Blogginlägg
Februaris bästa skivor
Månaden var kort men skakade ändå fram tre utmärkta skivor, samtliga av svenskt ursprung. Medan U2 svek så steg en rutinerad svensk sångare och gjorde sin bästa skiva på många, många år, en legendarisk svensk grupp gjorde storstilad comeback och ännu en ung svensk popsångerska överraskade.
MIKAEL WIEHE: Sånger från en skilsmässa (Warner Sweden)
Mikael Wiehes nya skiva ruskar verkligen om både textmässigt och musikaliskt. En man som genom hela sitt liv skrivit känslomässigt starka texter, ofta med politisk vinkel, tar här ett steg till med mycket personligt laddade texter om chocken när hans fru lämnade honom. Det är så underhållande att läsa så geniala formuleringar från en man som är så påverkad av hat och ilska. Produktionen av Johan Lindström förstärker sambandet mellan de ursinniga textraderna och arrangemangen.
PERSSONS PACK: Öster om Heden (Capitol/EMI)
Efter 14 års paus är Per Persson tillbaka med sitt Pack och det svänger välbekant om både de dragspelsvilda rytmerna och den hemvävda poesin. Samma raffinerade blandning av Clash och folkpop som när bandet tog landet med storm för tjugo år sedan. Det går naturligtvis inte att ge ut en sån här skiva varje år, då skulle lyssnaren tröttna, men efter så många år är den här skivan en underbar comeback.
JONNA LEE: This is Jonna Lee (Razzia)
Det talas om punk, det insinueras ruffig rock och en allt annat än snäll ljudbild i förhandsrapporterna men när jag sedan lyssnar är det i stort sett samma pop som vanligt när den talangfulla tjejen från Linköping blir bättre och bättre för varje skiva. Jonna kan som sångerska nu mäta sig med Nina Persson och Lisa Miskovsky och sångerna är inte heller långt efter. Från spröda singer/songwriter-låtar till några helt fantastiska popkaskader.
/ Håkan
STIFF#6: Billy Bremner
Tributes: Doc Pomus
<< | Mars 2009 | >> | ||||
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö |
1 | ||||||
2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 |
9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 |
16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 |
23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 |
30 | 31 |
Mattias 30/06: Sjukt bra platta på alla sätt och vis....
Mattias 30/06: Weld är bättre i mitt tycke....
Olle Nordgren 30/06: Som alltid när det gäller recensioner på Håkans Pop är det mycket välskriv...
Per Gotthardsson 22/06: Jag var där! Egentligen för att lyssna till Hiseman men lämnade lokalen helt ...
Jan Lennell 6/06: Var där och kommer ihåg att Fläskkvartetten var mäktigt imponerande! En exp...
Mikael Andersson 3/06: Det finns ännu en underskattad skiva på 90-talet 1994 Sånger Från Nedergård...
Björn Stein 9/05: Tack för den resan, Håkan! Ser redan fram mot att läsa om nästa äventyr som...
Jan Lennell 8/05: Beatles platta på 1:a platsen..ingen högoddsare :). Ber att få tacka för en ...
Peter Lundmark 6/05: Tack för en spännande och rolig resa, har fått plocka fram skivor man inte ly...
Hans 6/05: Har varit kul följa dina favoriter, även om jag inte hållit med dig. Däremot...


Kommentarer till blogginlägget: