Blogginlägg
Kim Larsen (1945-2018)
IDAG 30 SEPTEMBER 2018 NÅDDES VI av den sorgliga nyheten att den danske rockaren KIM LARSEN och den amerikanske bluesartisten Otis Rush har gått bort.
Mina upplevelser av Kim Larsen som artist var under 70- och 80-talet många utan att han direkt blev en stor personlig favorit. Däremot har han ändå genom åren satt oerhörda spår i musikhistorien med sina frejdigt danska poplåtar som inte så sällan innehöll smittande och gemytliga refränger.
Kim Larsens första steg i musikkarriären var som medlem och sångare i gruppen Gasolin som bildades redan 1969. Kvartetten framförde sin repertoar på nästan uteslutande danska fast de på flera skivor producerades av engelsmannen Roy Thomas Baker (Queen, Ian Hunter och Pilot) men soundet blev alltmer internationellt.
I februari 1978 hade jag nöjet att uppleva Gasolin live i Örebro. I ett välfyllt Idrottshuset bjöd de på en underhållande show med Larsen som frontfigur. Den internationella satsningen fick kommersiellt inget gehör, gruppen sprack och Larsen blev soloartist, flyttade till New York och skaffade sig ett amerikansk kompgäng, Jungle Dreams, under ledning av Joe Delia. Samarbetet resulterade i två album som var avsett för den internationella marknaden men sålde bäst i Danmark.
Två gånger, 1981 och 1982,0 gästade Larsen och bandet Örebro och bara några veckor efter besöket 1982 agerade de förband på Rolling Stones-galan på Ullevi.
Gasolin, solokarriär och svenska turnéer till trots är nog Kim Larsen namn mest känt för den mycket framgångsrika Mats Ronander-duetten "Gör mig lycklig nu" 1992 som återfinns på albumet "Himlen gråter för Elmore James". I original hade Kim Larsen givit ut låten på danska tillsammans med bandet Bellami som "Gør mig lykkelig". På albumet. Ronanders största kommersiella framgång, finns ytterligare en Kim Larsen-relaterad låt, det officiella bonusspåret "Only the winner goes to dinner" skriven av Kim och hämtad från en singel som Larsen/Ronander gav ut i Danmark 1991.
Även 1996, på Ronanders album "Innaför staden", samarbetade paret som låtskrivare på låten "Väntar på mirakel" som inte tillnärmelsevis blev lika uppmärksammad.
Kim Larsen avled 30 september 2018 till följd av prostatacancer.
/ Håkan
Otis Rush (1934-2018)
50-tal: #31. "I hear you knocking" (1955)
<< | September 2018 | >> | ||||
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö |
1 | 2 | |||||
3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 |
10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 |
17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 |
24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 |
Dan Jansson 25/01: Hej! Läser med nöje din artikel om Basse Wickman. Själv håller jag på med en ...
Håkan Gustavsson 13/01: Kanonplatta - fattar inte hur jag har missat det här? Wilmer X referenserna är k...
Sigge Lake 5/01: Jag köpte en dubbelcdskiva på Röda korset i Kalmar. The songs of Lennon & McCaet...
Bubba 30/12: Jayhawks låt ”Gonna be a darkness” är väl skriven ihop med Jakob Dylan, inte den...
Johan 30/12: Bra lista Håkan, här är mins 22 bästa: Primal Scream - Give Out But Don’t Giv...
Timmy Petersson 17/12: Såhär 12 år senare... men Lalla Hansson har ju även gjort fler bra översättnin...
Mikael Löwengren 11/12: SETLISTA Konserthuset, Örebro Torsdagen den 18 oktober 1979 1. Det var en m...
Mikael Löwengren 11/12: SETLISTA Konserthuset, Örebro Tisdagen den 14 oktober 1980 1. Natt (ensam m...
Lennart Ahlgren 5/12: Gjorde de fler turnéer? För jag vill minnas att jag såg de i Lund men då var äve...
Lars Kärrbäck 1/12: Är det inte dags att göra en diskografi om Anne-Lie och Extra. Många intressanta...


Kommentarer till blogginlägget: