Blogginlägg
Soundtrack: "Cal"
MARK KNOPFLER: Cal (Vertigo, 1984)
Mark Knopfler hade året innan, 1983, debuterat som filmlåtskrivare på "Local hero". En succédebut som naturligtvis fick en fortsättning i filmbranschen. Först med ännu en Bill Forsyth-regisserad brittisk film, "Comfort and joy" (som fick den tvivelaktiga svenska titeln "Glasskampen") och sedan den här realistiska filmen "Cal" regisserad av irländaren Pat O'Connor med bland annat Helen Mirren i en stor roll.
Soundtracket "Cal" innehåller genomgående mycket traditionell (irländsk) folkmusik fast det är Dire Straits-ledaren, -gitarristen och -låtskrivaren Knopfler som egenhändigt har skrivit samtliga låtar. På skivan omger sig Knopfler med gruppmedlemmar som John Illsley, bas, och Terry Williams, trummor, men det är musiker som Paul Brady, tin whistle och mandolin, och Liam O'Flynn, säckpipa, som tillsammans med Knopflers gitarr har satt den musikaliska tonen med sina instrument.
Musiken på skivan är övervägande instrumental, ofta korta fragment till låtar, och det är egentligen bara på ett enda spår som Knopfler lyckats tillverka en konventionell låt om än instrumental. Och det är på den avslutande 7:13 långa låten "The long road" som även släpptes på singel men blev ingen hit trots att den både är en mäktig produktion, översvallande melodisk och stundtals catchy.
Resten på skivan är som sagt korta filmmusiklåtar som inte har någon större melodisk profil förutom det traditionella folkmusiksoundet.
Innehåll:
1."Irish Boy" – 3:55
2."The Road" – 2:08
3."Waiting For Her" – 0:38
4."Irish Love" – 2:24
5."A Secret Place/ Where Will You Go" – 1:45
6."Father And Son" – 7:41
7."Meeting Under The Trees" – 0:48
8."Potato Picking" – 2:06
9."In A Secret Place" – 1:08
10."Fear And Hatred" – 2:18
11."Love And Guilt" – 3:04
12."The Long Road" – 7:13[1]
/ Håkan
Imperiet har nytänt
Sommaren är här och det är dags att ta ”paus”
<< | Maj 2012 | >> | ||||
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | |
7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 |
14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 |
21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 |
28 | 29 | 30 | 31 |
Claes Janson 20/03: Hej Håkan! Kul att läsa om Baltik. Jag ska snart ta farväl av min 4 år äld...
Silja 13/02: Lokalhistoria är kraftigt underskattat. Mera sånt!...
Silja 13/02: Kul!...
Silja 10/02: Det var värst! Imponerande berättelse om all musik som du har fått uppleva i ...
Johan S 9/02: Det var inte illa! Ett helt liv i musikens tjänst! Bra jobbat Håkan!...
Christer 8/02: En sån där konsert som jag ångrar att jag inte gick in på, speciellt efter j...
Rikard Bengtsson 22/01: Dubbelgura-bilden är ju från Domino 1978. Den sista bilden på Lowe kan vara f...
Björn 24/12: Små marginaler, men den här är i topp år 2000 med The United States Air Forc...
Björn 23/12: Merry Jul o Gott Nytt År, tack för ännu ett år med ypperlig journalistik och...
Claus Stenhøj 24/10: "Bucket T" endast i Sverige? Se her: https://www.discogs.com/release/3904137-Th...


Kommentarer till blogginlägget: