummisen Mats Forsbergs återkomst och bastante pianisten Johan Blohms inträde som en liten men värdefull energikick.
Senaste "Greatest hits"-skivans låtar formade också stora delar av liverepertoaren plus naturligtvis ännu fler läckra nedslag i deras numera imponerande skivproduktion.
Men det betyder heller inte per automatik att de kan fylla två långa set på närmare två timmar utan att det på sina ställen kändes lite upprepande och lite förutsägbart.
Men står man mitt i paradiset och blir uppslukad av världens enklaste rockmusik så är det heller inte så konstigt att ett enda stort brett leende överträffar alla analyser.
/ Håkan
Jag kanske har hört för mycket
Johnny Cash lever! Länge leve Johnny Cash!
<< | Mars 2002 | >> | ||||
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö |
1 | 2 | 3 | ||||
4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |
11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 |
18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 |
25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 |
Janne Lennell 3/06: Avundsjuk på att du har Kjells album...vill ha :)..men grattis till dig!...
Peter 31/05: Nu var det väl så att Tony Bourge var gitarrist och Phillips var trumslagare? ...
Johan S 13/05: Det här blir en resa i min smak! Underbart! Har lyssnat på Linda otroligt myc...
Björn 11/05: There are 2 Kinds of Men in This World…Those who have a crush on Linda Ronstad...
Björn 11/05: Tack för den, som Magnus brukade säga efter avslutad låt. Ett nöje att få t...
Niclas 4/05: Hej Håkan, Farsan visade mig Pugh på tidigt 2000-tal då var jag blott en ...
Björn 3/04: Lite räknefel, det är självklart 40 år mellan 1980 och 2020, inte bara Billy...
Björn 3/04: Blir både glad och sorgsen, när jag läser #11. Magnus, saknad men aldrig glö...
Jan Lennell 30/03: John Hiatt! En klar favorit. Tycker albumet "Warming up to the ice age" håller ...
Claes Janson 20/03: Hej Håkan! Kul att läsa om Baltik. Jag ska snart ta farväl av min 4 år äld...


Kommentarer till blogginlägget: