Blogginlägg från 2016-03-23
Proffsig konsert men på två stolar
Efter framgångarna under 1976-1978 med barnprogrammet Trazan & Banarne bildade Klasse Möllberg och Lasse Åberg 1980 studiobandet Electric Banana Band med Janne Schaffer och en mängd skickliga musiker. 1981 albumdebuterade EBB, som fortfarande var ett utpräglat studioband, men i samband med gruppens andra album, "Livet i regnskogarna", gav sig det stora omfattande bandet ut på sin första exklusiva turné.
Den här recensionen publicerades ursprungligen i Nerikes Allehanda 6/6 1984.
ELECTRIC BANANA BAND
Brunnsparken, Örebro 5 juni 1984
Trazan & Banarne har blivit Electric Banana Band och har åkt ut på sin första mycket exklusiva turné som under några veckor drabbar landet med sin personliga rockshow och udda familjeföreställning. På skiva riktar de sig nu åt en något äldre målgrupp och i sin iver att sitta på två stolar samtidigtfinns det risk för att de hamnar pladask mittemellan. På onsdagskvällen svek den konventionella rockpubliken påtagligt.
Det vill till att den unga publiken ska hänga med i de rent ekvilibristiska ordövningar som de nya låtarna är byggda kring. Där förlorar de i koncentration textmässigt men räddas givetvis av den visuella upplevelsen. Även om Trazan och Banarne är ersatta av Liarne (Klasse Möllberg) och Tigern (Lasse Åberg) så hade de inga problem att locka barnen till sig, både med mellansnack, allsång och roligt scenmanér.
Många barn gjorde säkert sin första rockkonsert och bättre introduktion kan jag knappast tänka mig. Kompbandet, med Janne Schaffer i spetsen, bestod av idel proffs som synbart tyckte det var kul att spela. Samspelet mellan de båda trumslagarna Åke Sundqvist och Per Lindvall var bara en av många musikaliska höjdpunkter.
Fast Electric Banana Band gjorde sin fjärde konsert någonsin och är något av debutanter var det ingen överraskning att Klasse Möllberg skötte snacket och roade både gammal och ung. När han mot slutet tog fram sin banangitarr och sjöng allsång med ungarna steg tempot ytterligare för att nå sin kulmen med hits som "Banankontakt" och nya "Zvampen".
Konserten ramades in av en imponerande scendekor, men högtalaranläggningen såg bättre ut än den lät. Allt medan Europafilms tv-kameror letade nya vinklar för en eventuell framtida tv-film.
Janne "Zebran" Schaffer, gitarr
Tommy "Geparden" Cassemar, bas
Peter "Pantern" Ljung, keyboards
Per "Giraffen" Lindvall, trummor
Klasse "Liarne" Möllberg - Sång
Lasse "Tigern" Åberg - Sång
Åke Sundqvist, trummor
The Banettes:
Annica Boller, sång
Maria Wickman, sång
Marianne Flynner, sång
/ Håkan
<< | Mars 2016 | >> | ||||
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | |
7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 |
14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 |
21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 |
28 | 29 | 30 | 31 |
Kjell J 31/01: Texten är förstås skriven 1980, Men ursäkta gnället och/eller pekpinnen, Ro...
Jarmo Tapani Anttila 31/01: Lustigt, har precis läst färdigt boken Too Much Too Young, The 2 Tone records ...
Anne-Lie Dahl Parkegren 16/01: Hej! Jag, en tjejkompis och lilla syrran var på hans konsert. Tror vi satt på...
Peter Jönsson 1/01: Hej Håkan, Bra och nykter recension av Indoor Safari. (Tror emellertid att Nic...
Per Magnusson 29/12: Hej, ang svenska The Howlers inspelning av "Susie Q", som var b-sida på deras e...
Torsten Ståhlberg 29/12: Ang. SAM & DAVE/PERCY SLEDGE/ARTHUR CONLEY/TENDERS: Idrottshuset 25/10 1967. P...
Jan Boholm 13/12: Den här plattan gjorde mig glad, varm och trygg! Har gillat hans lågmälda pla...
Tomas Skagerström 18/11: Håkan Pop, snyggt skrivet. Håller med dig./Tomas ...
Anders Welander 19/10: The Howlers från Kristianstad spelade in Suzie Q före både Rolling Stones och...
Mikael Wigström 13/10: Så fint skrivet,,har ju följt nick sedan han började,,och han är fortfarande...


Kommentarer till blogginlägget:
Mot slutet tyckte vi att det borde vara bättre drag på publiken så vi rocka loss och fick med barnen fram till scenkanten, ropa extranummer osv.
Klasse och Lasse tackade oss efteråt för att vi bröt isen. Örebropubliken var rikskänd som blyg och svår på 80:talet.
Skulle vara kul å se Filmen... jag fick Lindvalls EBB-linne.
Man var ju så van att träffa så många artister och musiker så man fattade aldrig hur stora/duktiga dom var för dom var alltid så vanliga & trevliga.
Svar:
Härlig anekdot. Tack!