Blogginlägg från 2024-11-25
Compilation: Heads together first round

"Heads together first round" (Vertigo, 1971)
MIN SERIE MED OLIKA SAMLINGSALBUM pendlar mellan konventionella och mindre spännande samlingar och skivor som har införskaffats av väldigt exklusiva skäl och därmed står i skivhyllan på utvald plats. ”Heads together first round" är just ett sådant album som på en låt riktar sig till finsmakare av pubrock i allmänhet och Mickey Jupp-älskare i synnerhet.
Jag har tidigare i Compilation-serien under hösten snuddat vid mer eller mindre exklusiva detaljer i ämnet på olika skivor. Som exempelvis livelåtarna med Tyla Gang på ”Bezerk times”, den udda Jupp-inspelningen på ”Can't start dancin'”, den ultimata pubrockgruppen Ducks Deluxes skivdebut på ”Christmas at the Patti” och den udda George Harrison-inspelningen på ”Greenpeace”-samlingen.
Den här gången har albumet ännu en gång Mickey Jupp-koppling, ty hans band Legend medverkar med en låt, ”Foxfield junction”, som fram till 2007 inte fanns utgiven i något annat sammanhang. Då släpptes den som extraspår på återutgivningen av Legends första album, ”Legend”, där den lite märkligt har fått copyright-året 1969. En fantastisk låt i all sin anspråkslösa form.
När vi 2014 reste till Boot i Cumbria, där Mickey Jupp skulle fira sin 70-årsdag, passerade vi platsen Foxfield i södra Cumbria och ville gärna placera låttiteln just där men han påpekade snabbt att han hade skrivit låten flera år innan han 1983 flyttade till Cumbria. Så var det med den saken.
Samlingen ”Heads together first round”, som släpptes mellan Legends andra album med den inofficiella titeln ”The Red Boot album” och det tredje albumet ”Moonshine” (båda 1971), vill i första hand koncentrera på låtskrivare men i tio fall av tretton är det faktiskt grupper som framför låtmaterialet.
Med en tålamodskrävande musikalisk spännvidd som pendlar mellan engelsk progrock (Jade Warrior som fick sitt genombrott några år senare på skivbolaget Island), mer prog (Sunbird), schlagerdoftande Jimmy Campbell, redan rutinerade folkmusikgruppen Magna Carta, folkmusiklegenden Martin Carthy, engelsk psykedelisk pop (Nirvana), blues/jazz (John Dummer), afrorock (Assagai), hillbillyrock (Daddy Longlegs), hårdrock (Clear Blue Sky), folkmusik (Tudor Lodge), singer/songwriter Pete Atkin och mer pop (Lassoo).
En minst sagt brokig blandning musik med grupper (Sunbird och Lassoo) som ibland inte kom längre än den här skivan fast framtidutsikterna på skivomslaget målades upp som mycket positiva. Mickey Jupps Legend-låt står ut och är skivans definitiva höjdpunkt.
SIDE A
Jade Warrior: Telephone Girl
Sunbird: Brother Bird
Jimmy Campbell: Lonely Norman
Magna Carta: Good Morning Sun
Martin Carthy: Cold, Haily, Windy Night
Nirvana: Home
John Dummer's Famous Music Band: Nine By Nine
SIDE B
Assagai: Cocoa
Daddy Longlegs: Gambling Man
Clear Blue Sky: Bird Catcher
Tudor Lodge: Willow Tree
Pete Atkin: Beware Of The Beautiful Stranger
Legend: Foxfield Junction
Lassoo: Brothers
/ Håkan
| << | November 2024 | >> | ||||
| Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö |
| 1 | 2 | 3 | ||||
| 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |
| 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 |
| 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 |
| 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | |
Åke 7/01: Roligt att läsa, jag var på den konserten och tog en hel del bilder. Kom att s...
Valbobo61 21/11: Fire är ju en riktig rökare (HaHa). En av mina absoluta favoritlåtar, Red Cad...
Silja 6/10: Arrival heter instrumentallåten. Fin melodi som jag känner igen med en annan t...
Peter 26/09: Jag liksom alla journalister då tyckte Stockholm 1988 var mycket bättre. Jag l...
Jerker Emanuelson 29/08: Kul att ses! Du skriver att Bob hade olika kompband på de andra spelningarna me...
Tomas Skagerström 14/08: Hej "Håkanpop". Kul att hittat till din sida./tegelgubben....
Håkan Gustavsson 16/06: Vilket kul och bra initiativ! Ser verkligen fram emot lite inspiration och för...
Björn 3/03: Hej Håkan. Tack för de orden om D.J. Tumme upp, för liknelsen med Mick Jagge...
Kjell J 31/01: Texten är förstås skriven 1980, Men ursäkta gnället och/eller pekpinnen, Ro...
Jarmo Tapani Anttila 31/01: Lustigt, har precis läst färdigt boken Too Much Too Young, The 2 Tone records ...
Jag är född 1952. Skrev min första recension i januari 1970. Har medverkat regelbundet i Nerikes Allehanda i över 45 år med recensioner, krönikor, artiklar och intervjuer. I nästan samtliga fall har det handlat om musik och ur mitt långa liv som skribent har jag hämtat många anekdoter som kommer förekomma här. Med popmusikens historia som grund berättar jag också om egna erfarenheter under den långa resan. Från 50-talet till idag. Plus utförliga recensioner av både konserter, skivor, dvd och böcker.
Vill du/ni få er senaste skiva recenserad? Mejla mig, så får ni adress.
Håkans Pop hade premiär 22 augusti 2007 och har sedan fyllts på med både nyskrivna artiklar och arkivmaterial från 1971 och framåt.
E-posta mig.
Kommentarer till blogginlägget: