Blogginlägg
"Help !"
Som ni ser på originaletiketten till höger så stavas det precis så: Help och ett mellanslag och sedan ett utropstecken. Exakt så. På singeln alltså, skivan som släpptes 23 juli 1965. Det var en fredag vilket betydde att jag redan på söndagen innan, i det här fallet 18 juli, fick höra den här fantastiska Beatles-låten första gången. Klas Burling på radioprogrammet Pop 65 Special hade för vana att spela Beatles nya singlar några dagar innan de gavs ut.
Just den spelningen den där söndagen minns jag tydligt. Det var ju faktiskt en mycket imponerande bra singel som Beatles släppte mitt i sommaren. Ett underbart intro där John Lennons nasala röst skriker ut sitt ”hjälp!”. En så effektiv start på en låt att jag idag har låten som ringsignal på min mobil.
Låten kom också att bli titellåt på Beatles nya film som skulle ha premiär 29 juli. Och några dagar senare, 6 augusti, släpptes Beatles femte album som även det hade titeln ”Help!”.
Men varken film eller album hade från början något namn så när filminspelningarna inleddes 24 februari 1965 hade den arbetsnamnet Beatles Two och under några veckor kallades den ”Eight arms to hold you”, ett påhitt av Ringo Starr. Innan John Lennon skrev ”Help!” och den spelades in på en enda dag, 13 april 1965. I vanlig ordning signerades låten Lennon-McCartney.
Låten skrevs av Lennon i hans hem i Weybridge, hade från början ett ordinärt balladtempo, lite åt Bob Dylan-hållet, som dock drevs upp under inspelningen.
Lennons beskrev låten senare som bokstavligen ett rop på hjälp. Han mådde vid tillfället inte bra efter tufft turnerande och ett äktenskap som knakade. Han har också rankat låtens betydelse:
- The only true songs I ever wrote were ”Help!” and “Strawberry Fields forever”. They were the ones I wrote from experience, not projecting myself into a situation and writing a nice story about it, which I always found phoney, sade han 1970.
/ Håkan
Jag borde ha besökt min framtid för 28 år sedan
#28: …och stora havet
| << | December 2007 | >> | ||||
| Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö |
| 1 | 2 | |||||
| 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 |
| 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 |
| 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 |
| 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 |
| 31 | ||||||
Silja 6/10: Arrival heter instrumentallåten. Fin melodi som jag känner igen med en annan t...
Peter 26/09: Jag liksom alla journalister då tyckte Stockholm 1988 var mycket bättre. Jag l...
Jerker Emanuelson 29/08: Kul att ses! Du skriver att Bob hade olika kompband på de andra spelningarna me...
Tomas Skagerström 14/08: Hej "Håkanpop". Kul att hittat till din sida./tegelgubben....
Håkan Gustavsson 16/06: Vilket kul och bra initiativ! Ser verkligen fram emot lite inspiration och för...
Björn 3/03: Hej Håkan. Tack för de orden om D.J. Tumme upp, för liknelsen med Mick Jagge...
Kjell J 31/01: Texten är förstås skriven 1980, Men ursäkta gnället och/eller pekpinnen, Ro...
Jarmo Tapani Anttila 31/01: Lustigt, har precis läst färdigt boken Too Much Too Young, The 2 Tone records ...
Anne-Lie Dahl Parkegren 16/01: Hej! Jag, en tjejkompis och lilla syrran var på hans konsert. Tror vi satt på...
Peter Jönsson 1/01: Hej Håkan, Bra och nykter recension av Indoor Safari. (Tror emellertid att Nic...
Jag är född 1952. Skrev min första recension i januari 1970. Har medverkat regelbundet i Nerikes Allehanda i över 45 år med recensioner, krönikor, artiklar och intervjuer. I nästan samtliga fall har det handlat om musik och ur mitt långa liv som skribent har jag hämtat många anekdoter som kommer förekomma här. Med popmusikens historia som grund berättar jag också om egna erfarenheter under den långa resan. Från 50-talet till idag. Plus utförliga recensioner av både konserter, skivor, dvd och böcker.
Vill du/ni få er senaste skiva recenserad? Mejla mig, så får ni adress.
Håkans Pop hade premiär 22 augusti 2007 och har sedan fyllts på med både nyskrivna artiklar och arkivmaterial från 1971 och framåt.
E-posta mig.
Kommentarer till blogginlägget: