Blogginlägg
Allt skulle bli bättre vid en flytt till Brunnsparken
Den här krönikan publicerades ursprungligen i Nerikes Allehanda i mars 2000.
Nyheten om att Slottsfestivalen i sommar eventuellt flyttar till Brunnsparken engagerar onekligen folk. Både negativt och positivt. Några ser möjligheterna i en flytt medan 3 av 4, i skrivande stund, förkastar det nya förslaget.
Området kring Slottet är knappast en perfekt eller naturlig plats för en musikfestival. Vi har många gånger klagat på stora scenens placering, de obekväma kullerstenarna under våra fötter och de begränsade publikplatserna framför vallgraven.
Ändå är motståndet mot en flyttning stort. Allt skulle bli bättre vid en flytt till Brunnsparken. De stora ytorna framför stora scenen kan svälja en storpublik där alla ser och hör bra. Den lilla alternativa scenen kan husera inomhus i Globen eller utomhus på grässlänten bortom. Det skulle sammantaget bli en mycket bättre festival. Ur musikalisk synpunkt.
Det fungerade exempelvis i somras när Kalas-turnén mellanlandade och verkligen drog folk i tusental till den gamla folkparken. Men vad jag förstår av debatten så är inte det musikaliska eller miljön det viktigaste. Tillgänglighet, motstånd till förändringar i allmänhet och den stora negativa klangen i Brunnsparkens namn är större skäl till alla skeptiska uppfattningar.
Denna gemytligt gröna oas och perfekta plats för konserter med sina naturliga scener räcker dock inte för att locka folk från stadskärnan till parken.
Hela folkparkstraditionen är nedläggningshotad så det är inte helt enkelt att locka massorna till parken. Men ett slagkraftigt program är givetvis grunden till ännu en kommersiellt lyckad festival.
Det är artisterna som gör festivalen och kan Hasse Hjort & Co lägga mindre pengar på staket och plank och mer på artisterna så finns det hopp. Och därmed håva in det bästa som Sverige har att erbjuda i artistväg plus eventuellt någon utländsk krydda så är jag övertygad om att Slottsfestivaltraditionerna kan få en naturlig men lite annorlunda fortsättning i det lummiga Brunnsparken.
/ Håkan
Blå Tåget konsert
Minnen av de klassiska konserterna
<< | Mars 2000 | >> | ||||
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | ||
6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 |
13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 |
20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 |
27 | 28 | 29 | 30 | 31 |
Johan S 25/11: En riktigt gammal favorit!...
Björn 21/11: Hej Håkan! Som jag läser det har du inte blandat ihop något. "Geordie-sånga...
Peter 17/11: Haha, keep up the good work!...
Peter 17/11: Nu har du nog blandat ihop det... Brian Johnson sjöng inte i Guns´n Roses, men...
Ove 15/09: Kolla också gärna in Bottle Rockets: Songs of Sahm...
Silja 5/09: Har du en riktigt bra idé om hur man tar bort ekot i kyrkor? Då är du nära e...
Anders Jakobson 4/09: Vilken hyllning! Tack och bock! ...
per 31/08: Jag älskade 50/50 från och med första lyssningen, bortsett ifrån de två sis...
Thomas 30/08: Hej Håkan. Jag tror vi hörde olika låtar. Jag hörde Satelliter och rakete. D...
Johan S 3/08: Håller med, tack för tipset Håkan!...


Kommentarer till blogginlägget: