Blogginlägg från 2011-12-16
Soundtracks: "Hearts of fire"
HEARTS OF FIRE (CBS, 1987)
Efter ett par-tre mindre intressanta soundtracks i min serie avslutar jag höstsäsongen med en i Bob Dylan-kretsar mycket omtalad skiva. ”Hearts of fire” var ett magnifikt fiasko som film men med tre udda exklusiva och specialinspelade Dylan-låtar har hela den här skivan blivit väldigt efterfrågad.
Filmen är till stora delar en musikfilm som kretsar kring en bedagad artist, spelad av Dylan i rollen som Billy Parker, som tar sig an en yngre sångerska, spelad av sångerskan Fiona Flanagan, som på turné träffar en yngre manlig artist spelad av den engelske skådespelaren och sångaren Rupert Everett.
Fiona hade inlett sin sångkarriär 1985 med sitt debutalbum och Everett gjorde en singel, ”Generation of loneliness”, samma år som ”Hearts of fire” släpptes.
Hela soundtracket omfattar låtar med de tre artisterna och är på det viset både unikt och ganska ovanligt. Musikaliskt är det däremot ojämnt och tämligen ordinärt på de flesta spåren inklusive Dylan-låtarna. Visserligen inte i närheten av samma katastrof som filmen påstås vara men förutom Dylan-spåren har skivan ett marginellt intresse.
Producenten Beau Hill, känd för sina samarbeten med tyngre namn som Ratt, Gary Moore och Alice Cooper, står för hela produktionen och det är genomgående ett väldigt typiskt 80-talssound med bombastiska arrangemang, ekodränkta trummor och vanligt förekommande syntar.
Fiona har en kompetent men opersonlig röst och hennes låtar, av vilka hon har varit med och skrivit titellåten, är typisk amerikansk radiohårdrock där mina tankar går till Heart och Roxette. Standardrock på gränsen mellan Joan Jett och Suzi Quatro med en envist wajlande sångerska.
Rupert Everett sjunger bättre än väntat men hans bidrag till soundtracket är ändå av kategorin lättglömda. Och när han ger sig på Soft Cells hitlåt ”Tainted love” utan att förändra någonting känns det ganska meningslöst.
Dylan då? Det börjar ganska piggt och offensivt med John Hiatts ”The usual”. Bra röst, en framträdande gitarr (Eric Clapton) och ett blås (New West Horns) som lyfter hela arrangemanget. ”Night after night” är ett skämt i 80-talsdiscotakt och Earth, Wind & Fire-inspirerat blås medan originallåten ”Had a dream about you, baby” är traditionell, bluesrockig och ospännande i strukturen. En låt och inspelning som skulle dyka upp på Dylans nästa album, ”Down in the groove”, fast i en annan mixning.
Även Ian Dury, Richie Havens och Ron Wood (som också spelar bas i kompbandet på skivan) har små roller i filmen.
Innehåll:
1. Hearts of Fire 3:45 - Fiona
2. The Usual 3:33 - Bob Dylan
3. I'm In It For Love 4:01 - Fiona
4. Tainted Love 3:09 - Rupert Everett
5. Hair of the Dog (That Bit You) 3:34 - Fiona
6. Night After Night 2:50 - Bob Dylan
7. In My Heart 3:20 - Rupert Everett
8. The Night We Spent on Earth 4:28 - Fiona
9. Had a Dream About You Baby 2:36 - Bob Dylan
10. Let the Good Times Roll 3:30 - Rupert Everett
/ Håkan
<< | December 2011 | >> | ||||
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö |
1 | 2 | 3 | 4 | |||
5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 |
12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 |
19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 |
26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 |
Kjell J 31/01: Texten är förstås skriven 1980, Men ursäkta gnället och/eller pekpinnen, Ro...
Jarmo Tapani Anttila 31/01: Lustigt, har precis läst färdigt boken Too Much Too Young, The 2 Tone records ...
Anne-Lie Dahl Parkegren 16/01: Hej! Jag, en tjejkompis och lilla syrran var på hans konsert. Tror vi satt på...
Peter Jönsson 1/01: Hej Håkan, Bra och nykter recension av Indoor Safari. (Tror emellertid att Nic...
Per Magnusson 29/12: Hej, ang svenska The Howlers inspelning av "Susie Q", som var b-sida på deras e...
Torsten Ståhlberg 29/12: Ang. SAM & DAVE/PERCY SLEDGE/ARTHUR CONLEY/TENDERS: Idrottshuset 25/10 1967. P...
Jan Boholm 13/12: Den här plattan gjorde mig glad, varm och trygg! Har gillat hans lågmälda pla...
Tomas Skagerström 18/11: Håkan Pop, snyggt skrivet. Håller med dig./Tomas ...
Anders Welander 19/10: The Howlers från Kristianstad spelade in Suzie Q före både Rolling Stones och...
Mikael Wigström 13/10: Så fint skrivet,,har ju följt nick sedan han började,,och han är fortfarande...


Kommentarer till blogginlägget: