Blogginlägg
Örebro: Tingslagsgatan 3
MASTODONT MC
Tingslagsgatan 3 vintern 2021. Bakom staketet och grinden nere i källaren i Mastodont MC:s lokaler upplevde jag många konserter mellan 2009 och 2013.
HÖSTEN 2009 DÖK DET UPP EN OVANLIG och okonventionell konsertlokal i Örebro. Det var skivaffären Najz Prajz ägare Anders Damberg, ständigt på jakt efter nya konsertarrangemang, som inledde ett samarbete med mc-klubben Mastodont MC på öster i Örebro.
Under strikt privata förhållanden, köpt biljett erfordrades alltid, arrangerades konserter under några intensiva år i källarvåningen på Tingslagsgatan 3. Där, i ett övervägande industriområde, hade mc-klubben sin hemvist. Det var inledningsvis väldigt försiktigt marknadsfört och under de första åren tyckte Damberg att jag inte direkt skulle namnge mc-klubben som konsertplats när jag skrev om konserterna här på Håkans Pop. Därför har jag mellan 2009 och 2013 lite inkonsekvent namngivit konsertlokalen ibland som ”Privat” och ibland som ”Mastodont”.
2012 genomfördes en riktigt marknadsförd konsert på Mastodont, en återföreningsfestival för Rockmagasinet (”Rockmagasinet Returns”) med ett flertal klassiska namn på programmet, bland annat Lolita Pop, Athletic Arabs och New York-boende Bibi Farber, en konsertkväll som spontant och oplanerat avslutades med den amerikanska sångerskan Eilen Jewell.
Mastodont MC bildades i slutet av 90-talet och hade sin klubblokal på öster i Örebro fram till mitten av 10-talet då klubben flyttade till Lillån.
Foto: Anders ErkmanKarin Wistrand under Lolita Pops exklusivt tillfälliga återförening på Mastodont 2012.
EILEN JEWELL/MATHIAS LILJA & OLLE UNENGE 23/10 2009 Privat
RICK BROUSSARD'S TWO HOOTS AND A HOLLER/KRISTOFFER SJÖDAHL, MATHIAS LILJA & PETER LINDSTRÖM 5/2 2010 Privat
AGUSON & ÖSTRA ÅGATAN BAND/JOHN LINDBERG TRIO 5/3 2010 Privat
LOST BAYOU RAMBLERS 14/5 2010 Privat
ZOE MUTH & THE LOST HIGH ROLLERS/THE WAIT 24/2 2012 Privat
"ROCKMAGASINET RETURNS" LOLITA POP/ATHLETIC ARABS/THE MIDNIGHT RATTLESNAKES/BIBI FARBER & CONTAINER CLUB/ÖREBRO ORIGINAL PUNKS/EILEN JEWELL 19/5 2012 Mastodont
ISRAEL NASH GRIPKA/THE WAIT 21/6 2012 Mastodont
EILEN JEWELL/RICHARD LINDGREN 29/6 2013 Privat
/ Håkan
De 18 bästa albumen från 2021
Två veckor innan "allvaret" börjar
<< | Januari 2022 | >> | ||||
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö |
1 | 2 | |||||
3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 |
10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 |
17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 |
24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 |
31 |
Kjell J 31/01: Texten är förstås skriven 1980, Men ursäkta gnället och/eller pekpinnen, Ro...
Jarmo Tapani Anttila 31/01: Lustigt, har precis läst färdigt boken Too Much Too Young, The 2 Tone records ...
Anne-Lie Dahl Parkegren 16/01: Hej! Jag, en tjejkompis och lilla syrran var på hans konsert. Tror vi satt på...
Peter Jönsson 1/01: Hej Håkan, Bra och nykter recension av Indoor Safari. (Tror emellertid att Nic...
Per Magnusson 29/12: Hej, ang svenska The Howlers inspelning av "Susie Q", som var b-sida på deras e...
Torsten Ståhlberg 29/12: Ang. SAM & DAVE/PERCY SLEDGE/ARTHUR CONLEY/TENDERS: Idrottshuset 25/10 1967. P...
Jan Boholm 13/12: Den här plattan gjorde mig glad, varm och trygg! Har gillat hans lågmälda pla...
Tomas Skagerström 18/11: Håkan Pop, snyggt skrivet. Håller med dig./Tomas ...
Anders Welander 19/10: The Howlers från Kristianstad spelade in Suzie Q före både Rolling Stones och...
Mikael Wigström 13/10: Så fint skrivet,,har ju följt nick sedan han började,,och han är fortfarande...


Kommentarer till blogginlägget: