Blogginlägg

Intensivt ”sommarlov” väntar på Håkans Pop

Postad: 2021-05-19 07:56
Kategori: Blogg


Nu går solen upp för ett intensivt "sommarlov" på Håkans Pop.

I MÅNDAGS GICK DEN OFFICIELLA HÅKANS POP-säsongen 2020/21 i mål med avslöjandet av nummer ett på min favoritlista över Bästa Livealbum, Jackson Brownes ”Running on empty”. Men det blir varken tyst eller tomt på sidan framöver.
   Redan på måndag inleder jag en ny följetong där jag ska gå i ”fotspåren” efter alla mina kända konsertbesök i Örebro sedan 1971. Det blir åtskilliga ställen att berätta historien om, cirka 70-80 olika konsertplatser har jag lite slarvigt räknat till, och redovisa ett stort antal konsertupplevelser. Nu på fredag introducerar jag mer detaljerad information i ämnet på denna plats.

SOMMARMÅNADERNA FRAMÖVER KOMMER jag, på ett lite avslappnat sätt, ägna åt läsning, lyssning och lättja i en svårslagen kombination. Jag har under de senaste månaderna samlat på mig ett antal böcker, en majoritet har musikalisk koppling, som kräver koncentration och uppmärksamhet. Intressanta musikpoddar, exempelvis Poddkarusellen, Hundåren, Pop-poden Örebro och säkert flera till, ska jag också försöka lyssna ifatt under sommaren.
   Dessutom har jag lovat mig själv ett litet projekt att på Svt Play/Öppet Arkiv under några regniga dagar kolla igenom gamla svenska tv-program fyllda med musik: Bagen, Bälinge Byfest, Gig och kanske också lite modernare tv-historia i Studio Pop. Förvisso nostalgi men ändå musik-tv-historia för minnet.
   Allt kommer säkert resultera i skriverier på Håkans Pop om jag känner mig själv rätt och önskemålet om sommarens ren och skär lättja kanske flyger sin kos...      

SOM VANLIGT SÅ HÄR ÅRS HAR JAG även planer inför hösten på Håkans Pop och det kommer jag också ”leka med” under sommaren. Projektet bör sorteras in under avdelningen Mission Impossible men jag ska försöka rangordna den populära musikhistorien från 60-talet till det nyligen avslutade 2010-talet.
   Jag ska sammanställa en 150 album lång rangordnad lista på mina absoluta favoritskivor från ovannämnda decennier. Den tålamodskrävande listan börjar publiceras 16 augusti och den kommer helt och hållet ta Håkans Pop-sidan i anspråk tre dagar i veckan.
   En minst sagt inspirerande höst 2021 och vår 2022 väntar men först lite ”sommarlov”.

/ Håkan




10 år (90)
Beatles (60)
Blogg (495)
Feber (5)
Filmklipp (131)
Jul (77)
Konserter (241)
Krönikor (173)
Larm (20)
Listor (54)
Maxi12" (35)
Minns (161)
Örebro (96)
Pubrock (13)
Stiff (49)

<< Maj 2021 >>
Ti On To Fr
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

Peter 31/05: Nu var det väl så att Tony Bourge var gitarrist och Phillips var trumslagare? ...

Johan S 13/05: Det här blir en resa i min smak! Underbart! Har lyssnat på Linda otroligt myc...

Björn 11/05: There are 2 Kinds of Men in This World…Those who have a crush on Linda Ronstad...

Björn 11/05: Tack för den, som Magnus brukade säga efter avslutad låt. Ett nöje att få t...

Niclas 4/05: Hej Håkan, Farsan visade mig Pugh på tidigt 2000-tal då var jag blott en ...

Björn 3/04: Lite räknefel, det är självklart 40 år mellan 1980 och 2020, inte bara Billy...

Björn 3/04: Blir både glad och sorgsen, när jag läser #11. Magnus, saknad men aldrig glö...

Jan Lennell 30/03: John Hiatt! En klar favorit. Tycker albumet "Warming up to the ice age" håller ...

Claes Janson 20/03: Hej Håkan! Kul att läsa om Baltik. Jag ska snart ta farväl av min 4 år äld...

Silja 13/02: Lokalhistoria är kraftigt underskattat. Mera sånt!...

Jag är född 1952. Skrev min första recension i januari 1970. Har medverkat regelbundet i Nerikes Allehanda i över 45 år med recensioner, krönikor, artiklar och intervjuer. I nästan samtliga fall har det handlat om musik och ur mitt långa liv som skribent har jag hämtat många anekdoter som kommer förekomma här. Med popmusikens historia som grund berättar jag också om egna erfarenheter under den långa resan. Från 50-talet till idag. Plus utförliga recensioner av både konserter, skivor, dvd och böcker. Vill du/ni få er senaste skiva recenserad? Mejla mig, så får ni adress. Håkans Pop hade premiär 22 augusti 2007 och har sedan fyllts på med både nyskrivna artiklar och arkivmaterial från 1971 och framåt. E-posta mig.