Blogginlägg från 2007-12-15
Årets bästa skivor 2007
Så var det dags att återigen gradera årets bästa skivor. Som vanligt ingen lätt uppgift när det gäller exakta placeringar och de bästa skivornas förhållande till varandra. Men efter moget övervägande så har jag till slut enats med mig själv om följande årsbästalistor. Två Topp 10 uppdelade på svenska och på utländska skivor.
SVENSKA LISTAN 2007:
1. Eldkvarn: Svart blogg
2. Moneybrother: Mount Pleasure
3. Säkert! : Säkert!
4. Peter LeMarc: Kärlek i tystnadens tid
5. Abalone Dots: From a safe distance
6. Fläskkkvartetten: Voices of Eden
7. Henrik Skanfors: The last gash
8. Eva Dahlgren: Petroleum och tång
9. Louise Hoffsten: Så speciell
10. Celestial: Dream on
UTLÄNDSKA LISTAN 2007:
1. Nick Lowe: At my age
2. Robert Plant/Alison Krauss: Raising sand
3. Justin Currie: What is love for
4. The Thrills: Teenager
5. Steve Earle: Washington Square serenade
6. Lucinda Williams: West
7. Bruce Springsteen: Magic
8. Ryan Adams: Easy tiger
9. John Mellencamp: Freedom’s road
10. Brett Dennen: So much more
/ Håkan
| << | December 2007 | >> | ||||
| Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö |
| 1 | 2 | |||||
| 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 |
| 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 |
| 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 |
| 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 |
| 31 | ||||||
Valbobo61 21/11: Fire är ju en riktig rökare (HaHa). En av mina absoluta favoritlåtar, Red Cad...
Silja 6/10: Arrival heter instrumentallåten. Fin melodi som jag känner igen med en annan t...
Peter 26/09: Jag liksom alla journalister då tyckte Stockholm 1988 var mycket bättre. Jag l...
Jerker Emanuelson 29/08: Kul att ses! Du skriver att Bob hade olika kompband på de andra spelningarna me...
Tomas Skagerström 14/08: Hej "Håkanpop". Kul att hittat till din sida./tegelgubben....
Håkan Gustavsson 16/06: Vilket kul och bra initiativ! Ser verkligen fram emot lite inspiration och för...
Björn 3/03: Hej Håkan. Tack för de orden om D.J. Tumme upp, för liknelsen med Mick Jagge...
Kjell J 31/01: Texten är förstås skriven 1980, Men ursäkta gnället och/eller pekpinnen, Ro...
Jarmo Tapani Anttila 31/01: Lustigt, har precis läst färdigt boken Too Much Too Young, The 2 Tone records ...
Anne-Lie Dahl Parkegren 16/01: Hej! Jag, en tjejkompis och lilla syrran var på hans konsert. Tror vi satt på...
Jag är född 1952. Skrev min första recension i januari 1970. Har medverkat regelbundet i Nerikes Allehanda i över 45 år med recensioner, krönikor, artiklar och intervjuer. I nästan samtliga fall har det handlat om musik och ur mitt långa liv som skribent har jag hämtat många anekdoter som kommer förekomma här. Med popmusikens historia som grund berättar jag också om egna erfarenheter under den långa resan. Från 50-talet till idag. Plus utförliga recensioner av både konserter, skivor, dvd och böcker.
Vill du/ni få er senaste skiva recenserad? Mejla mig, så får ni adress.
Håkans Pop hade premiär 22 augusti 2007 och har sedan fyllts på med både nyskrivna artiklar och arkivmaterial från 1971 och framåt.
E-posta mig.
Kommentarer till blogginlägget: