Blogginlägg från 2011-06-07
Martin Rushent (1948-2011)
Stora och betydelsefulla skivproducenter har alltid haft en plats i mitt hjärta. Martin Rushent har producerat fler skivor i min skivsamling än jag för stunden kan komma på. Han blev ett namn som producent under den tidiga engelska nya vågen av band som vällde fram 1977-1978. Men innan dess hade han jobbat som tekniker bakom och under Tony Visconti och lärt sig allt vad som behövs för att skapa personliga produktioner.
Första gången jag såg han namn var på skivorna med Stranglers men det fortsatte i en intensiv takt med nya spännande namn som Buzzcocks, Generation X och 999. Men också Rachel Sweets andra Stiff-album ”Protect the innocent”.
Gitarrock var så långt hans nisch men när han satte sitt namn under produktionen till Human Leagues ”Dare” svängde hans intresse över till grupper och artister med keyboards och syntar i sättningen.
Men i mitt minne är han först och främst producenten bakom en mängd intressanta och fräcka singlar av vilka jag först och främst vill nämna Stranglers ”Something better change” (1977), Dr Feelgoods ”Down at the (other’s) doctors” (1979), Yachts ”There’s a ghost in my house” (1980), Ian Gomms ”Man on a mountain” (1980) och Go-Go’s ”Head over heels” (1984).
Martin Rushent dog 4 juni 2011.
/ Håkan
Sommar 2011:2
#49: NICK LOWE & his Cowboy Outfit: The rose of England
Den roliga videon på “I knew the bride”, en låt som 1985 var åtta år gammal, inleder. Huey Lewis har producerat låten och hans kompband The News backar upp Nick. Sedan följer ett audioklipp på ”She don’t love nobody” (en John Hiatt-originallåt), audioklipp på titellåten och den instrumentala ”Long walk home” med Nick Pentelow på framträdande saxofon.
/ Håkan
<< | Juni 2011 | >> | ||||
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | ||
6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 |
13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 |
20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 |
27 | 28 | 29 | 30 |
Kjell J 31/01: Texten är förstås skriven 1980, Men ursäkta gnället och/eller pekpinnen, Ro...
Jarmo Tapani Anttila 31/01: Lustigt, har precis läst färdigt boken Too Much Too Young, The 2 Tone records ...
Anne-Lie Dahl Parkegren 16/01: Hej! Jag, en tjejkompis och lilla syrran var på hans konsert. Tror vi satt på...
Peter Jönsson 1/01: Hej Håkan, Bra och nykter recension av Indoor Safari. (Tror emellertid att Nic...
Per Magnusson 29/12: Hej, ang svenska The Howlers inspelning av "Susie Q", som var b-sida på deras e...
Torsten Ståhlberg 29/12: Ang. SAM & DAVE/PERCY SLEDGE/ARTHUR CONLEY/TENDERS: Idrottshuset 25/10 1967. P...
Jan Boholm 13/12: Den här plattan gjorde mig glad, varm och trygg! Har gillat hans lågmälda pla...
Tomas Skagerström 18/11: Håkan Pop, snyggt skrivet. Håller med dig./Tomas ...
Anders Welander 19/10: The Howlers från Kristianstad spelade in Suzie Q före både Rolling Stones och...
Mikael Wigström 13/10: Så fint skrivet,,har ju följt nick sedan han började,,och han är fortfarande...


Kommentarer till blogginlägget: