Blogginlägg från 2006-11-30

Moneybrother och den gömda låten

Postad: 2006-11-30 19:40 (ursprungligen publicerad på kollegiet.nu)
Kategori: Blogg

”Pengabrorsan” har anlänt. Moneybrothers nya skiva, med nio svenska covers på engelska låtar och en engelsk originallåt (plus en gömd pärla), släpps på onsdag 6 december. Efter några genomlyssningar kan jag meddela att skivan inte är en klockren hit men den har en rent makalös avslutning.
   Ett par grymt furiösa versioner av Wire och, för mig okända, Operation Ivy följs av Moneybrothers duett med Jerry Williams, ”Falling in love (with Christmas time)”, som avslutar skivan. Trodde jag.

Sedan blir det tyst i nästan en minut innan den hemliga elfte låten kommer. Som det tar mig närmare tre timmar att identifiera. Jag är usel, riktigt usel, att känna igen gamla låtar i nya arrangemang och när herr Wendin dessutom har tolkat låten på svenska, i en avskalat naken version dessutom, så sitter jag alltså först med ett fånigt flin och vet inte vad det är jag tycker är så bra. Mystiskt.
   Sedan går det upp ett och annat ljus när jag får för mig att det är gamla klassiska ”Let it be me” som Moneybrother valt att gömma så effektivt i slutet på skivan. Tar fram cd-boxen med Everly Brothers och jämför deras version och får även med mig fru Carina på den linjen.

/ Håkan




10 år (90)
Beatles (64)
Bio (1)
Blogg (548)
Datum (20)
Feber (5)
Filmklipp (131)
Jul (84)
Konserter (244)
Krönikor (208)
Larm (20)
Listor (60)
Maxi12" (35)
Minns (187)
Örebro (96)
Pubrock (13)
Stiff (49)

<< November 2006 >>
Ti On To Fr
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      

Åke 7/01: Roligt att läsa, jag var på den konserten och tog en hel del bilder. Kom att s...

Valbobo61 21/11: Fire är ju en riktig rökare (HaHa). En av mina absoluta favoritlåtar, Red Cad...

Silja 6/10: Arrival heter instrumentallåten. Fin melodi som jag känner igen med en annan t...

Peter 26/09: Jag liksom alla journalister då tyckte Stockholm 1988 var mycket bättre. Jag l...

Jerker Emanuelson 29/08: Kul att ses! Du skriver att Bob hade olika kompband på de andra spelningarna me...

Tomas Skagerström 14/08: Hej "Håkanpop". Kul att hittat till din sida./tegelgubben....

Håkan Gustavsson 16/06: Vilket kul och bra initiativ! Ser verkligen fram emot lite inspiration och för...

Björn 3/03: Hej Håkan. Tack för de orden om D.J. Tumme upp, för liknelsen med Mick Jagge...

Kjell J 31/01: Texten är förstås skriven 1980, Men ursäkta gnället och/eller pekpinnen, Ro...

Jarmo Tapani Anttila 31/01: Lustigt, har precis läst färdigt boken Too Much Too Young, The 2 Tone records ...

Jag är född 1952. Skrev min första recension i januari 1970. Har medverkat regelbundet i Nerikes Allehanda i över 45 år med recensioner, krönikor, artiklar och intervjuer. I nästan samtliga fall har det handlat om musik och ur mitt långa liv som skribent har jag hämtat många anekdoter som kommer förekomma här. Med popmusikens historia som grund berättar jag också om egna erfarenheter under den långa resan. Från 50-talet till idag. Plus utförliga recensioner av både konserter, skivor, dvd och böcker. Vill du/ni få er senaste skiva recenserad? Mejla mig, så får ni adress. Håkans Pop hade premiär 22 augusti 2007 och har sedan fyllts på med både nyskrivna artiklar och arkivmaterial från 1971 och framåt. E-posta mig.